Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. november 2022

Generálny riaditeľ RTVS = sklamanie.

Pochybné dôvody odvolania vedenia spravodajstva RTVS

A tak nám nový generálny riaditeľ RTVS Machaj odvolal vedenie spravodajstva. Jeho hriechom bolo, že 17. novembra odvysielali časť snemu strany Smer-SD a najmä prejav predsedu strany R. Fica. S mnohým, čo povedal R. Fico nesúhlasím, ale rešpektujem jeho právo na mediálny priestor. V demokracii sa s protivníkom bojuje argumentmi a nie náhubkom. Už pred mnohými rokmi to vyjadril občan Arouet – známejší pod menom Voltaire: Nesúhlasím s vami, ale urobím všetko preto, aby ste svoj názor mohli verejne povedať. A prvý prezident ČSR T. G. Masaryk charakterizoval demokraciu takto: „demokracia je diskusia“. Slovenská prax je: umlčať, ignorovať.

Vráťme sa späť k rozhodnutiu generálneho riaditeľa RTVS a odôvodneniu jeho rozhodnutia: „17. novembra nemá v televízii čo robiť žiadna politická strana.“ Trochu trápny argument. Nepochybne v deň výročia Zamatovej revolúcie sa patrí pripomenúť udalosti spred 33 rokov. Ale poslaním spravodajskej televízie je podávať aktuálne správy. A pán generálny riaditeľ iste vie, že nič tak rýchlo nestarne a nestráca na informačnej hodnote ako správy. Hádam nechce, aby spravodajský televízny kanál vysielal staré správy.

Predpokladám, že pán Machaj bol pod politickým tlakom, a tak odvolal vedenie spravodajstva. Lenže úlohou generálneho riaditeľa je okrem iného aj odolávať tlakom a držať chrbát ľuďom, ktorým dal dôveru. Z vlastnej skúsenosti ako bývalý minister viem, že to nie je jednoduché. A pod politickým tlakom sa neraz trasie i ministerská, či riaditeľská stolička. Prečo je schopnosť odolávať tlakom dôležitejšia aj ako stolička? Ľudia, ktorí majú konať slobodne a zabezpečovať nezávislé spravodajstvo, potrebujú mať istotu, že ich šéf za nimi stojí a nenechá ich napospas útokom zvonku. Nestalo sa tak. Po tomto rozhodnutí generálneho riaditeľa budú tam už len ľudia, ktorí budú opatrní a prikláňať sa budú tým smerom, odkiaľ fúka vietor. Také bude aj spravodajstvo. Preto nový generálny riaditeľ sklamal.

Inzercia

predseda Inštitútu kresťanskej sociálnej politiky a bývalý minister školstva

Odporúčame

Blog
Biela vrana alebo papagáj?

Biela vrana alebo papagáj?

Organizátori Bielej vrany chceli ocenenie v tomto roku prikrášliť, keď mu pridali pávie perá? Stvorili však papagája a ľudí to vyrušilo. Pýtam sa, kam sa uberá ocenenie, ktoré je na Slovensku udeľované výnimočným ľuďom za ich činy? Veď medzi inými ho v minulosti dostal kňaz Anton Srholec alebo novinár Ján Kuciak.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.