Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. september 2022

Štátne nájomné byty budú financovať chudobné regióny a to je zle!

Vo verejnom priestore sú štátne nájomné byty témou od roku 2019. Už sa o nich napísalo skutočne mnoho. Keďže sa ani jeden zatiaľ nepostavil, tak je diskusia o nich stále otvorená. Aký dopad budú mať štátne nájomné byty na rozvoj chudobných regiónov na Slovensku?
Štátne nájomné byty budú financovať chudobné regióny a to je zle!

Slovensko je krajina s s druhými najväčšími regionálnymi rozdielmi spomedzi všetkých krajín Európskej únie (zdroj OECD).

V tejto optike je štátne nájomné bývanie forma sociálnej dávky, ktorá dotuje náklady na bývanie obyvateľom úspešných regiónov a väčších miest. Práve tam sa bude nachádzať väčšina zvýhodnených nájomných bytov. Bez reformy verejnej správy a daňového rozlíšenia regiónov bude tento centralistický prístup viesť k ďalšiemu prehĺbeniu regionálnych rozdielov a k sekundárnym javom v podobe odchodu ľudí v produktívnom veku z chudobných regiónov. 

 

Riešením je práve kvalitná reforma verejnej správy. Táto reforma má potenciál znížiť mieru odchodu ľudí z regiónov do väčších miest a tým znížiť dopyt po nájomných bytoch, čo zníži tržnú cenu nájomného bývania.

Okrem zníženia tlaku na trh s nájomným bývaním môže táto reforma priniesť výrazný rast HDP. Viac o tejto téme nájdete na mojom Youtube kanáli.

Inzercia

Bývam v zaostalom regióne Slovenska. Spolu s kolegami sme založili Inovačné Centrum v Lučenci. Ako ekonóm sa venujem problémom regiónov, špeciálne téme decentralizácie. Organizujem medzinárodnú konferenciu FUTUREGION zameranú na rozvoj hospodársky zaostávajúcich regiónov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.