Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. február 2016

cítime sa byť bieli...? :) alebo najkrajšie veci sú zadarmo...

"O 3 hodiny išla pani zase okolo a s údivom sa ma spýtala: ´A vy ešte nie ste opitá??´ a dala mi 20 centov... Často ľudia aj niečo dajú, ale v srdci tebou pohrdnú. Cítiť to... ale nesúdim ich, každý sme nejaký. A teraz ty, povedz mi niečo pekné..."
cítime sa byť bieli...? :) alebo najkrajšie veci sú zadarmo...

jeden náhodný ranný rozhovor s Etelou.. - mladé, pekné, drobné žieňa. Snaží sa predávať Nota Bene pred Banskobystrickou katedrálou, a popri tom sa snaží zháňať si akúkoľvek prácu, hociako podradnú, kľudne aj jednorazovú...

E: "... a tak mi tá žena povedala, že ako mi môže dať peniaze, keď hentí sa tam opíjajú ani nie 3 metre odo mňa. Sedeli tam traja Rómovia na lavičke s krabicou červeného vína. Okamžite ma s nimi spojila, len preto, že sú mojej pleti. Chápeš?"

A: "Pravdupovediac, nechápem...".

E: "Tak som ich išla poprosiť, aj som sa bála, lebo ich nepoznám, aby šli inde. Dvaja boli nepríjemní, ale jeden sa ma zastal a odišli. O 3 hodiny išla pani zase okolo a s údivom sa ma spýtala: ´A vy ešte nie ste opitá??´ a dala mi 20 centov... Často ľudia aj niečo dajú, ale v srdci tebou pohrdnú. Cítiť to... ale nesúdim ich, každý sme nejaký. A teraz ty, povedz mi niečo pekné..."

A: "Včera vstúpila jedna moja veľmi blízka priateľka do kláštora... jej, a včera bol aj super deň v práci. Keď už spomínam prácu... chcela by som odísť, ale zatiaľ neviem, čo bude ďalej, tak sa aj bojím trochu.. a nemala som ani veľmi z čoho našetriť..."

s odzbrojujúcou jednoduchosťou a dôverou mi odpovedala: 

E: "Neboj sa...! Dôveruj Bohu, som si istá, že sa o teba postará. Aj keď je chvíľu ťažko, viem, že bude dobre!"

Inzercia

...

E: "Kým tu stojíme spolu, mnohí sa na nás dívajú. Niektorí prekvapene, iní s pohŕdaním či obdivom - že sa so mnou rozprávaš, biela..."

A: "Je to tak hrozné, že je to tak! Predsudky... mimochodom, čo je na mne biele? iba ak zuby, ale tie máš belšie ty... :) Na druhej strane, mám kamarátov, ktorí azda nemajú problém sa stretnúť s konkrétnym Rómom, ale voči komunite ako takej cítia bázeň, či obavy.. Majú zlé skúsenosti z detstva, keď azda žili v blízkosti rómskej komunity a mali odôvodnený strach tadiaľ čo len prechádzať. Ale... možno boli Rómske deti vo svojom prostredí agresívne na iných, lebo v škole boli zase vysmievané ony..."

E: "Ja som ako dieťa s bratom sama požiadala, aby nás preložili do ´rómskej´ budovy školy, lebo sa nám deti smiali a šikanovali nás. Riaditeľka nás nechcela pustiť, hovorila, že sa učíme dobre, aj sa slušne správame. Ale my sme sa necítili prijatí...

Úplne chápem ľudí, ktorí majú zlú skúsenosť napríklad z detstva, a sa im to tak zafixuje, že sa potom boja Rómov vo všeobecnosti. Ja som taká istá... - keď vidím niekoho, kto vyzerá ako skinhead, tiež sa veľmi bojím, a už len hľadám, kadiaľ prejsť, ako uniknúť. Lebo ľudia sme rôzni, nikdy neviem, či mu neprepne a zmláti ma, či dokope...".

keďže Etela napriek zlým skúsenostiam nemá predsudky voči "bielym" (či skôr oranžovo ružovým :) ), rozlúčili sme sa objatím a povzbudivým úsmevom... áno, bola pre mňa povzbudením... a dostala som od nej hneď niekoľko z tých najkrajších vecí... ;)

Inzercia

som jednoducho žena, ktorá verí vo víťazstvo zdravého rozumu nad predsudkami a nepravdivými informáciami...

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kauza katolíckej univerzity 2. - vyriešená alebo ututlaná?

Kauza katolíckej univerzity 2. - vyriešená alebo ututlaná?

Katolícka univerzita v Ružomberku má dobré výsledky komplexného hodnotenia slovenských vysokých škôl za r. 2015, ale zlé výsledky auditov o narábaní s peniazmi a ďalších vážnych chybách riadenia. Situácia na KU dnes vyzerá ako víťazstvo tých čo robili chyby nad tými, ktorí ich odhalili. To by znamenalo, že tam naďalej niečo nie je v poriadku, ako sa vyjadrili aj arcibiskupi B. Bober a C. Vasiľ, a kresťanský aktivista a bývalý disident F. Mikloško. To sa nevyrieši ututlaním.

Blog
Manuál bioetiky pre mladých

Manuál bioetiky pre mladých

Okrem práci na referende za ochranu rodiny a na Národnom pochode za život som minulý rok venoval nemálo času príprave Manuálu bioetiky pre mladých ( ďalej aj „Manuál“), ktorý vyšiel koncom minulého roka. Keď sa mi pred pár rokmi dostal do ruky jeho francúzky originál, miešali sa vo mne pocity uznania nad námahou autorov so smútkom, že „my také doma nemáme“. Preto sa teším, že vďaka ochote Nadácii Jerouma Lejeuna a všetkým, ktorí sa podieľali na slovenskom preklade, dnes majú mladí ľudia k dispozícii ďalší kvalitný materiál na tému bioetiky.