naozaj stručne o platoch učiteľov. znovu...

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
naozaj stručne o platoch učiteľov. znovu...

Takáto múdra fotečka sa nám šíri po nete... čo je na nej pravdy? Strašne veľa ľudí jednoducho verí tomu, že učitelia sú príživníci.

Takže veľmi stručne -

Najnižší tabuľkový plat v hrubom je pre učiteľa 495eur. Najvyšší 1042 (po 32rokoch praxe a 2 atestáciach na vlastné náklady).

Plný úväzok učiteľa je 37.5 hodiny (23vyučovacích+14,5 na mimovyučovaciu činnosť, ktorej je aj tak väčšinou viac). Plný úväzok učiteľa je rovnaký na ZŠ prvom aj druhom stupni, a aj na SŠ, ZUŠ, MŠ... Ak má niekto menej hodín, dostane len percentuálnu časť z tabuľkového platu (ako napr. ja).

Učiteľ SŠ (alebo ZŠ, lebo v tom nie je žiadny rozdiel) s VŠ vzdelaním 2.stupňa (lebo s 1.stupňom ani učiť nemôže) má nástupný plat 613,50. Po 32rokoch praxe bude mať 830,50, s 2 atestáciami 1042. Povie mi prosím niekto, ako z týchto údajov vypočítali 1.)priemerný plat 976eur a 2.)hodinovú mzdu 18.99? Totiž ak spriemerujeme najnižší a najvyšší plat učiteľa SŠ, dostaneme hypotetický priemer (hypotetický preto, lebo odráža len priemer tabuľky a nie skutočný priemer platov, aké učitelia dostávajú - nezohľadňuje, koľko ľudí je v ktorej kategórií) 722eur (827 s atestáciami). Deleno 4 týždne v mesiaci, deleno 37,5 hodiny týždenne je to 4.8eura na hodinu (5.5eura, ak do priemeru rátame plat po 32rokoch s 2 atestáciami). 

p.s. výpočty sú robené podľa platov platných do 31.8.2016, nakoľko aj nepravdivá tabuľka bola robená podľa nich. Podľa nových tabuliek je nástupný plat učiteľa ZŠ a SŠ 650.50, po 32 rokoch praxe 880.50 a po 32 rokoch praxe a 2 atestáciách 1104.50. V tom prípade by hypotetický priemer bol 878.50

p.s2. áno, máme o 4 týždne dovolenky viac. To je pri nástupnom plate učiteľa SŠ akoby 613.50 "prémie" za rok. Deleno 12 mesiacov to vychádza v priemere 51eur na mesiac. Čiže akoby hrubá nástupná mzda bola 664.50. Nástupná mzda VŠ vzdelaných ľudí je na Slovensku v priemere cca 837 eur. takže stále neporovnateľne viac. Čo má teda motivovať mladých schopných ľudí ísť učiť? Ok, dobrý pocit. Jedine, keďže priemerný plat absolventa VŠ s praxou je vyše 1100 eur a aj v tom sú učitelia s praxou stále hlboko pod priemerom (nie pod stropom, ale pod priemerom!)... Na učenie v ZŠ a SŠ je povinnosť mať VŠ 2.stupňa. Túto prácu môžeme porovnávať iba s inými pozíciami, kde je tiež povinnosťou VŠ 2.stupňa. Ešte by bolo možné znížiť štandardy, aby napr. na učenie na ZŠ stačil výučný list. Ok, potom môžme porovnávať aj s platmi iných, nie nevyhnutne vysokoškolských profesií. Ale to chceme?

p.s3. keď som hrávala v BA na ulici, zarobila som na hodinu viac, než teraz. Len nepovedzte, že ak sa nám nepáči, nemusíme učiť.

p.s4. nezvyknem hvoriť o zdieľaní, ale teraz prosím - zdieľajte, ak môžte a chcete. V diskusiách jasne vidno, že mnohí ľudia klamlivým informáciám veria. Titulný obrázok je len jeden z príkladov. A sami si pravdu, žiaľ, nevyhľadajú...

p.s5. pripájam link na tabuľkové platy a na zaraďovanie do platových tried.. 

https://www.minedu.sk/data/att/10219.pdf , https://www.minedu.sk/data/att/2921.pdf 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo