Je čas na zmenu!

Je čas na zmenu!

Mám rád našu domovinu. Ako eurokomisár, minister či hlavný vyjednávač s EÚ som navštívil veľa štátov a roky som žil v zahraničí. No niet na svete iné také miesto, ako je domov. Chceme, aby Slovensko bolo nielen stabilné, ale aj dôveryhodné a vyspelé. Bolo by mi veľmi ľúto, ak by nasledujúce roky mali vyzerať podobne ako tie posledné štyri.

Slovensko vedené Smerom ovláda korupcia a populizmus, ktoré ničia spravodlivosť, ľudskú tvorivosť a slobodu. Vláda korupciu riešiť účinne nechce, a nezamestnanosť riešiť účinne nevie. Finančné skupiny prerástli s vládnou mocou. Dane a odvody sú komplikované a neprimerane vysoké. Paradoxne, "sociálna" politika Smeru škodí najviac sociálne slabším. Mladí vo veľkom počte odchádzajú za prácou do zahraničia. Štát verbuje tisícky nových policajtov, nie vedcov či inovátorov. Sedem rokov po ekonomickej kríze nezamestnanosť je nad 10%. V regióne V4 je to dlhodobo najhorší stav. Naše zdravotníctvo a školstvo zaostáva za zahraničím. Súdnictvo a zákonnosť sa trápi a je ďaleko od efektívneho právneho štátu. Slovensko sa rekordne zadĺžilo a dokonca prichádza aj o stovky miliónov z eurofondov. Ďalšia vláda SMERu neponúkne reálnu zmenu, národ dostane štyri roky toho istého - balíčkovej sociálnej politiky. Balíky veľkých financií však pôjdu mecenášom a vybraným subjektom.Treba rázne povedať: nie, stačilo, ďakujeme.

Je čas na zmenu! Urobme spolu všetko pre to, aby sa viac darilo slušným ľuďom, poctivým podnikateľom a živnostníkom, zamestnaným a starostlivým rodičom, mládeži i seniorom! Zachránili sme národu miliardy eur pri výstavbe diaľnic, ušetríme ich aj v budúcich rozpočtoch. Aby bolo dosť peňazí na zlepšenie úrovne školstva a zdravotníctva, na zvýšenie príjmov rodín, pracujúcich a dôchodcov. S odvahou sme zmenili Ústavu a posilnili základ pre prorodinnú politiku štátu. Zároveň sme zahájili deharabinizáciu súdnictva, aby sa spravodlivosti viac darilo. Presadzujeme kresťanské hodnoty, aby bolo viac pokoja a prosperity pre ľudí. Naším cieľom je spravodlivý štát a solidárna spoločnosť. KDH má silný a kompetentný ekonomický tím a účinné riešenia pre rast zamestnanosti a modernizáciu regiónov. Ľudia si zaslúžia prácu, pravdu a spravodlivosť.

Veríme, že naša krajina má naviac. Slovensko vyskúšalo Ficov experiment vládnutia jednej strany bez potrebnej kontroly moci. A nedopadlo to dobre. Je čas na zmenu! Pozývam spolu s kresťanskými demokratmi k spolupráci každého, komu záleží na hodnotách domova, života a rodiny. Nech sú Slovensko a naša spoločná Európa dobrým miestom pre spokojný život!

A v začínajúcom sa novom roku 2016 spolu s básnikom zo srdca žičím:  "Daj Boh šťastia tejto zemi, všetkým ľuďom v nej!"

Ján Figeľ

5. január 2016

 

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo