Dievčatá a ženy proti totalitám

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dievčatá a ženy proti totalitám

Nenápadní hrdinovia OZ v predvečer výročia Sviečkovej manifestácie odštartovali VIII. ročník projektu určeného pre žiakov základných a stredných škôl. Tento krát to bolo v Nitre pod záštitou Františky Muzikovej, dlhoročnej okresnej predsedníčka Konfederácie politických väzňov Slovenska.

Nie len Františka Muziková, ja, no rovnako aj novinárka a reportérka Soňa Gyarfašová a fotograf Timotej Križka sme navštívili tri školy (základné školy Na hôrke a na Fatranského ulici, a piaristické gymnázium), aby sme žiakom priblížili obdobie neslobody. Pani Františka Muziková, ktorá prevzala záštitu nad otvorením projektu, porozprávala svoj príbeh, Soňa Gyarfašová priblížila príbehy iných perzekvovaných. Predstavili sme projekt, poukázali na obdobie neslobody. Prednášok a diskusií sa zúčastnilo do 100 žiakov. Žiaci sa aktívne zaujímali o príbehy „nenápadných hrdinov“. „Mohli ste sa neskôr zamestnať?“ „Ako prijala uväznenie Vaša rodina?“ „Boli prenasledovaní aj Vaši rodičia?“ „Čo bolo najťažšie vo väzení?“ zaznievali otázky na pani Františku Muzikovú. Prítomní predkladali ďalšie svedectvá.

Žiakov udivilo, že aj človek s ich priezviskom bol politickým väzňom v čase komunistického režimu (na našej stránke www.november89.eu sa nachádza databáza odsúdených).

Prečo "súťaž" Nenápadní hrdinovia? Rímske príslovie hovorí: Čo sa nenapísalo, to sa nestalo. Je naším cieľom mladých ľudí nielen informovať, ale ich aj povzbudiť, aby sa zaujímali o to, čo sa dialo na našom území v čase neslobody. Povzbudiť ich k tomu, aby našli žijúcich svedkov a zaznamenali ich príbeh. Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom už ôsmy rok núti žiakov uvažovať nad filozofickými témami, totalitnou propagandou, slobodou v neslobode. Pýtať sa dejinne i hodnotovo „nenápadných hrdinov“: Prečo boli vyhodení zo škôl, či na úteku za slobodou? Čo im dávalo silu v zápase s totalitou? Za čo vlastne bojovali a čo im dávalo nádej, že bojujú za správnu vec?

Zážitky perzekvovaných, nespravodlivo odsúdených, či ľudí šikanovaných štátnou mocou sa často strácajú v nostalgickom spomínaní na “staré dobré časy,” preto veríme, že ak mladých ľudí podporíme a zaktivizujeme hľadaním neprávostí v komunistickej minulosti, nebude im ľahostajná ani súčasná situácia a budú schopní nielen vnímať, ale aj aktívne reagovať na aktuálne dianie. Oveľa dôležitejšia je VĎAČNOSŤ, ktorú cez študentov prejavíme ľuďom, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

Keď som pred pár dňami čítal mená niekoľkých bývalých politických väzňov trom žiakom ZŠ, tak ma jeden žiak prerušil: "Môžete zopakovať ešte raz to meno?" Následne poznamenal: "Veď to je môj pradedko..."

Neskúsite do projektu zapojiť mladých ľudí vo Vašom okolí, vo Vašej rodine? Dovoľte im (žiakom ZŠ a SŠ) urobiť krok k človeku.. k stretnutiu so slobodou v neslobode. Zodpovednosť za tento krok je na každom z nás... Niekedy stačí len malé povzbudenie ...a práce študentov sa zapíšu do povedomia nie len čitateľov tohto portálu, ale i domácej a svetovej verejnosti. Veď napríklad podľa názvu príbehu, ktorý napísala študentka Gymnázia sv. Moniky v Prešove Stopy v snehu vznikol rovnomenný film.

František Neupauer, autor a gestor projektu

Viac informácii o projekte na www.november89.eu a Facebook: Nenápadní hrdinovia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo