Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. apríl 2016

Dievčatá a ženy proti totalitám

Nenápadní hrdinovia OZ v predvečer výročia Sviečkovej manifestácie odštartovali VIII. ročník projektu určeného pre žiakov základných a stredných škôl. Tento krát to bolo v Nitre pod záštitou Františky Muzikovej, dlhoročnej okresnej predsedníčka Konfederácie politických väzňov Slovenska.
Dievčatá a ženy proti totalitám

Nie len Františka Muziková, ja, no rovnako aj novinárka a reportérka Soňa Gyarfašová a fotograf Timotej Križka sme navštívili tri školy (základné školy Na hôrke a na Fatranského ulici, a piaristické gymnázium), aby sme žiakom priblížili obdobie neslobody. Pani Františka Muziková, ktorá prevzala záštitu nad otvorením projektu, porozprávala svoj príbeh, Soňa Gyarfašová priblížila príbehy iných perzekvovaných. Predstavili sme projekt, poukázali na obdobie neslobody. Prednášok a diskusií sa zúčastnilo do 100 žiakov. Žiaci sa aktívne zaujímali o príbehy „nenápadných hrdinov“. „Mohli ste sa neskôr zamestnať?“ „Ako prijala uväznenie Vaša rodina?“ „Boli prenasledovaní aj Vaši rodičia?“ „Čo bolo najťažšie vo väzení?“ zaznievali otázky na pani Františku Muzikovú. Prítomní predkladali ďalšie svedectvá.

Žiakov udivilo, že aj človek s ich priezviskom bol politickým väzňom v čase komunistického režimu (na našej stránke www.november89.eu sa nachádza databáza odsúdených).

Prečo "súťaž" Nenápadní hrdinovia? Rímske príslovie hovorí: Čo sa nenapísalo, to sa nestalo. Je naším cieľom mladých ľudí nielen informovať, ale ich aj povzbudiť, aby sa zaujímali o to, čo sa dialo na našom území v čase neslobody. Povzbudiť ich k tomu, aby našli žijúcich svedkov a zaznamenali ich príbeh. Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom už ôsmy rok núti žiakov uvažovať nad filozofickými témami, totalitnou propagandou, slobodou v neslobode. Pýtať sa dejinne i hodnotovo „nenápadných hrdinov“: Prečo boli vyhodení zo škôl, či na úteku za slobodou? Čo im dávalo silu v zápase s totalitou? Za čo vlastne bojovali a čo im dávalo nádej, že bojujú za správnu vec?

Zážitky perzekvovaných, nespravodlivo odsúdených, či ľudí šikanovaných štátnou mocou sa často strácajú v nostalgickom spomínaní na “staré dobré časy,” preto veríme, že ak mladých ľudí podporíme a zaktivizujeme hľadaním neprávostí v komunistickej minulosti, nebude im ľahostajná ani súčasná situácia a budú schopní nielen vnímať, ale aj aktívne reagovať na aktuálne dianie. Oveľa dôležitejšia je VĎAČNOSŤ, ktorú cez študentov prejavíme ľuďom, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

Inzercia

Keď som pred pár dňami čítal mená niekoľkých bývalých politických väzňov trom žiakom ZŠ, tak ma jeden žiak prerušil: "Môžete zopakovať ešte raz to meno?" Následne poznamenal: "Veď to je môj pradedko..."

Neskúsite do projektu zapojiť mladých ľudí vo Vašom okolí, vo Vašej rodine? Dovoľte im (žiakom ZŠ a SŠ) urobiť krok k človeku.. k stretnutiu so slobodou v neslobode. Zodpovednosť za tento krok je na každom z nás... Niekedy stačí len malé povzbudenie ...a práce študentov sa zapíšu do povedomia nie len čitateľov tohto portálu, ale i domácej a svetovej verejnosti. Veď napríklad podľa názvu príbehu, ktorý napísala študentka Gymnázia sv. Moniky v Prešove Stopy v snehu vznikol rovnomenný film.

František Neupauer, autor a gestor projektu

Viac informácii o projekte na www.november89.eu a Facebook: Nenápadní hrdinovia

Inzercia

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Deň sociálnej práce

Deň sociálnej práce

"Neštudovala som preto, aby som mala titul. Študovala som preto, aby som dokázala DOBRO konať DOBRE. A som vďačná za tú možnosť, za ľudí, za ich príbehy v krízovom centre a inde. V podstate je to výsada pomáhať tým najbiednejším a sprevádzať ich kúskom ich života ...spravidla tým najťažším," napísala mi krásne vyznanie Zuzka Kasan.

Blog
Francúzsky katolícky kňaz a lekcia z cenzúry

Francúzsky katolícky kňaz a lekcia z cenzúry

Francúzsky farár, mons. Francois Schneider, je súčasným príkladom toho, keď katolícky kňaz povie pravdu, a musí za to „zaplatiť pokutu“, pretože dosiahnuť „sankciu“ voči autorom pravdivých slov je stále ľahšie aj v tzv. vyspelej Európe.