Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. december 2021

Rómov sa nezbavíme

Rómovia, ktorých niektorí volajú Cigánmi. Pre niekoho skupina neprispôsobivých ľudí na východe a pre niekoho susedia. (Ne)vieme ich tolerovať v nákupných centrách, u lekára.
Rómov sa nezbavíme

Máme radi ich temperamentnú hudbu. Nepáči sa nám ich správanie, nezodpovedný prístup k životu, využívanie sociálneho systému. Nechceli by sme s nimi sedieť za jedným stolom ani v jednej kostolnej lavici.

A predsa sú tu. V mnohých obciach východného Slovenska táto národnostná menšina tvorí väčšinu. Mnohé obce to čaká v najbližších desiatich rokov. Majú svojich starostov, novinárov, učiteľov, vedcov, umelcov. Väčšina mladých nemá takmer žiadne pracovné návyky. Aktivační pracovníci na obciach neustále zbierajú odpad, ktorý vyprodukujú ich deti. Ak v obci žije rovnaký počet Slovákov a Rómov, tak Rómovia žijú na desatine rozlohy obce.

A predsa sú tu. Majú deti. Nebránia sa počatiu tak, ako vyspelá spoločnosť. Radi sa navštevujú a oslavujú. Prežívajú život emotívnejšie. Veľa rozmýšľajú o peniazoch, najmä o ich nedostatku. Nemôžu sa oficiálne zamestnať, lebo sú poviazaní mnohými exekúciami. Pociťujú hnev voči gadžom, krivdu a nespravodlivosť. Trpia pocitom menejcennosti.

Nechcem sa nikoho dotknúť, je to hrubé zovšeobecnenie. A predsa sa chcem dotknúť otázkou: „Čo s tým?“

Boh ma v svojom čase povolal ku službe Rómom. Ako gréckokatolíckeho kňaza s rodinou. Šiel som. Musel som prekonať mnohé osobné predsudky a mnohé predsudky spoločnosti a priateľov. Dnes sú mnohí Rómovia mojimi priateľmi. Mám ich rád. Teším sa ich spoločnosti. Mám pre nich vieru.

Ježiš hovorí: „Ja som cesta pravda a život.“ Táto cesta je v ponuke už dve tisícročia. Pre každého. Aj pre Rómov. Ktorí na túto cestu vstúpia, nezostanú nezmenení. Mnohí na túto cestu vstupujú. Sláva Bohu.

Z Jeho vôle prichádza na svetlo Gréckokatolícka rómska misia. Je nasmerovaná tak, aby naučila ľudí „chytať ryby“, nie darovať vypitvané. Usiluje sa priniesť zmenu zvnútra. Hoci by si to niektorí ľudia veľmi želali, aby to tak nebolo, Rómovia sú tu. A budú. Rozhodujúce bude, ako sa k tomu postavíme.

Inzercia

Martin Mekel

Foto: Michal Fulier

 

Rómska misia je misia možná. Neveríte? Presvedčíme Vás o tom.
Pridajte sa k nám a navyše získate darček, ktorý Vás povzbudí.

Gréckokatolícka rómska misia sprevádza rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na misiamozna.sk. Rómska misia je misia možná!

Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (18 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 7 gréckokatolíckych kňazov, 20 pracovníkov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na misiamozna.sk. Rómska misia je misia možná!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.