Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. október 2021

Prítomnosť Rómov v našich chrámoch si neprajeme

Prostredníctvom misie boli v minulosti ovplyvnené národy Európy. Rómovia prišli v svojom čase ako cudzinci a nikdy sa neuskutočnila ich evanjelizácia. Priniesli si svoje náboženstvo a aby sa prispôsobili miestnej kultúre, trocha ho pokresťančili.
Prítomnosť Rómov v našich chrámoch si neprajeme

V podobnom garde, ako sú Slováci a Rómovia, boli v Ježišových časoch Židia a Samaritáni. Prví druhými pohŕdali a považovali za podradných. Nemali potrebu sa navštevovať. A predsa keď Ježiš verejne účinkoval, často zašiel do Samárie. Našiel tam vieru. Aj svojim učeníkom pred odchodom do neba prikázal: „Keď na vás zostúpi Svätý Duch, dostanete silu a budete mi svedkami v Jeruzaleme i v celej Judei aj v Samárii a až po samý kraj zeme“ (Sk 1,8). Samária bola teda aj pre Ježišových učeníkov špeciálnou misijnou výzvou. Najbližšou a zároveň najvzdialenejšou. Popravde, prítomnosť Rómov v našich chrámoch si neprajeme.

Čo je Gréckokatolícka rómska misia

Každý vníma, že je treba niečo robiť. Ale kto to urobí? Zmena v národe prichádza vždy zvnútra. Rómovia nie sú praktizujúci veriaci, ktorých treba len priviesť bližšie. Je potrebné prísť do komunít, vybudovať zdravé jadro - skupinu veriacich a dať im dobrý základ, na ktorom môžu stáť. Vybudovať svojpomocne priestory pre stretávanie, získať bývanie pre kňazov vyčlenených pre túto špeciálnu pastoráciu, vytvoriť kultúrne inštitúcie… To je niečo, prečo vznikla a na čom pracuje Gréckokatolícka rómska misia.

Pre kňazov je to výzva zdieľať svoj život s Rómami. Chceme volať aj široký okruh veriacich k účasti na tejto misii. Modlitbou, darom, prácou, usmernením… Pápež František ustavične pripomína, aby cirkev nezabúdala na ľudí na periférii. Pár jednotlivcov na ktorých prácu sa budú ostatní pozerať stačiť nebude. Spoločne dokážeme urobiť viac.

Náplň rómskej misie

Nie je to projekt. Je to systém cirkevných organizácií na rôznych stupňoch. Ide tiež o priamu angažovanosť Cirkvi v rómskych komunitách prostredníctvom na to vyčlenených kňazov, rehoľníkov a laikov. Podporuje a rozvíja evanjelizačnú, pastoračnú, kultúrnu, sociálnu a vzdelávaciu činnosť. Všetko v zmysle Kristovho poslania robiť z ľudí každého národa Kristových učeníkov. Ak nám to Pán Ježiš káže robiť, tak je to určite možné uskutočniť. Gréckokatolícka rómska misia zastrešuje misijnú činnosť najmä v Prešovskom arcibiskupstve aj v rámci jednotlivých okresov.

Môžu sa meniť životy Rómov?

Inzercia

Už sa menia. Menia sa zvnútra. Nie rýchlo, ale kvalitne. Vidíme mnoho uzdravených rodín, manželstiev, ľudia si aktívne hľadajú prácu, máme mnoho vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Rómska misia je misia možná!

Martin Mekel

Foto: Marek Molnár

 

Ak chcete dostávať horúce novinky z Krajského centra rómskej misie, prihláste sa na odber newslettra.

Gréckokatolícka rómska misia sprevádza rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na romskamisia.sk. Rómska misia je misia možná!

Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (18 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 7 gréckokatolíckych kňazov, 20 pracovníkov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na misiamozna.sk. Rómska misia je misia možná!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Škôlka – základ života

Škôlka – základ života

Si outsider! Keď som prvýkrát vstupovala do škôlky, nikto ma takto nenazval. Ale považovali ma zaňho všetci. Za outsidera. Menšinu. Čudnú. S ktorou sa nikto hrať nebude.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.