Otec Anton provokuje aj po smrti

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Otec Anton provokuje aj po smrti

„Smie pristúpiť kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák k eucharistii alebo nie?!?!“ To je nešťastná otázka, ktorá vrhá svetlo na nás katolíkov.

A čo v tom svetle vidno? Ja tam vidím podobnosť so špekulantívnym prístupom k Ježišovi, keď sa ho pýtali, či sa majú platiť dane cisárovi alebo ešte bližšie k danému prípadu, keď mu priniesli ženu pristihnutú pri cudzoložstve. Špekulatívnosť tohto prístupu spočívala v tom, že Ježiš mal podľa týchto ľudí buď poprieť náboženské/svetské zákony alebo svoje učenie.

Ježišove odpovede boli krásne a odzbrojujúce. Dokonca dav s pripravenými kameňmi v rukách odišiel zahanbený a zaskočený. Kapituloval nie pred ľudskou múdrosťou, ale pred Božím milosrdenstvom.

Kto však u nás položil otázku o eucharistii? Boli to tí nechutní liberáli???? Iste, média sa v čase, keď je víťazstvo socialistickej partaje samozrejmosťou a snehová kalamita ešte nedorazila, tejto otázky zodpovedanej katolíckym kňazom radi chytili.

Škoda. Opäť vlastný gól.  

Ja však položím inú otázku, pre bratov kňazov: Kto je väčší katolík – ten kto pristúpi s veľkou slávou v treťom ročníku ZŠ k „prvému-poslednému“ prijímaniu (lebo sa to patrí v rámci nášho folklóru) alebo teológ Daniel Pastirčák?

Priznávam, aj v tejto otázke je istá špekulácia...

Všimli ste si, čo robil Ježiš, keď mu priviedli tú "necudnú" ženu? Písal do piesku. Ja si myslím, že tam mohol aj kresliť. Napríklad úsmev. Taký aký mal otec Srholec. Mimochodom takýmto úsmevom asi reaguje vo večnosti na tieto dozvuky svojho pohrebu.

Ono, to Svetlo z Jáchymovských baní nás osvetľuje aj po jeho smrti. Chvála Bohu!

P.S.: Želám nám všetkým rozumný rok milosrdenstva...

 

 

Foto: http://i.sme.sk/datamm/4/32/32944/srholec_a.mp4.73101-02.jpg

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo