Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. november 2021

Začnime sa pozerať na mladých Rómov inak

Svojho času sa obrátila jedna širšia rodina z Rudlova. Priviedli na bohoslužbu Maroša. Mal asi 10 rokov. Keď som ho zbadal, videl som na ňom niečo...
Začnime sa pozerať na mladých Rómov inak

Niečo, čo ho odlišovalo od iných. Postupne som rozpoznal, že je to povolanie zhora. Začal som s ním o tom rozprávať a stal som sa jeho mentorom.

Dnešná doba nás nastavuje negatívne. Skôr podozrievať, ako dôverovať. Všímať si skôr zlé ako to dobré, vnímať telesnú krásu a prehliadať duchovnú. Premýšľať o problémoch, o ľuďoch, čo nám ublížili.

Kto sám seba trénuje, aby mal zmýšľanie Ježiša Krista? Apoštol Peter intenzívne vyzýva, že k viere treba pripojiť čnosť. Apoštol Pavol vyučuje, že kresťan má mať myseľ Kristovu. Ježiš hovorí, že čistým je všetko čisté a pre nečistých je všetko poškvrnené.

Rozpoznať duchovné povolanie vyžaduje mať Ježišov pohľad na človeka. Rómske deti väčšinou nie sú v kategórii, kde by sa duchovné povolanie očakávalo. Pre nich, a najmä pre ich rodičov, je to nepoznaná a gadžovská záležitosť. A čudná vec.

A predsa Boh povoláva aj Rómov a Rómky. Na Slovensku máme kňazov, rehoľné sestry i mnohých laikov. Svätý Duch neustále prebúdza povolania v mladých ľuďoch. Deti na osadách, ktoré sú tie iné, vnímajú svoje povolanie už vo veku okolo 10 rokov. Vtedy je potrebné si dieťa všimnúť, zachytiť ho a sprevádzať. Väčšinou bude totiž čeliť posmechu kamarátov a nepochopeniu rodičov. Ak nebude mať duchovného otca alebo duchovnú matku, ktorá má preň vieru a čas, Božie povolanie prevalcuje nastupujúce obdobie puberty.

Možno sa nás sám Boh pýta: „Kto rozpozná duchovné povolanie na rómskych deťoch? Kto má pre nich vieru? Kto prinesie obetu? Kto dokáže podporiť aj sprevádzať?“

Začnime sa pozerať na mladých Rómov očami Ježiša Krista. On povoláva, koho chce!

Ak poznáš takéto dieťa vo svojom okolí a máš ochotu ho sprevádzať, sprostredkuj mu spoločenstvo a formáciu. V Gréckokatolíckej rómskej misii podporujeme duchovné povolania. Pred pandémiou sme organizovali tábory pre takýchto chlapcov. Sú medzi nimi rómske aj slovenské deti. Nie všetci majú povolanie ku kňazstvu alebo rehoľnému životu. Mnohí majú povolanie k laickej službe alebo ako budúci vplyvní ľudia našej spoločnosti.

Inzercia

Budúcnosťou sú zrelí ľudia s dobrým morálnym základom. Tí, čo budú soľou aj uprostred rómskeho národa. Buď budú, alebo nebudú. No kto za to chce niesť zodpovednosť? Lebo všetci budeme znášať dôsledky.

Martin Mekel

Foto: Matúš Zajac

 

Rómska misia je misia možná. Neveríte? Presvedčíme Vás o tom.
Pridajte sa k nám a navyše získate darček, ktorý Vás povzbudí.

Gréckokatolícka rómska misia sprevádza rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na misiamozna.sk. Rómska misia je misia možná!

Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (18 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 7 gréckokatolíckych kňazov, 20 pracovníkov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na misiamozna.sk. Rómska misia je misia možná!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Prítomnosť Rómov v našich chrámoch si neprajeme

Prítomnosť Rómov v našich chrámoch si neprajeme

Prostredníctvom misie boli v minulosti ovplyvnené národy Európy. Rómovia prišli v svojom čase ako cudzinci a nikdy sa neuskutočnila ich evanjelizácia. Priniesli si svoje náboženstvo a aby sa prispôsobili miestnej kultúre, trocha ho pokresťančili.

Blog
Nekonečná pandémia.

Nekonečná pandémia.

Na Slovensku k dnešnému dňu evidujeme 1 130 000 diagnostikovaných prípadov, na ktoré pripadá 14 177 úmrtí, z čoho vyplýva, že zomrie cez 1,25% infikovaných. Som hrdá na naše zdravotníctvo, že napriek poddimenzovaniu dokáže držať tak „ nízku“ úmrtnosť a som hrdá najmä na všetkých, ktorí dodržiavajú opatrenia, lebo práve toto je rozhodujúce pre " dobrý" výsledok.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.