Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. január 2022

Generácia Z: Krása nevídaná – Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

Myslíš si, že zmeníš svet? A ty si myslíš, že urobíš dieru do sveta? Ja som ťa porodila, ja viem, čo je pre teba dobré. Veď život ťa naučí. Kým si pod mojou strechou, budeš dodržiavať moje pravidlá. Ty si nám nejaká tučnučká. Ty si nám nejaká chudučká. A ty čo neješ?! Čo toľko ješ? Vystri sa! Nehanbi sa. Čo sa predvádzaš?
Generácia Z: Krása nevídaná – Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava

„Milujem svoje voňavé periny! Ráno ich operiem, potom ich navlečiem a potom sa do nich zababuším,“ leňošia tri kamošky a hovejú si vo svojich posteliach. „Ja mám takú superschopnosť, že keď zavriem oči, môžem sa dostať, kam len chcem,“ zdôveruje sa jedna. „Aj lietať môžem, keď chcem. Ale niekedy si odieram kolená o zem.“ Snívajú o živote. „Ja mám takú superschopnosť, že počujem, čo si druhí myslia. Pcha! Napríklad teraz počujem, že si myslíte, že nemám takú superschopnosť, že počujem, čo si druhí myslia,“ predbieha jedna druhú. Rozprávajú sa, čo majú rady a čo naopak neznášajú. Sú to také dievčenské povedačky, pardon, pokec báb z generácie Z – zoomeriek. „Chcete počuť zaujímavosť? Kto je tvoja najmilšia osoba?“ začnú novú tému. „Babka. Keď teraz nemám frajera,“ vraví prvá. „Ja mám najmilšiu moju maminu,“ dopĺňa druhá. „Ja mám päť,“ zveruje sa posledná. „Takže máš dve sestry, brata plus ona sama...“ snaží sa pátrať kamoška. „Ja sa tam nepočítam!“ preruší ju. „Ty nie si svoja najmilšia osoba?“

Narodí sa dievčatko. Už od malička počúva, že to s ňou nemusí dobre dopadnúť. Ak slimáčik máčik nevystrčí rôžky, podpália mu dom a on zhorí v ňom. Medvedica sa opila, všetky deti podusila. Aj kohútika jarabého zabijú a pochovajú, keď poláme ľaliu. Nech si zvyká na pesimistické vyhliadky. Myslíš si, že zmeníš svet? A ty si myslíš, že urobíš dieru do sveta? Ja som ťa porodila, ja viem, čo je pre teba dobré. Veď život ťa naučí. Kým si pod mojou strechou, budeš dodržiavať moje pravidlá. Ty si nám nejaká tučnučká. Ty si nám nejaká chudučká. A ty čo neješ?! Čo toľko ješ? Vystri sa! Nehanbi sa. Čo sa predvádzaš?

Na prvé dievča rodičia kladú vysoké nároky. Ona chce zvládnuť všetky povinnosti, ale čo ak ich všetky nestihne. Rodičia rozhodujú o nej bez nej. Ju nepočúvajú. Oni chcú dodržiavanie pravidiel, ona chce lásku a pozornosť. Prepadajú ju negatívne pocity, prežíva úzkostné stavy. Nie je sama sebe najmilšou osobou.

Druhá si našla frajera manipulátora. Na začiatku bol milý, pozorný a galantný. No vykľul sa z neho vydierač a manipulátor. Nakoniec aj agresor. Typy ako on vždy vycítia, keď niekto potrebuje „zachrániť“. Jej rodina proti nemu stále niečo mala. Tak s nimi prestala komunikovať. Kvôli nemu stratila všetkých blízkych, na ktorých jej záležalo. Cíti sa vinná.

Tretia chce byť podľa priania svojho okolia pekná, milá, skromná, veriaca, poslušná. Jej rodičia si priveľmi zakladajú na spoločenskom statuse. Aby si ľudia mysleli, že sú harmonická rodina. Zneužil ju kňaz. Ale ona sa cíti za to vinná. Odvtedy si strká prsty do krku, lebo keď si ubližuje, tak jej je lepšie. Má žalúdočné vredy a poruchy prijímania stravy. Hnevá sa, že nevyhovovala svojim rodičom a jednoducho chce nebyť.

V ďalšom vstupe nás naše zoomerky pozývajú do cirkusu. Cirkus na nahotu. Vnímajú, že matky, cirkev, muži, politici a vôbec okolie si nárokujú ich telo: „Mám telo, ktoré vzbudzuje miliardy vlastníckych práv. Tá maternica musí vyprodukovať minimálne 3 kusy občanov, ideálne nekonfliktných a ideálne vo vzťahu manželskom. Nie som si istá, či v tomto tele nie som iba v podnájme,“ rozčuľujú sa dievčatá.

Inscenácia Krása nevídaná reflektuje požiadavky kladené na ženu. Byť dobrá dcéra, manželka, matka, milenka, kresťanka. Tlak na ženy je privysoký a keď sa očakávania nezhodujú s realitou, sebavedomie a vedomie vlastnej hodnoty postupne klesajú. Tak dostáva priestor depresia a úzkosť.

Inzercia

Generácia Z je projekt Divadla Pavla Országha Hviezdoslava. Projekt sa skladá z troch inscenácií. Druhá v poradí Krása nevídaná je výpoveď zoomeriek, mladých žien narodených medzi 1996 až 2009. „Európske štatistiky hovoria, že na Slovensku je 87% dievčat nešťastných,“ hovorí herečka Zuzana Fialová, ktorá sa po prvýkrát zhostila úlohy režišérky. Zoomeri nepoznajú život bez internetu. Trávenie času na elektronických zariadeniach spôsobilo pokles pozornosti, menšiu slovnú zásobu, zhoršený školský prospech a s tým súvisí aj zníženie sebavedomia. Generácia Z je vzdelanejšia, slušnejšia, myslí ekologicky a udržateľne, no zároveň je viac vystresovaná a depresívna v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. Túto generáciu najviac ovplyvňujú ich rodičia, priatelia a učitelia. Najmenej sa nechajú ovplyvniť známymi osobnosťami a politikmi.

Ja blogerka sa radím medzi mileniálov a veľmi som sa našla v hre Morena v podaní Andrei Bučkovej a Dominiky Kavaschovej. Morena je hravá a spevavá inscenácia. Veľmi reálne, smutno, vtipne a autenticky opisuje prežívanie, radosti a starosti dnešných tridsiatničiek. Veru zaujala aj mnohých chlapov, ktorí v divadle neboli od strednej školy. Morena ma dojala, rozcítila, rozosmiala, aj chytila za srdce, pretože sa priamo dotýkala mňa. Naproti tomu inscenácia Krása nevídaná je pre mňa výkričníkom. Naozaj som si neuvedomovala, že dnešné adolescentky viac podliehajú depresiám, úzkosti, sebapoškodzovaniu. Milé, zoomerky, sme ženy a sme v tom spolu. Máte svoju hodnotu a na vašom názore záleží. A keď budem „veľká“, pozriem si aj tohtosezónnu hru Matka o prototype mamy, ktorá žila pre iných a na svoj život zabudla, o syndróme opusteného hniezda v podaní spomínanej Zuzany Fialovej.

V predstavení Krása nevídaná veľmi oceňujem prácu s inštaláciami. Rap, cinkanie mikrovlniek a búchanie ich dvierkami boli zaujímavých zvukovým efektom. Mrzí ma veľký priestor venovaný hejtovaniu cirkvi, zrejme poslúžila ako dobrý fackovací panák. Asi som mala väčšie šťastie na autentický a ľudský prístup pri prežívaní viery či náboženských úkonoch. Zato v 24 stranovom bulletine som slová cirkev a viera nenašla a slovo náboženstvo len raz v neutrálnom svetle. Bulletin odborne a populárnym štýlom dokresľuje tému dievčenstva a generácie zoomerov. Obsahuje praktické informácie a tiež porovnanie s inými generáciami. Krása nevídaná ma dojíma, ponúkla mi sondu do mladšej generácie. „Krása nevídaná je krehká, drsná, vtipná, extrémna, autentická a odvážna,“ zhodujem sa s účinkujúcimi mladými ženami. Čo dodať na záver? Ja som svoja najmilšia osoba.

 

Zdroj: KrasaNevidana-bulletin-final.indd (dpoh.sk)

Autor fotografie: Ľuboš Kotlár, archív BKIS

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.