Gréckokatolícka rómska misia

Gréckokatolícka rómska misia

Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na romskamisia.sk. Rómska misia je misia možná!

  Strana 1

  Blog
  Kvalita po slovensky
  Kvalita po slovensky

  Konečne odchádzam z práce! Unavená a hladná. Nie! V obchode sa nezastavím ani náhodou. Chcem byť čím skôr doma, uložená v pohodlnom kresle. Veď v chladničke niečo nájdem.

  Blog
  Získala som iný pohľad na Rómov
  Získala som iný pohľad na Rómov

  Keď som pred dvadsiatimi piatimi rokmi pracovala po strednej škole v detskom domove vo Vranove ako vychovávateľka, „mojimi deťmi“ boli hlavne Rómovia. Keďže bol medzi nami len niekoľkoročný rozdiel, mali sme kamarátsky vzťah. O tri roky som išla na vysokú školu do Bratislavy, kde som po škole ostala. Naše kontakty sa teda úplne prerušili.

  Blog
  Kto je môj blížny?
  Kto je môj blížny?

  Na túto otázku bola v Ježišových časoch jednoznačná odpoveď: je to niekto iba z mojej rodiny, môjho najbližšieho príbuzenstva, môjho národa. Tí ostatní sú nepriatelia alebo prinajmenšom potenciálni nepriatelia.

  Blog
  Tu som, Pane! Bičhav man!
  Tu som, Pane! Bičhav man!

  Priatelia! Stačí, ak budú slovenskí učitelia učiť rómske deti? Stačí, ak na poriadok v rómskych komunitách budú dávať pozor slovenskí policajti? Stačí, ak Rómov budú súdiť slovenskí sudcovia? Stačí, ak Rómom budú slúžiť kňazi a rehoľníci z iných národov? Popravde nestačí!

  Blog
  Pri Prešove sa rekonštruuje budúce centrum rómskej misie
  Pri Prešove sa rekonštruuje budúce centrum rómskej misie

  Výzva nasledovať Ježiša: „Ty poď za mnou!“ bola pre budúcich učeníkov prísľubom zaujímavej a netradičnej skúsenosti. Výzva: „Vezmi svoj kríž a nasleduj ma!“ už bola menej lukratívna. Nové prikázanie: „Milujte sa navzájom!“ sa spočiatku zdalo samozrejmým, no časom vyžadovalo hlbokú skúsenosť odpustenia a milosrdenstva. Veľké poslanie: „Choďte do celého sveta…“ znamenalo tvrdú prácu s prenasledovaním. Výzva na jednotu vyžadovala vodcu – Ježiša. Výzvy Božieho slova platia i dnes. Sú všeobecné. A vždy ich nasledujú konkrétne výzvy. Tie, ktoré vnímame v duchu, ktoré Pán potvrdzuje cez proroctvo či cez ľudí… Takto nás Kristus Ježiš, náš Pán, vedie aj konfrontuje.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva