Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. máj 2023

Platy učiteľov podľa miesta pôsobenia?

Tak sa vo verejnosti objavil nápad diferencovať platy učiteľov podla miesta pôsobenie. „Veď náklady na život v Bratislave sú predsa oveľa vyššie ako na východe Slovenska. Túto skutočnosť treba zohľadniť pri stanovení platov.“ Neviem, či to niekto myslí vážne, alebo ide o predvolebnú vábničku. No skúsme sa zamyslieť, čo by to znamenalo. Určite by to nezostalo len pri učiteľoch. Veď zamestnanci štátu, či zamestnanci platení prostredníctvom štátneho rozpočtu sú aj v iných rezortoch /zdravotníctvo, obrana, polícia/. Oprávnene by sa ozvali, či oni sú od macochy? Na východe Slovenska by protestovali a dôvodov by sa našlo dosť - aj oprávnených. Veď napríklad v takých Bystranoch, ale aj iných obciach na východe Slovenska majú celé triedy žiakov pochádzajúcich z rómskych osád. Nie je ich práca je oveľa náročnejšia?

S veľkou pravdepodobnosťou by sa takáto platová úprava ocitla na ústavnom súde pre diskrimináciu.

K čomu by taký nápad viedol? K nespokojnosti a k chaosu. Asi ako to je vo Francúzsku, kde obyvateľ Alsaska platí inú daň ako Francúz z Paríža, či Lyonu. Nedomyslené nápady sa pred voľbami obyčajne rodia ako huby po daždi. To už ani neudivuje. Udivuje to, že bez vážnej diskusie, zváženie pre a proti, sa neraz realizujú. A potom sa draho naprávajú.

Nepopieram, že náklady na život sa v regiónoch rôznia. Ale ľudia, ktorí, žijú v regiónoch, kde náklady na život sú nižšie, obyčajne majú horší prístup k službám a inak obmedzené možnosti. Rozhodne si nemyslím, že platy ba sa takto mali diferencovať. A nie je to ani spravodlivé. V prípade odôvodnenej potreby možno niektoré nevýhody riešiť príplatkom na bývanie, príplatkom za sťažené podmienky a podobne. To však by mala byť záležitosť miestnych autorít alebo zriaďovateľov. Štát by na to mal nanajvyš vytvoriť podmienky.

Inzercia

predseda Inštitútu kresťanskej sociálnej politiky a bývalý minister školstva

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.