Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. júl 2022

Učitelia, žiadajte reformu, nie vyššie platy

V posledných týždňoch zo všetkých strán zaznievajú požiadavky na zvýšenie platov učiteľov. Tieto požiadavky smerujú z bratislavského kraja, kde tabuľkové platy učiteľov nepostačujú na slušný život v našom hlavnom meste. Na druhej strane tabuľkový plat pre učiteľa v malom mestečku na východe Slovenska dosahuje slušnú výšku, ak ju porovnáme s priemerným platom v okrese.
Učitelia, žiadajte reformu, nie vyššie platy

Pri tejto emotívnej diskusií sa vynorilo množstvo centrálnych plánovačov, ktorí volajú po platovom rozlíšení učiteľov v jednotlivých krajoch, alebo dokonca okresoch. Jednoducho by to znamenalo, že v okrese kde je lacnejšie bývanie bude tabuľkový plat nižší a v Bratislave vyšší. To, že je množstvo služieb v regiónoch drahších, alebo absolutne nedostupných tento návrh neberie vôbec do úvahy.

Rozlíšenie platov naprieč regiónmi vopred ráta s myšlienkou, že o plate učiteľa v Lučenci bude rozhodovať tabuľka vytvorená v Bratislave.

To ale nie je jediná možná varianta.

Použime túto širokú spoločenskú debatu na zlepšenie vzdelávania na Slovensku. 

Nikto nemôže namietať, že segment, ktorý ponúka lepšie služby, môže svojim zamestnancom ponúknuť lepšie platy. Špeciálne ak produkuje “kvalitných daňových poplatníkov”.

Inzercia

Aby sme využili potenciál zlepšenia výkonnosti vzdelávania, nechajme zriaďovateľom v jednotlivých regiónoch Slovenska volné ruky. Prinavráťme krajom a obciam kompetencie a financie na autonómne poskytovanie vzdelávania v regiónoch, vrátane rozhodovania o výške platov učiteľov. Tlak na zlepšovanie výkonnosti vzdelávania má totiž pôvod v konkurenčnom prostredí.

Narozdiel od emotívnych návrhov centrálnych plánovačov je tento návrh podložený dôkazmi.

Organizácia OECD dlhodobo porovnáva údaje o výkonnosti vzdelávania. Prakticky všetky skúmané ukazovatele potvrdzujú pozitívny a zásadný vzťah medzi inštitucionálnou decentralizáciou vzdelávania a výsledkami žiakov. Zvýšenie decentralizácie vzdelávania o 10 bodov zlepšuje hodnotenie PISA približne o štyri body, čo zodpovedá zlepšeniu pozície približne o štyri krajiny.
Roformu po vzore Dánska som rozpracoval na mojom Youtube kanáli TU

Bývam v zaostalom regióne Slovenska. Spolu s kolegami sme založili Inovačné Centrum v Lučenci. Ako ekonóm sa venujem problémom regiónov, špeciálne téme decentralizácie. Organizujem medzinárodnú konferenciu FUTUREGION zameranú na rozvoj hospodársky zaostávajúcich regiónov.

Odporúčame

Blog
Peter Šimko / Moc Eucharistie je mocou Ježiša Krista

Peter Šimko / Moc Eucharistie je mocou Ježiša Krista

​Eucharistickú adoráciu všeobecne chápeme ako prejav úcty voči Bohu v premenenej hostii. V dnešnej dobe, keď je slovo úcta sprofanizované, si však každý môže pod tým predstaviť niečo iné. Ako by sme mali správne pochopiť tento úkon, čo sa deje počas adorácie Eucharistie a aký má zmysel pre náš život, vysvetľuje generálny vikár Mons. Peter Šimko.

Blog
Čo čítať, komu veriť v tejto dobe očkovania a vojny. Telegraph či NewYork Times?

Čo čítať, komu veriť v tejto dobe očkovania a vojny. Telegraph či NewYork Times?

Posledné dva roky som sa snažil si urobiť prehľad aké médiá píšu na Slovensku, Británii a USA. Čítal som progresívny NewYoork Times, a nevedel som čo čítať, všetko mi pripadalo ako reklama na progresivizmus, niečo podobné ako denník Pravda za komunizmu bol reklamou na bezchybný komunizmus. Reku vyskúšam denník Hospodárske noviny. Spočiatku sa mi zdalo, že niektorí redaktori píšu trochu konzervatívne či kriticky, teda pozerajú na veci z viacerých strán. Za chvíľu som vytriezvel, bol to len slušný slovník progresívcov, ale vďaka zaň. Potom som skúsil .týždeň a čudoval som sa, že moje diskusné príspevky na druhý deň mizli, len tak. Takže skúsim diskutovať v denníku N, tam je diskusia cez Fb. Kresťanský filozof Juraj Šúst dal jeden rozhovor bez urážania kohokoľvek. Pod článkom sa vyrojilo 50 príspevkov s nadávkami na Šústa a kresťanov. Reku nahlásim ich na Fb. Na druhý deň my zrušili možnosť diskutovať. Pozrel som sa na Fb na profily nadávajúcich, väčšinou študenti či pracujúci v Británii. Po roku som sa pozrel či dané profily existujú a nenašiel som ani jeden. Takže fejkový diskutujúci. Posledný rok čítam hlavne britský konzervatívny denník Telegraph, ktorý presadzuje konzervatívne hodnoty, nízke dane, žiadne preháňanie zelenej politiky, zdravý poľad na rôzne úchylky. Podobné hodnoty na Slovensku ponúka denník Štandard.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.