Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. január 2023

Ako končia vojnové konflikty.

Vojnové konflikty sprevádzajú celú ľudskú históriu. V súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine môže napovedať o jej vývoji a konci aj história.

Uplynul rok odo dňa, keď Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu. Za ten rok sme počuli neúrekom názorov a prognóz na priebeh a výsledok vojny od politických analytikov, vojenských expertov a verejne známych osôb. Vychádzali z vojenských, frontových a politických skutočností a neraz aj zo želaní výsledku. Trochu iný pohľad získame z poznania histórie vojnových konfliktov. Nie nadarmo sa vraví: Historia magistra vitae. Tak ako plynie čas, mení sa spoločenská scéna, „kostýmy“, prostriedky, ale správanie ľudí sa takmer nemení. Aj preto na základe poznania javov z minulosti môžeme cum grano salis odhadovať priebeh toho, čo sa deje dnes.

Jeden z typov vojnových konfliktov bol taký, že veľká a silná mocnosť napadla podstatne slabšiu krajinu. To skončilo obyčajne porážkou a podrobením si slabšej krajiny. No vojna na Ukrajine nie je prípad takého konfliktu. Ukrajina je síce menšia a slabšia, ale tým, že sa na jej podporu postavili USA a EÚ sa pomer síl značne vyrovnal. Skutočnosť, že ekonomická podpora hrá neraz rozhodujúcu úlohu dotvrdzuje v II. svetovej vojne konflikt medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom a spojencami. Vystihlo to lapidárne ľudové vyjadrenie z tých čias: „Bojovali medzi sebou rasa /Nemecko/ a masa /Sovietsky zväz/, ale keď sa k mase pridala i kasa /USA/, tak rasa utrpela porážku.“

V histórii ľudstva však bolo neúrekom konfliktov, keď rozdiel v sile protivníkov nebol príliš veľký. Vojnový konflikt sprevádzali striedavé úspechy a porážky. Nakoniec skončil rokovaním o podmienkach mieru v okamihu, keď obe strany boli úplne vyčerpané ľudsky i materiálne. Zaujímave na tom je, že podmienky mieru sa obyčajne len málo líšili od status quo pred vypuknutím konfliktu. Dobrou ilustráciou takto prebiehajúcich konfliktov je množstvo vojen medzi moslimským svetom a kresťanskou Európou, ktoré trvali stáročia. V tejto súvislosti sa aj pre chladného pragmatika natíska otázka, či tie hekatomby ľudských obeti a nesmierne materiálne škody stáli za to, aby sa na koniec konfliktu dospelo k status quo pred konfliktom?

Zaznieva nemálo hlasov, že Rusko musí byť a bude porazené. Keby to znamenalo jeho odchod z Ukrajiny, tak poviem v poriadku. No zazneli aj hlasy, že Rusko musí skončiť ako impérium a rozpadnúť sa. Je pravdou, že aj veľké impéria skončili: Rímska ríša, Byzancia, v istom zmysle aj cárske Rusko. Ale príčinou ich konca neboli vojenské porážky, ale vnútorný rozklad, a tým aj oslabenie. Vojnové prehry boli dôsledkom tohto rozkladu. Napríklad v Rímskej ríši boj o moc znamenal v období cisárstva občianske vojny a máloktorý z cisárov mal to šťastie, že zomrel prirodzenou smrťou. /Napríklad zo 4 julsko-claudiovských cisárov nezomreli prirodzenou smrťou Caligula, Nero a Cladius./ No v každom prípade po páde impéria nasledoval chaos, množstvo lokálnych vojnových konfliktov a ďalšie ľudské utrpenie.

Je šanca, a história vojnových konfliktov to napovedá, že konflikt na Ukrajine môže skončiť mierovým rokovaním s dohodou, ktorá bude blízka stavu pred vypuknutím vojny - teda skončí tak, ako sa to neraz stalo v minulosti. To veľké ľudské utrpenie a nesmierne materiálne škody stáli za to, alebo je ľudstvo nepoučiteľné?

Inzercia

predseda Inštitútu kresťanskej sociálnej politiky a bývalý minister školstva

Odporúčame

Blog
Na bežkách na Skalke

Na bežkách na Skalke

Skalka je najznámejšie slovenské stredisko bežeckého lyžovania na Slovensku. Religiózny čitateľ si možno kladie otázku ako pri Trenčíne môže existovať stredisko zimného športu. Nejde však o Skalku pri Trenčíne spojenú so svätým Andrejom Svoradom a Benediktom, ale Skalku pri Kremnici nachádzajúcu sa v Kremnických vrchoch.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.