Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. marec 2016

Posledné chvíle obetí vražedného útoku v Jemene

Preklad neoficiálneho dokumentu so svedectvom sestry Sally, predstavenej komunity Misionárok lásky Matky Terezy, ktorá ako jediná prežila vražedný útok teroristov v jemenskom meste Aden v piatok 4. marca 2016.
Posledné chvíle obetí vražedného útoku v Jemene

(Pozn.: K faksimile ručne-písaného dokumentu v angličtine som získal prístup prostredníctvom rehoľných sestier vo Washingtone. Upozorňujem, že text obsahuje niektoré detaily o ukrutnostiach teroristov.)

Sestry mali ako každý deň ráno sv. omšu a po nej raňajky. Kňaz ako obvykle zostal po sv. omši, aby sa modlil v kaplnke a potom pomohol komunite s potrebnými opravami v objekte. 

O 8.00 všetkých päť rehoľných sestier sa nachádzalo v priestoroch domu pre chorých.

O 8.30 prišla ozbrojená skupina ISIS, boli oblečení v modrom.  Zabili vrátnika a šoféra. Piati etiópski muži – kresťania bežali povedať sestrám, že prišlo ISIS a chystá sa ich zabiť. Teroristi ich jeden po druhom pozabíjali. Priviazali ich k stromom, strelili im guľku do hlavy a rozdrvili im hlavy.

Sestry sa rozbehli v dvoch dvojiciach inými smermi, dve do časti domu, kde sú opatrovaní muži, dve do časti so ženami. Štyri ženy, ktoré spolupracovali s komunitou, kričali: „Nezabíjajte sestry! Nezabíjajte sestry!“ Jedna z nich pomáhala pätnásť rokov ako kuchárka. Ozbrojení muži ich pozabíjali rovnakým spôsobom.

Najprv chytili sestry Judit a Reginette. Zviazali ich, strelili im do hlavy a potom im rozdrvili hlavy. Sestra predstavená medzitým utekala do kaplnky, aby varovala otca Toma.

Chytili sestru Anselm a Marguerite, zviazali ich, strelili im do hlavy a na piesku im rozdrvili hlavy. Medzitým sa sestra predstavená nemohla dostať do rehoľného domu. Nie je jasné, koľko mužov z ISIS sa zúčastnilo na útoku. Predstavená videla, ako zabíjajú sestry a spolupracovníkov. Potom ozbrojenci zamierili do rehoľného domu, a tak sa schovala do chladiarenskej miestnosti, lebo dvere boli otvorené. Muži ju všade hľadali, lebo vedeli, že sestier bolo päť. Aspoň trikrát vošli do chladiarenskej miestnosti. Ani sa neusilovala schovať, iba zostala stáť za dverami. Je to zázrak, že ju vôbec nezbadali.

Medzitým kňaz v rehoľnom dome počul výkriky a skonzumoval konsekrované hostie. Veľkú hostiu nestihol prijať, a tak vylial olej z lampy pri bohostánku a nechal ju rozpustiť vo vode. Sused videl, ako otca Toma naložili do auta. Odvtedy po ňom nebolo ani stopy. Ozbrojenci porozbíjali všetky nábožné predmety: sochu Panny Márie, kríž, oltár, bohostánok, ambón, dokonca aj modlitebné knihy a Biblie. Medzi 10.00 a 10.15 ozbrojenci z ISIS skončili útok a odišli.

Sestra Sally vyšla pohľadať telá sestier. Našla všetky. Potom šla pozrieť jednotlivo všetkých pacientov, či sú v poriadku. Všetci boli v poriadku, nikto z pacientov nebol zranený.

Syn ženy, ktorá pracovala ako kuchárka, sa jej snažil dovolať na mobilný telefón. Keď nezdvíhala, zalarmoval políciu. Prišiel spoločne s políciou asi o 10.30 a našli hroznú spúšť po krviprelievaní.

