Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. október 2022

Zavraždili kňaza

Noc zo 7. na 8. októbra 1987. Na fare v Borovciach je zavraždený kňaz Štefan Polák. "Komu na tom záležalo, že Štefana odpráskli?!" Ešte i dnes mi v ušiach znejú slová Antona Srholca, keď spomínal na túto udalosť.

Štefan Polák sa narodil 22. apríla 1940 v Plaveckom Petri. Kňazskú vysviacku prijal 9. júna 1974 spoločne s ďalšími novokňazmi, medzi ktorými boli aj terajší biskupi: Bernard Bober, Andrej Imrich, Tomáš Galis. V Borovciach pôsobil od januára 1981 až do násilnej smrti 7. októbra 1987. Podrobnú štúdiu k problematike vraždy tohto kňaza zverejnil historik ÚPN Patrik Dubovský. Bola publikovaná v časopise Pamäti národa v roku 2017.

Výročie jeho násilnej smrti sme si pripomínali už aj v minulosti. Pred piatimi rokmi vyšla cenná publikácia o jeho živote a činnosti s názvom V rukách Hrnčiara a ÚPN pripravil diskusný večer na danú tému.  Dňa 8. októbra 2022 si v Borovciach pripomenú 35. výročie od násilnej smrti kňaza, na ktorého sa nesmie zabúdať - svätou omšou o 10.30 hodine. Správca farnosti Borovce Marian Díreš dňa 16. augusta 2022 napísal: "Mnohí ho prirovnávajú k poľskému kňazovi Polieluszkovi, ktorého pápež Benedikt XVI. prehlásil za mučeníka a blahorečil v roku 2010. Keď mal byť Štefan Polák vysvätený za kňaza, prišiel za jednou rehoľnou sestrou s prosbou, či by mu vedela vysvetliť jeho zvláštny sen. Hovorí: ´Snívalo sa mi že sme mali vysviacku, všetci novokňazi boli oblečení v bielych ornátoch, iba ja jediný som mal červený.´ Obyvatelia Boroviec sú vďační Pánu Bohu za tohto statočného a dobrého kňaza, s úctou a láskou na neho spomínajú a modlia sa za povýšenie na oltár."

Vražda Štefana Poláka otvorila cestu k Sviečkovej manifestácii. Marián Šťastný po tejto vražde začal jasnejšie formulovať svoj zámer protestovať v zahraničí proti vraždám veriacich na Slovensku. Podrobne o tom píšem TU. Vražda s rukopisom ŠtB je dodnes nevyjasnená. Možno by bolo vhodné apelovať na Generálnu prokuratúru, aby daný proces otvorila. Ústav pamäti národa o vyjasnie vrážd kňazov žiadal v minulosti a iste bude aj v budúcnosti. Poľský ÚPN má vlastnú prokuratúru a koná. Na Slovensku takýto inštitút chýba. Ja si však dovolím apelovať trošku inak.... Ak si tento článok číta niekto, kto bol vtedy príslušníkom ŠtB a vie o tom, čo sa dialo viac, nech o tom napíše. Možno s adresou: farský úrad Borovce. Apelujem na svedomie. Pred očami mám príbeh Márie L., ktorá mi povedala so slzami v očiach: "Vieš koľko spovedí a svätých prijímani bolo zachránených vďaka môjmu mlčaniu?!" Tieto slová jej povedal jej otec, politický väzeň. Jej otecko neudal kňaza... a vzal vinu za šírenie pastierského listu na seba. Je čas, aby gesto, ktoré môže zachániť (vlastnú) dušu učinil aj niekto iný.

Inzercia

František Neupauer

Foto: článok P. Dubovského Pamäť národa 2017. Zdrojový archív: Archív MV SR Levoča

 

 

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Jan Mária Sládkovičová: „Svätý Otec, svoj život obetujem za vás..."

Jan Mária Sládkovičová: „Svätý Otec, svoj život obetujem za vás..."

Bol 13. september 2021. Všetky média upriamovali svoju pozornosť na návštevu pápeža Františka na Slovensku. V tento deň navštívil Misionárky lásky - centrum Betlehem v bratislavskej mestskej časti v Petržalke. Okrem miestnej komunity sestier a klientov zariadenia tam bola aj jedna Slovenka, ktorá svoju chorobu a utrpenie vnímala ako dar pre iných. Pán si ju povolal na večnosť 8. decembra 2021.

Blog
Genius loci, alebo Veľká šachovnica

Genius loci, alebo Veľká šachovnica

Čo mali spoločne Lenin, Stalin, Hitler, Mussolini a Tito? Okrem politiky milovali ešte jednu hru a asi ju hrávali aj medzi sebou. Možno preto sa pre nich celý svet neskôr stal Veľkou šachovnicou.  

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.