Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. júl 2022

V regiónoch majú byť nižšie dane, nie vyššia minimálna mzda

Podľa Inštitútu finančnej politiky každé zvýšenie minimálnej mzdy v rokoch 2010 až 2018 o 5 % prinieslo stratu zamestnania pre 14-tisíc ľudí predovšetkým v chudobných okresoch. To číslo je alarmujúce!
V regiónoch majú byť nižšie dane, nie vyššia minimálna mzda

Plošná minimálna mzda je nástroj hospodárskej politiky, ktorý v krajine s veľkými regionálnymi rozdielmi zákonite produkuje množstvo patologických javov. Organizácia OECD dlhodobo hodnotí Slovensko ako jednu z krajín s najväčšími regionálnymi rozdielmi spomedzi všetkých 38 členov OECD.

Na jednej strane máme priemernú nezamestnanosť 6,35%, na druhej strane máme 13 okresov s nezamestnanosťou nad 12%. Nie je možné určiť plošnú minimálnu mzdu pre okres s 2,5% nezamestnanosťou a okres s 20% nezamestnanosťou. Minimálna mzda, ktorá v Rimavskej Sobote bráni ľuďom k zamestnaniu môže byť pre obyvateľa Bratislavy smiešna a ledva mu pokryje náklady na nájom. 

Ak si bratislavskí ekonómovia spravia cez leto výlet na východné Slovensko, tak ich možno napadne minimálnu mzdu regionalizovať. To je ďalšia slepá ulička centrálneho plánovania. Patologické javy sa dajú natrvalo odstrániť jedine vzkriesením prirodzených regiónov.

OECD vypočítalo, že Slovensko môže pozdvihnúť svoje HDP o 10%, ak presunie kompetencie a financie na nižšiu ako centrálnu úroveň. Tento hospodársky rast sa udeje práve v chudobných regiónoch a hravo pokryje všetky patologické javy, ktoré sa nám 30 rokov nedarí vyriešiť.

Nechajme si obce a regióny autonómne určiť výšku minimálnej mzdy, výšku priamych daní a prenechajme im časť hospodárskej politiky. Cieľom je súťaž regiónov v kvalite verejných služieb vzhľadom na výšku autonómnych daní. Takáto súťaž prinesie vyrovnávanie regionálnych rozdielov a odstránenie patologických javov spôsobených plošnou minimálnou mzdou.

Podobné komentáre o regiónoch môžete nájsť aj na Youtube pod “OTVOR OČI s Danom”.
Alebo na všetkých podcastových službách.
Mikroekonomický odhad IFP

Inzercia

Bývam v zaostalom regióne Slovenska. Spolu s kolegami sme založili Inovačné Centrum v Lučenci. Ako ekonóm sa venujem problémom regiónov, špeciálne téme decentralizácie. Organizujem medzinárodnú konferenciu FUTUREGION zameranú na rozvoj hospodársky zaostávajúcich regiónov.

Odporúčame

Blog
Učitelia, žiadajte reformu, nie vyššie platy

Učitelia, žiadajte reformu, nie vyššie platy

V posledných týždňoch zo všetkých strán zaznievajú požiadavky na zvýšenie platov učiteľov. Tieto požiadavky smerujú z bratislavského kraja, kde tabuľkové platy učiteľov nepostačujú na slušný život v našom hlavnom meste. Na druhej strane tabuľkový plat pre učiteľa v malom mestečku na východe Slovenska dosahuje slušnú výšku, ak ju porovnáme s priemerným platom v okrese.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.