Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. december 2021

Vrtieť psom

Ako sa vrtí psom?

V roku 1997 natočil režisér Barry Levinson film Vrtieť psom, v origináli "Wag the Dog", so skvelým hereckým obsadením v hlavných úlohách s Dustinom Hoffmanom a Robertom de Nirom.  Je to komédia, ktorá skvelo paroduje fungovanie západnej demokracie. Paralely a hyperbolizácia so skutočnými osobami a dejinnými udalosťami z filmu robia čiastočne až tragédiu, keď si človek uvedomuje, ako politici v spolupráci s médiami manipulujú verejnosť a odvádzajú pozornosť od dôležitých udalostí, faktov a svojich prešľapov na rôzne náhradné a zástupné témy.

Nadčasovosť tohto filmu mi pripomenuli niektoré udalosti posledných dní.

1 . Eduard Chmelár publikoval informácie o pripravovanej vojenskej dohode, ktorá má upraviť právny rámec pôsobenia cudzích vojakov na území Slovenskej republiky. Všetko sa deje pod pokrievkou, bez informovania verejnosti, keďže reakcia verejnosti je predvídateľná. Politici a média hlavného prúdu preto samozrejme tento fakt poctivo zamlčiavajú. To čo sa teraz potichu snažia pretlačiť ministri Korčok s Naďom nie je žiadna novinka, skúšal to už pred časom bývalý minister Lajčiak a tvrdo narazil. Vďaka patrí aspoň Dagovi Danišovi za komentár na Postoji. Počujete ale to mediálne ticho? Namiesto toho tu máme na titulkách novín  zadržanie Fica na protivládnom proteste. Divné. Nevrtí tu niekto náhodou psom?

2. Internetom sa už nejaký čas šíri zoznam dotácii pre Bratislavské regionálne ochranárske združenie. Určite ušľachtilá a potrebná činnosť pre spoločnosť a ochranu nás všetkých aj, keď výška jednotlivých súm (v sumáre 55 miliónov Eur) možno stojí aspoň za článok a podnet na diskusiu. Možno je to náhoda, že minister, ktorý prekypoval mediálnou aktivitou, niekedy aj s dvomi tlačovkami denne, a každodenným výskytom v správach je teraz záhadne ticho, a možno sa aj minuli investigatívni novinári, ktorí by sa ho na to spýtali. Možno by bola spoločnosť zvedavá, či "obnova biotopov pre hraboša severského panónskeho za päť a pol milióna, alebo ochrany sysľa pasienkového za podobnú sumu je v poriadku, v čase keď záchranárov najskôr rozoženieme a potom im dáme jednorázovo 350€. Alebo možno najprotikorupčnejšia vláda iba vrtí psom.

3. Všetci si ešte živo pamätáme minuloročné jesenné "dobrovoľné" testovanie alebo SNP2, ako to vtedy nazvali naši politici. Nejdem rozoberať medicínske dopady testovania na vlnu pandémie, ktorá nasledovala. To, že na základe tejto štátom vynútenej akcie vznikla vedecká štúdia „The effectiveness of population-wide, rapid antigen test based screening in reducing SARS-CoV-2 infection prevalence in Slovakia“ ( Autori: Martin Pavelka, Kevin Van-Zandvoort, Sam Abbott, Katharine Sherratt, Marek Majdan, Pavol Jarčuška, Marek Krajčí, Stefan Flasche, Sebastian Funk) asi časť populácie zaregistrovala, ale možno nezaregistrovala fakt, že celá operácia je predmetom podnetu na medzinárodný súd v Haagu za hrubé porušenie Norimberského kódexu. Vedecké štúdie okrem vedeckých, technických a formálnych podmienok musia spĺňať aj niektoré právne, a to napríklad čestné vyhlásenie ich autorov  o získaní informovaného súhlasu všetkých účastníkov štúdie. Asi nebude prekvapujúce, že autori bez problémov klamali a tvrdili, že súhlas majú. Neviem nakoľko to zaváži u sudcov ako právny prešľap, pre mňa osobne je to indikátorom morálky týchto osôb. Rovnakí ľudia, ktorí zorganizovali tento pokus, publikovali o tom štúdiu, sedia v pandemickej komisií, riadili katastrofálne nezvládnutie pandémie, preukázateľne príjmajú finančné dary a dotácie od výrobcu vakcín, opakovane riadia ďalšiu vlnu pandémie, (popritom si ešte stihnú zatancovať na plese) nám morálne kážu o našich zlyhaniach, nedodržiavaní opatrení a povinnosti očkovania.

Inzercia

Všimate si to ticho? Kde sú titulky o klamároch, skutočných manipulátoroch o prešľapoch súčasnej garnitúry (Pre doplnenie, rozhodne nie som žiaden fanúšik ani obhajca Fica, ani žiadnej z bývalých vlád).

Máme adventné obdobie a blížia sa jedny z najkrajších sviatkov. Väčšina ľudí sa už snaží prepnúť do vianočnej atmosféry, vypnúť, ponoriť sa do seba, do ticha, nesledovať média. Na ministerstvách je však ešte rušno. Treba uzavrieť rok, vyčerpať "badžety", popodpisovať potichu nové zmluvy. To ticho padne vhod. Možno v januári precitneme, a zistíme, že v Sliači a Kuchyni sú dočasne,a na dobu neurčitú, naši ochrancovia, že ochrana dážďovníka tmavého a netopierov v budovách za tie peniaze stála, a že po tretej dávke treba rovno štvrtú a piatu, lebo omikron, pí, ró, sigma, tau...

A možno si konečne uvedomíme, že sa tu nevrtí psom, ale nami.

Štastné a požehnané vianoce

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.