naozaj stručne o platoch učiteľov. znovu...

naozaj stručne o platoch učiteľov. znovu...

Takáto múdra fotečka sa nám šíri po nete... čo je na nej pravdy? Strašne veľa ľudí jednoducho verí tomu, že učitelia sú príživníci.

Takže veľmi stručne -

Najnižší tabuľkový plat v hrubom je pre učiteľa 495eur. Najvyšší 1042 (po 32rokoch praxe a 2 atestáciach na vlastné náklady).

Plný úväzok učiteľa je 37.5 hodiny (23vyučovacích+14,5 na mimovyučovaciu činnosť, ktorej je aj tak väčšinou viac). Plný úväzok učiteľa je rovnaký na ZŠ prvom aj druhom stupni, a aj na SŠ, ZUŠ, MŠ... Ak má niekto menej hodín, dostane len percentuálnu časť z tabuľkového platu (ako napr. ja).

Učiteľ SŠ (alebo ZŠ, lebo v tom nie je žiadny rozdiel) s VŠ vzdelaním 2.stupňa (lebo s 1.stupňom ani učiť nemôže) má nástupný plat 613,50. Po 32rokoch praxe bude mať 830,50, s 2 atestáciami 1042. Povie mi prosím niekto, ako z týchto údajov vypočítali 1.)priemerný plat 976eur a 2.)hodinovú mzdu 18.99? Totiž ak spriemerujeme najnižší a najvyšší plat učiteľa SŠ, dostaneme hypotetický priemer (hypotetický preto, lebo odráža len priemer tabuľky a nie skutočný priemer platov, aké učitelia dostávajú - nezohľadňuje, koľko ľudí je v ktorej kategórií) 722eur (827 s atestáciami). Deleno 4 týždne v mesiaci, deleno 37,5 hodiny týždenne je to 4.8eura na hodinu (5.5eura, ak do priemeru rátame plat po 32rokoch s 2 atestáciami). 

p.s. výpočty sú robené podľa platov platných do 31.8.2016, nakoľko aj nepravdivá tabuľka bola robená podľa nich. Podľa nových tabuliek je nástupný plat učiteľa ZŠ a SŠ 650.50, po 32 rokoch praxe 880.50 a po 32 rokoch praxe a 2 atestáciách 1104.50. V tom prípade by hypotetický priemer bol 878.50

p.s2. áno, máme o 4 týždne dovolenky viac. To je pri nástupnom plate učiteľa SŠ akoby 613.50 "prémie" za rok. Deleno 12 mesiacov to vychádza v priemere 51eur na mesiac. Čiže akoby hrubá nástupná mzda bola 664.50. Nástupná mzda VŠ vzdelaných ľudí je na Slovensku v priemere cca 837 eur. takže stále neporovnateľne viac. Čo má teda motivovať mladých schopných ľudí ísť učiť? Ok, dobrý pocit. Jedine, keďže priemerný plat absolventa VŠ s praxou je vyše 1100 eur a aj v tom sú učitelia s praxou stále hlboko pod priemerom (nie pod stropom, ale pod priemerom!)... Na učenie v ZŠ a SŠ je povinnosť mať VŠ 2.stupňa. Túto prácu môžeme porovnávať iba s inými pozíciami, kde je tiež povinnosťou VŠ 2.stupňa. Ešte by bolo možné znížiť štandardy, aby napr. na učenie na ZŠ stačil výučný list. Ok, potom môžme porovnávať aj s platmi iných, nie nevyhnutne vysokoškolských profesií. Ale to chceme?

p.s3. keď som hrávala v BA na ulici, zarobila som na hodinu viac, než teraz. Len nepovedzte, že ak sa nám nepáči, nemusíme učiť.

p.s4. nezvyknem hvoriť o zdieľaní, ale teraz prosím - zdieľajte, ak môžte a chcete. V diskusiách jasne vidno, že mnohí ľudia klamlivým informáciám veria. Titulný obrázok je len jeden z príkladov. A sami si pravdu, žiaľ, nevyhľadajú...

p.s5. pripájam link na tabuľkové platy a na zaraďovanie do platových tried.. 

https://www.minedu.sk/data/att/10219.pdf , https://www.minedu.sk/data/att/2921.pdf 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo