Martin Brestovanský
Som pedagóg - dobrodruh. Nie som robot.
Som pedagóg - dobrodruh. Nie som robot.
Na Slovensku prevláda názor, že sme majstrami sveta v písaní strategických dokumentov a svetovými lúzrami v ich implementácii. Pravda je však taká, že zavedenie plánovaných stratégií nezažíva krach kvôli našej praktickej a manažérskej neschopnosti (aj keď...), ale najmä kvôli tomu, že v skutočnosti nejde o strategické dokumenty.
Minister Gröhling predstavil prvý súbor opatrení, ktoré majú reformovať školstvo. Komunikuje sympaticky, viaceré z opatrení sa ľudí v teréne pozitívne dotknú, všetko vyzerá byť na dobrej ceste, ale...
Asi najpevnejším naratívom, ktorý sa uchytil voči súčasnej vláde, je príbeh o chaotickom riadení. Paradoxne, najviac tento naratív sýtia tí, ktorí systematicky až celoživotne pracujú na rozložení konzervatívnych štruktúr (samozrejme, na vlne sa nesie aj smerácka opozícia). Keď však ide o život, obraciame sa na tú najkonzervatívnejšiu sekulárnu inštitúciu v štáte.
Rozhodnutie ministerstva zrušiť štandardný postup prijímania žiakov na stredné školy postavený na objektívnych kritériách (Monitoroch 9 a prijímacích testoch) a nahradiť ho prepočtom výsledkov vysvedčení z jednotlivých základných škôl pripravil tristnú budúcnosť pre značnú časť jednej ročníkovej generácie. Mám na mysli tak prijatých ako aj neprijatých.
Prístup rodičov a jednotlivých škôl k tomu, ako sa vysporiadať s prerušením výučby na školách, sa z rodiny na rodinu, či zo školy na školu značne líši. Niektorí učitelia zaplavili edupage domácimi úlohami pre žiakov, iní len odporučili témy pre samoštúdium, čo v preklade znamená, že sa s deťmi majú doma učiť rodičia. Nie každý je na túto situáciu pripravený, pričom ona zďaleka nemusí trvať tri týždne. Je možné, že tento ročník dokončíme všetci doma. Čo s tým?
Etická výchova na Slovensku má veľmi špecifické postavenie. Na jednej strane nám ju závidia mnohí zahraniční odborníci, ktorí sa venujú výchove charakteru, na druhej strane my sami ju viacerými spôsobmi znevažujeme a hádžeme jej polená pod nohy.
V súčasnosti sú populárne rôzne rebríčky kvality škôl. Existuje ale pojem, ktorý takéto škálovanie prekračuje. Proaktivita je postoj človeka alebo organizácie, ktorý je typický rozhodovaním sa a konaním podľa zvnútornených princípov, hodnôt, či vízie, častokrát nie vďaka, ale napriek podmienkam, v ktorých človek či organizácia pôsobia. Proaktívnou tak môže byť aj škola, ktorá sa vo formálnom hodnotení umiestni nižšie, ale reflektuje potreby detí, uvedomuje si a koná tak, aby tie potreby naplnila. Sekundárnym efektom napokon je tiež postupný progres aj vo formálnych ukazovateľoch, ale dôležité je to slovíčko "sekundárnym".
Nikto nespochybňuje, že kvalita učiteľov je najdôležitejšou premennou kvality vzdelávania. Záhadou je, prečo robíme všetko pre to, aby sme ich nemali. V článku popisujem ideu, ktorej realizácia by mohla priniesť novú dynamiku do ďalšieho vzdelávania učiteľov.
Používaním webstránky denník Postoj súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.