Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. september 2016

100 dní Hlinu

Včera ubehlo 100 dní od zvolenia Alojza Hlinu do čela KDH. Aké by si zaslúžil vysvedčenie? Dá sa povedať, že nemali pravdu ani tí, ktorí čakali spasiteľa, ktorý poľahky prinesie KDH x %, ale ani tí, ktorí tvrdili, že to je koniec KDH. Pravda je, že na vyrieknutie súdu o úspechu či neúspechu tohto odvážneho kroku 100 dní nestačilo a na odpoveď si ešte nejaký čas budeme musieť počkať. Jedno je ale isté, KDH stále žije a má šancu na skutočný reštart. A to je pre KDH a konzervatívne orientovaných voličov dobrá správa.
100 dní Hlinu

„Vyzerá to dobre“ zvykol v poslednom čase hovoriť A. Hlina pri rôznych vnútrostraníckych stretnutiach a myslím, že tým vystihol mnoho z reality. Dobre znamená na trojku, teda niečo v strede päť úrovňovej škály. Teda ani dobre, ani zle, alebo aj dobre, aj zle.

V dobrej spoločnosti sa vždy začína pozitívami, tak začneme aj my. Asi najdôležitejšie sa mi javí skutočnosť, že napriek tomu, že KDH je mimo parlamentu, Hlina dokázal byť zaujímavý pre médiá. To je skutočne jeho obrovský vklad pre hnutie. Iste, toto hľadisko nie je jediné, ale v politike patrí k tým najdôležitejším.

Zvolením Hlinu vyslalo KDH jeden obrovský signál zmeny. Hlina sa totiž takmer v ničom nepodobá nielen svojmu predchodcovi, ale všetkým svojim predchodcom. KDH takýto signál potrebovalo, Hlina ho nemusel deklarovať, on sám zmenu stelesňuje.

Hlina priniesol do rétoriky kresťanských demokratov stručnosť, jasnosť, ľudovosť. Opäť veľký rozdiel oproti doterajšej skúsenosti s KDH. Ale toto by stále nestačilo, keby zostalo iba pri nejakom performance predsedu. Hlina sa za posledných 100 dní ukázal ako obrovský pracant, ktorý je stále na cestách, stále sa stretáva s ľuďmi, veľa sa pýta, veľa vstrebáva a je na ňom vidieť úsilie nielen o zmenu hnutia, ale aj o zmenu vlastnú. Hlina tým napĺňa svoj sľub, ktorým si získal delegátov snemu, že bude tvrdo pracovať a prinesie do hnutia drajv. Áno, toto je na jeho výkone za posledné mesiace splnené do bodky.

Prečo potom ešte nie je jasné, že „KDH to dá“?

Hlina vstupoval do zápasu o predsednícku stoličku s obrovským hendikepom neznalosti hnutia a jeho neznalosti hnutím. Preto ani nie je možné, aby za 100 dní prebehla medzi ním a hnutím taká difúzia, ktorá by znamenala vzájomné úplné prijatie a akceptovanie. Alojz Hlina, napriek tomu, že získal na sneme legislatívnu autoritu, o svoju prirodzenú autoritu musí zápasiť.

Inzercia

Nový predseda zatiaľ neprišiel so žiadnou veľkou témou. Svojimi výstupmi sa skôr zaradil do šíku opozičných strán a pridal sa k štekaniu na koalíciu. To je ale na politický zázrak, o ktorý sa KDH pokúša, trošku málo. Stále sa ešte nevymanil z imidžu akéhosi „druhého Matoviča“, pričom ale v konzervatívnom spektre elektorátu je hlad skôr po serióznych a silných témach a predvídateľnej, slušnej a odborne podkutej politike s dobrým programom a presvedčivou komunikáciou.

Napriek tomu, že je na Hlinovi vidieť obrovská snaha sa meniť, jeho slovník a slabšia schopnosť argumentácie v hodnotových témach, na ktoré sú kresťania háklivý, potrebuje ešte nejaký čas na dozretie. Jeho bonmoty sú síce zaujímavé, ale nie vždy príťažlivé pre potenciálnych voličov. V tomto je serióznemu politikovi Hlinovi stále prekážkou Hlina občiansky aktivista a sanquinický extrovert.

Aký je môj záverečný pocit? Dobrý, podmienený viacerými „ak“. Myslím si, že ak Hlina dokáže pokračovať v nastavenom tempe a snahe o  vlastnú zmenu, ak bude trpezlivo zvládať pnutia interného prostredia v hnutí, ak zapracuje na serióznej politickej stratégii a  podarí sa mu vniknúť do typických konzervatívnych hodnotových tém a v neposlednom rade ak nepríde nejaký iný uveriteľný projekt z externého prostredia, bude KDH na najlepšej ceste k rastu preferencií.  

 

PS: Chcem dať do pozornosti aj článok Ivana Šimka s takmer identickým názvom, ktorý asi vznikal tiež v posledných dňoch. Napokon som sa rozhodol ponechať pôvodný názov môjho blogu, pretože vystihuje obsah a skutočne ide o podobnosť čisto náhodnú.

dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Sloboda pod nákladom

Sloboda pod nákladom

Minulý týždeň som sa pristavil pri plagáte. Pri bratislavskom mediálnom smogu je to niečo, čo som už dávno neurobil. Upútala ma fotografia, no potom aj všetko ostatné. Možno som zvláštny, ale odkaz plagátu sa mi hodil na manželstvo.

Blog
Sila pápežovho „ostychu“

Sila pápežovho „ostychu“ (výber z blogov)

Tak, čas neistoty sa skončil. Pápež sa konečne vyfarbil. Nevyšiel mu plán oslabiť nerozlučnosť manželstva prostredníctvom synody. Teraz to skúša nesmelo a ostýchavo cez vágne formulácie a zákulisné ťahy. Naposledy ten list argentínskym biskupom. Navyše tá eucharistia pre luteránov. Ešte šťastie, že ostalo pár pravoverných. Napríklad pán Robert Royal, ktorý pápeža demaskoval vo svojom texte Pápežov bizarný ťah.