Inzercia

Policajti žiadali sestru Sally, aby šla s nimi. Ona chcela zostať s ľuďmi, ktorí volali: „Nechoď! Zostaň s nami!“ Ale policajti ju prinútili ísť, lebo boli presvedčení, že muži z ISIS vedeli o počte sestier a že sa nezastavia, kým ju nezabijú. Preto nakoniec musela ísť. Vzala si veci a telesné pozostatky sestier. Polícia ich zaviezla do medzinárodnej nemocnice s názvom „Lekári bez hraníc“. V márnici tejto nemocnice nebolo dostatok miesta, preto telá zaviezli do inej márnice.

Sestra Sally povedala sestre Rio, že je smutná, že zostala sama a nezomrela spolu so sestrami. Sestra Rio jej odpovedala, že Boh chcel, aby vydala svedectvo, aby sa postarala o telá a rozpovedala udalosť: „Boh chcel, aby sme vedeli o všetkom, čo sa stalo.“

Pápež František dal za povinnosť svojmu sekretárovi kontaktovať ministerstvo zahraničných vecí v Jemene veľmi často – každý týždeň, aby zistil, ako sa má komunita sestier a ubezpečil ich o svojej blízkosti. Sekretár dnes odovzdal pápežov odkaz: „Ďakujem im, malým mučeniciam – Misionárkam lásky.“ Povedal, že za nich obetuje prvopiatkovú 40-hodinovú pobožnosť.

Sestra Sally povedala, že otec Tom im hovoril denne: „Buďme pripravení pre mučeníctvo.“ Sestry Judit a Reginette mali dostať nové povinnosti, ale chceli zostať na svojom mieste v komunite. Boh ich tam chcel mať.

Aden je bohaté prístavné mesto. Aden sa usiloval o samostatnosť, preto sa mesto dalo dokopy s ISIS, aby im pomohli bojovať proti Jemenu. Tá vojna sa odohrávala minulý rok, keď bolo veľa bombardovania. Vojna sa skončila, ale ISIS nechce odísť. Chcú prevziať a zničiť všetko, čo je kresťanské. Nezabili sestry počas vojny, lebo nechceli mrhať čas. Ale teraz predstavujú posledné zvyšky kresťanstva a ISIS sa chce zbaviť všetkých stôp kresťanského náboženstva. Preto sú skutočnými mučenicami – položili život pre svoju kresťanskú vieru. Mohli umrieť mnohokrát počas vojny, ale prozreteľnosť chcela, aby bolo zjavné, že sú mučenicami pre vieru.

Sestra Rio hovorí, že sestra Sally je odovzdaná do Božej vôle a modlí sa, aby krv mučeníkov priniesla pokoj na Blízkom východe a zastavila ISIS. Povedala tiež, že sestry vynikali vernosťou rehoľným pravidlám, a preto muži z ISIS presne vedeli, kedy majú zaútočiť a kedy sa stiahnuť.  Vďaka svojej vernosti boli pripravené v pravom čase na pravom mieste pre svojho Ženícha.

Sestra Adriana sa nazdáva, že rozdrvenie hláv obetí má nejaký význam v spojitosti so slovami Sv. písma: „Ona rozmliaždi hadovi hlavu.“ Možno výsmech alebo zlá symbolika.

(Na titulnej fotografii zľava doprava: sr. Anselm, sr. Reginette, sr. Judith a sr. Marguerite. Zdroj: www.catholicnewsagency.com)

Mních benediktínskeho kláštora Premenenia Pána v Sampore.

Odporúčame

Blog
Ukradnú nám (slovenskú) republiku?

Ukradnú nám (slovenskú) republiku?

Písať v predvečer vzniku Slovenskej republiky (1939-45) článok s takýmto názvom neveští nič dobré. Skutočnosť je iná. Nie je mojim cieľom zamýšľať sa nad 14. marcom 1939, ale nad 13. marcom. A to hneď v dvoch súvislostiach: historickej (13. marec 2016) a aktuálnej (13. marec 1977).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.