Zavraždili kňaza
Noc zo 7. na 8. októbra 1987. Na fare v Borovciach je zavraždený kňaz Štefan Polák. "Komu na tom záležalo, že Štefana odpráskli?!" Ešte i dnes mi v ušiach znejú slová Antona Srholca, keď spomínal na túto udalosť.
Štefan Polák sa narodil 22. apríla 1940 v Plaveckom Petri. Kňazskú vysviacku prijal 9. júna 1974 spoločne s ďalšími novokňazmi, medzi ktorými boli aj terajší biskupi: Bernard Bober, Andrej Imrich, Tomáš Galis. V Borovciach pôsobil od januára 1981 až do násilnej smrti 7. októbra 1987. Podrobnú štúdiu k problematike vraždy tohto kňaza zverejnil historik ÚPN Patrik Dubovský. Bola publikovaná v časopise Pamäti národa v roku 2017.
Výročie jeho násilnej smrti sme si pripomínali už aj v minulosti. Pred piatimi rokmi vyšla cenná publikácia o jeho živote a činnosti s názvom V rukách Hrnčiara a ÚPN pripravil diskusný večer na danú tému. Dňa 8. októbra 2022 si v Borovciach pripomenú 35. výročie od násilnej smrti kňaza, na ktorého sa nesmie zabúdať - svätou omšou o 10.30 hodine. Správca farnosti Borovce Marian Díreš dňa 16. augusta 2022 napísal: "Mnohí ho prirovnávajú k poľskému kňazovi Polieluszkovi, ktorého pápež Benedikt XVI. prehlásil za mučeníka a blahorečil v roku 2010. Keď mal byť Štefan Polák vysvätený za kňaza, prišiel za jednou rehoľnou sestrou s prosbou, či by mu vedela vysvetliť jeho zvláštny sen. Hovorí: ´Snívalo sa mi že sme mali vysviacku, všetci novokňazi boli oblečení v bielych ornátoch, iba ja jediný som mal červený.´ Obyvatelia Boroviec sú vďační Pánu Bohu za tohto statočného a dobrého kňaza, s úctou a láskou na neho spomínajú a modlia sa za povýšenie na oltár."
Vražda Štefana Poláka otvorila cestu k Sviečkovej manifestácii. Marián Šťastný po tejto vražde začal jasnejšie formulovať svoj zámer protestovať v zahraničí proti vraždám veriacich na Slovensku. Podrobne o tom píšem TU. Vražda s rukopisom ŠtB je dodnes nevyjasnená. Možno by bolo vhodné apelovať na Generálnu prokuratúru, aby daný proces otvorila. Ústav pamäti národa o vyjasnie vrážd kňazov žiadal v minulosti a iste bude aj v budúcnosti. Poľský ÚPN má vlastnú prokuratúru a koná. Na Slovensku takýto inštitút chýba. Ja si však dovolím apelovať trošku inak.... Ak si tento článok číta niekto, kto bol vtedy príslušníkom ŠtB a vie o tom, čo sa dialo viac, nech o tom napíše. Možno s adresou: farský úrad Borovce. Apelujem na svedomie. Pred očami mám príbeh Márie L., ktorá mi povedala so slzami v očiach: "Vieš koľko spovedí a svätých prijímani bolo zachránených vďaka môjmu mlčaniu?!" Tieto slová jej povedal jej otec, politický väzeň. Jej otecko neudal kňaza... a vzal vinu za šírenie pastierského listu na seba. Je čas, aby gesto, ktoré môže zachániť (vlastnú) dušu učinil aj niekto iný.
František Neupauer
Foto: článok P. Dubovského Pamäť národa 2017. Zdrojový archív: Archív MV SR Levoča