Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. september 2016

Rusi zabili v Sýrii prvých Američanov

Vojna v Sýrii sa pritvrdzuje. 17. septembra Američania vraj omylom bombardovali pozície sýrskej vládnej armády okolo mesta Deir al Zour. Pri náletoch zahynulo 62 sýrskych vojakov a ďalšia stovka utrpeli zranenia. Viacerí z nich vraj už zomreli.

O dva dni neskôr humanitárny konvoj OSN a Červeného polmesiaca dopravil lieky a potraviny do obliehanej časti Aleppa, ktorú držia islamisti. Pri vykladaní materiálu odrazu sa ozvali bomby. 18 nákladných áut bolo zničených, zahynul jeden pracovník OSN a asi 20 civilistov, ktorí si prišli pre tovar. Západné médiá ihneď obvinili sýrsku armádu a Rusov. Rusi oznámili, že majú dôkazy, že pri výbuchoch lietal nad napadnutým areálom dron, spôsobilý aj odpaľovať rakety. Také drony majú Američania.

Zásadný význam má útok pri Deir al Zour. Je to provinčné mesto dôležité pre – dúfajme – budúci útok na hlavné mesto Islamského kalifátu Rakku. Na jeho letisku sa už štyri roky bráni 4 tisíc vojakov sýrskej armády. Letisko je nepouživateľné, ale pokiaľ ho držia assadovi vojaci, cesta na Rakku je pootvorená. Deir al Zour tiež blokuje zásobovaciu trasu islamistov. Jednoducho, Deir al Zour má kľúčový význam pre obe strany. Letisko obkolesujú výšiny obsadené vládnou armádou. Opäť, pokiaľ výšiny okolo letiska držala sýrska armáda, islamisti letisko nemohli dobyť. A tam sa stal americký „omyl“. Štyri západné lietadlá viac než hodinu bombardovali výšiny. Sýrska armáda (ani Rusi) neboli pripravení na letecký útok na výšiny. Počas útoku sa pokúšali dovolať do štábu západnej koalícia, ale tam jednoducho nebrali. Nakoniec sýrsku armádu z výšin vybombardovali. Už počet lietadiel a dĺžka bombardovania vyvracia, že išlo o omyl. Len čo vládna armáda na výšinách prestala byť bojaschopná, zaútočili na výšiny – hádajte kto – ozbrojenci Islamského štátu. To bolo možné len ak boli americké lietadlá a islamisti dohovorení. Koncentrovať vojakov a výzbroj na tak veľký útok vyžaduje čas. Američanom padajú masky. To už nemohli pripustiť Rusi. Celú noc a pol dňa ich letectvo bombardovalo výšiny okolo letiska a tentoraz oni vybombardovali z výšin islamistov. Opäť ich obsadila sýrska armáda a cesta na Rakku je znovu pootvorená. Ruskí generáli si asi povedali, že Američania potrebujú príučku. Iránska agentúra oznámila, že v stredu 21. septembra z ruskej vojnovej lode v Stredozemnom mori vypustili bojovú raketu Kaliber, ktorá zasiahla americké koordinačné centrum umiestnené v Dar Ezza pri Aleppe. Zahynulo tam asi 20 dôstojníkov, amerických aj iných národností. Čakám, či sa Rusi ospravedlnia za omyl pri cvičných streľbách z vojnovej lode. Zatiaľ sa tak nestalo.

O sýrskej vojne sa už dlhšie píše, že je náhradným bojiskom, proxy war, medzi Rusmi a Američanmi. Náhradné bojiská majú tendenciu sa vyostrovať. V takom prípade musíme jasne povedať, že Američania si vybrali zlú stranu a naše záujmy vyžadujú postaviť sa na druhú stranu.  

Inzercia

Advokát, bývalý kresťanský disident, zakladateľ KDH, bývalý premiér a minister spravodlivosti SR

Odporúčame

Blog
Bratislavský komický summit

Bratislavský komický summit

Bratislavský summit som prežíval v Prahe na konferencii (ešte sa ku nej vrátim). Nemal som čas striehnuť na každé spravodajstvo zo summitu a vo večerných správach všetko zatieňoval bratislavský hrad. Až na spiatočnej ceste vo vlaku a v pondelok som listoval v rôznych médiách. Výsledný obraz je komický.

Blog
Pocta Danielovi

Pocta Danielovi

V Národnej rade som zažil niekoľko historických momentov. Bol som napríklad osobne prítomný na tlačovke, na ktorej Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš oznámili svoje rozhodnutie vystúpiť z SDKÚ. Aj dnešnú tlačovku Daniela Lipšica, pri ktorej oznámil svoje rozhodnutie zriecť sa poslaneckého mandátu, pokladám za chvíľu výnimočnosti.

Blog
Pomýlil som sa vo vás

Pomýlil som sa vo vás

Druhá scénka /nie veľká rozsahom/ venovaná problematike Francúzskej revolúcie. Donútila ľudí, aby sa zreteľne profilovali alebo prikyvovali ako ovce. Aby sa priznali ku Kristovi alebo boli "nepriatelia revolúcie". Kresťania všeobecne majú negatívny postoj k tej vražednej katastrofe. Je pre nás kresťanstvo len zameniteľná ozdoba alebo skala, na ktorej sa dá stáť? /Skoro ako dnes..../ Je fajn udržiavať si radosť a veselosť, lebo Boh ma miluje a držať si toto vyznanie vždy a všade! Večera v Emauz Caravaggio zo stránky jahni.cz

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.