Francúzsky katolícky kňaz a lekcia z cenzúry

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Francúzsky katolícky kňaz a lekcia z cenzúry

Francúzsky farár, mons. Francois Schneider, je súčasným príkladom toho, keď katolícky kňaz povie pravdu, a musí za to „zaplatiť pokutu“, pretože dosiahnuť „sankciu“ voči autorom pravdivých slov je stále ľahšie aj v tzv. vyspelej Európe.

Na rozdiel od nedávneho príkladu zo Slovenska, kde bolo možné sledovať aj snahu sa brániť. Gréckokatolícky kňaz farnosti Prešov-Sekčov, Rastislav Baka, zrejme pociťoval aj ľudskú podporu od svojho prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ počas mediálneho lynčovania a mediálneho prekrúcania slov jeho homílie, resp. kázne, týkajúcej sa aj sexuálnej amorálnosti. Francúzsky príklad je celkom odlišný.

Slovenská prokuratúra síce nezistila žiadnu nenávisť a ani porušenie zákona v homílii slovenského kňaza z trestnoprávneho hľadiska, ale bez ohľadu na to je z ľudského hľadiska podstatné, že slovenský kňaz nebol v tomto boji za pravdu opustený zo strany svojich „nadriadených“. Každé podobné opustenie pomenovania pravdy by bolo zbabelým útekom z boja za pravdu o spáse človeka. Za cenu diabolských kompromisov s duchom sveta v moci zlého. (1).     

V nedeľu, dňa 29. novembra 2015, farár, mons. Francois Schneider, vo francúzskom meste Wisembach, v kostole Najsvätejšej Trojice, vo svojej homílii poukázal na nedávny atentát v Paríži. Dovolil si poukázať na všeobecne známu skutočnosť, že práve, keď sa v koncertnej sále Bataclan spievala pieseň „Pobozkaj diabla“, došlo k vraždeniu, z čoho zrejme vyplýva aj satanská inšpirácia celého atentátu. (2).

Príslušný biskup diecézy Saint-Dié, mons. Jean-Paul Mathieu, bol o homílii kňaza informovaný zo strany niektorých ľudí. Biskup následne nariadil kňazovi, aby sa verejne ospravedlnil počas sv. omše. Kňaz to vykonal dňa 20. decembra 2015, a predniesol požadovanú „sebakritiku“ na konci sv. omše, a prečítal komuniké napísané biskupom, v ktorom bolo vyslovené poľutovanie nad pobúrenými mediálnymi reakciami. Miestny prefekt údajne žiadal na pokyn francúzskeho ministerstva vnútra aj realizáciu určitých trestnoprávnych sankcií voči kňazovi.

Veriaci sa zastali svojho kňaza a napísali aj list do miestnych novín, v ktorom poukázali na to, že kritici kňaza vôbec nenavštevujú sv. omše. Kňaza podporil aj Emmanuel Delhourne, zodpovedný vedúci organizácie Kresťania a politika v Paríži. Podľa neho kňaz má pravdu. Texty hudobnej skupiny Eagles of Death Metal sú inšpirované satanizmom. Na rozdiel od neho sa príslušný generálny vikár nechal počuť, že dúfa, že kňaz sa v budúcnosti vystríha podobných slov.

Hudobná skupina Eagles of Death Metal používa v piesni „Pobozkaj diabla“, tento refrén: Kto bude milovať diabla? Kto zaspieva jeho pieseň? Ja budem milovať diabla a jeho pieseň! Kto pobozká diablov jazyk? Ja pobozkám diabla na jeho jazyk!

Myslím, že všetci predstavitelia Katolíckej cirkvi nesmú nikdy dovoliť, aby homílie v súlade s pravdou a v súlade s učením Katolíckej cirkvi boli akokoľvek cenzúrované  akýmikoľvek silami tohto sveta v moci zlého. A to ani pri hrozbe nepríjemností alebo prenasledovania. Francúzsky príklad je veľkým varovaním.

 

ZDROJ:

 

(1). Mediálne. Gréckokatolíci chcú od RTVS ospravedlnenie za neodvysielanú omšu. 12.05.2015. [online]. [citované: 05.04.2016]. Dostupné na internete: http://medialne.etrend.sk/radia/greckokatolici-chcu-od-rtvs-ospravedlnenie-za-neodvysielanu-omsu.html.

(2). Katholischesinfo. Eine unerwünschte Wahrheit zu den Attentaten von Paris - Pfarrer von Präfekt bedroht und vom Bischof bestraft. 28.12.2015. [online]. [citované: 05.04.2016]. Dostupné na internete: http://www.katholisches.info/2015/12/28/eine-unerwuenschte-wahrheit-zu-den-attentaten-von-paris-pfarrer-von-praefekt-bedroht-und-vom-bischof-bestraft/.

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo