Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. apríl 2016

Štefan Barnáš (1900 - 1964) spišský biskup, martýr

Biskupským heslom rodáka z obce Slovenská Ves bolo “…aby som chápal srdcom”. Jeho život bol životom muža plného solidarity a pomoci. V čase hospodárskej krízy pomáhal svojím farníkom na Liptove. V čase II. svetovej vojny sa zastal Židov. Vo väzení sa delil o kúsok chleba s inými, napr. aj s neskorším evanjelickým biskupom Pavlom Uhorskaiom.
Štefan Barnáš (1900 - 1964) spišský biskup, martýr

Dňa 16. apríla 2016 sa v obci Slovenská Ves (okres Kežmarok) stretli kňazi, veriaci, príbuzní a citelia biskupa - martýra Štefana Barnáša. Slávnosť začala sv. omšou v kostole Obetovania Pána v Slovenskej Vsi. Mons. Ján Duda, súdny vikár Spišskej diecézy veriacim priblížil životnú cestu Štefana Barnáša. V homílii povedal: "Jeho biskupská vysviacka bola "pre väzenie". To nebolo ľahké. Lebo utrpenie nie je nikdy ľahké." Vyzval, aby sme pamätali na jeho utrpenie, ktoré je zobrazené aj na jeho náhrobnom kameni. Napokon zdôraznil: "Vydávajte svedectvo o jeho výnimočnej osobnosti a svätosti."

Po svätej omši nasledovala púť ulicami obce "životnou cestou Štefana Barnáša". Pásmo zastavení, modlitieb, reflexií, prítomným bližšie sprostredkovali životnú cestu Štefana Barnáša. Naplnili srdcia vďačnosťou a prosbou o orodovanie v nebi.

Inzercia

Štefan Barnáš sa narodil v roku 1900. Katolícku teológiu študoval v Prahe. Na kňaza bol vysvätený v roku 1925 a dizertačnú prácu obhájil v roku 1933. Pôsobil v niekoľkých farnostiach a následne vyučoval v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule. Politicky sa angažoval v HSĽS, ale len do roku 1942. V tom čase dal jasné stanovisko proti vyvážaniu Židov a vystúpil z HSĽS, tak ako to urobili aj iní kňazi. Na biskupa bol vysvätený 5.novembra 1949 a o pár mesiacov šiel rovno do väzenia. „Keď ochorel, dal ho lekár - väzeň previesť do väzenskej nemocnice. Náčelník väznice Jančovič ho dal odtiaľ vyhodiť, nemilosrdne zbiť a poslať späť, lebo vraj iba simuluje,“ spomína si jeden z jeho spoluväzňov. Evanjelický farár (neskorší generálny biskup) Pavel Uhorskai, opísal stretnutie s Barnášom vo väzení takto: „Ponúkol mi kúsok chleba asi ako moja päsť a prosil, aby som ho neodmietol. (Bol to celodenný prídel chleba na jedného väzňa.) Bol som prekvapený, ale ponúkaný chlieb som s vďakou a poznámkou prijal, že neviem, ako si to zaslúžim a že ja ho na oplátku nemám čím počastovať. On o nijaké častovanie nestál, chcel sa so mnou len zoznámiť.“

V roku 1960 bol prepustený na základe amnestie prezidenta ČSSR, no do svojej diecézy ani do rodnej obce sa vrátiť nemohol. Musel sa zdržiavať pod dozorom ŠtB v Pezinku, kde 16. apríla 1964 zomrel. Z Pezinka bol tajne prevezení do svojej rodnej obce, kde bol pochovaný za účasti stovák kňazov a hojnej účasti veriacich. Náhrobný kameň Štefanovi Barnášovi zhotovil sochár Alexander Trizuljak, ktorý zhotovil náhrobný kameň aj pátrovi Vendelínovi Javorkovi SJ.

O biskupovi Barnášovi boli natočené dva dokumentárne filmy (prvý v rámci relácie Orientácie a druhý V. Semanom s názvom: "...ut intelligam corde" (Chápať srdcom)). V tomto roku sa pripravuje vydanie súborného diela o tejto osobnosti Spiša i Slovenska.

František Neupauer

Fotografie zo 16. apríla 2016: Peter Hanigovský


 

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Dievčatá a ženy proti totalitám

Dievčatá a ženy proti totalitám

Nenápadní hrdinovia OZ v predvečer výročia Sviečkovej manifestácie odštartovali VIII. ročník projektu určeného pre žiakov základných a stredných škôl. Tento krát to bolo v Nitre pod záštitou Františky Muzikovej, dlhoročnej okresnej predsedníčka Konfederácie politických väzňov Slovenska.

Blog
Keď neúspech môže znamenať nový začiatok

Keď neúspech môže znamenať nový začiatok

Dnes začína parlament diskutovať o programovom vyhlásení vlády. Výsledok volieb pre mňa znamená, že môžem sledovať toto i ďalšie politické dianie len ako divák či komentátor. Na druhej strane vďaka podpore vyše 10 tisícom voličov mám pocit akejsi povinnosti dotiahnuť moju kandidatúru do aspoň trošku zmysluplného záveru. Do konca, ktorý by mohol znamenať nový začiatok pre kresťanskú demokraciu na Slovensku. Myslím si, že kandidatúra Milana Majerského na post predsedu KDH má šancu byť tým začiatkom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.