Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. december 2021

Ako na rande doma, ak máte malé deti

Nedávno sme sa s manželom snažili o domáce rande a bol to riadny „prepadák“. Preto chcem článkom o „zdokonalení“ domáceho rande pomôcť vám, čitateľom, ale trochu sebecky dúfam, že aj mne to nabudúce pomôže vyhnúť sa pri plánovaní rovnakým chybám.
Ako na rande doma, ak máte malé deti

Ilustračný obrázok: Pexels.com

Autorka: Cecilia Piggová

Deti nemusia byť prekážkou romantike!

Hovorieva sa, že je dôležité mať so svojím manželským partnerom „rande“ a ja súhlasím. No ak máte doma malé deti, asi je ťažké od nich na pár hodín odísť. Možno je to neľahké aj vtedy, ak sú vaše deti väčšie, ale s tým ešte nemám osobnú skúsenosť.

Ak sa vám nedá odísť od detí z akéhokoľvek dôvodu (napr. že si neviete nájsť dobrú opatrovateľku, že to veľa stojí, že máte deti so špeciálnymi potrebami alebo sú jednoducho maličké), naplánovať si večerné rande mimo domu môže byť nočnou morou.

Tak si na rande skúste nájsť čo najskorší termín, ale vďaka nasledujúcim overeným radám si ušetrite bolesť hlavy a výdavky tak, že ostanete doma.

Nastavte si očakávania

Nebude to vôbec také, ako keď ste nemali deti. Všetko, čo si naplánujete, môže byť narušené a úplne sa zvrtnúť. To bola presne naša nedávna chyba. Naše dieťa odmietlo spať v svojom obvyklom čase, takže to, čo sme si predstavovali ako rozhovor pri dobrom syre a pive, kde bez malého preberieme naše očakávania a sny, sa vďaka jeho nárekom z detskej izby omeškalo a vypálilo ako jeden veľký stres. 

Rozdeľte si to

Možno budete mať rande vždy 40 minút v priebehu troch večerov, a bude to v poriadku. Ak vám toľko potrvá dokončiť debatu alebo dopozerať film, ktorý ste začali pozerať v prvý večer, a zároveň umožní ísť spať v normálnom čase, tak nech. Možno je to neuveriteľné, ale nám  sa práve tak podarilo zachrániť svoje večerné rande. Rozhovor, po ktorom sme túžili, sme tak mali rozkúskovaný na niekoľko nasledujúcich večerov počas tých 30 minút, keď deti spali a my sme boli ešte ako tak pri vedomí.

Postarajte sa o niečo mimoriadne

Keďže nemáte možnosť zmeniť prostredie, posnažte sa o nádych mimoriadnosti inak. Zožeňte pod zub niečo špeciálne, čo máte obaja radi, alebo si objednajte donášku. Servírujte na tanieroch alebo v pohároch na zvláštne príležitosti. Vyskúšajte nový jesenný nápoj, zapáľte sviečku. Odložte elektroniku. Popremýšľajte o niekoľkých témach vášho vzťahu, ktoré by ste chceli prebrať, a uvedomte si, že jeden z vás (i obaja) môže odbočiť k téme detí. Dohodnite sa, koľko času jej venujete, a potom sa vráťte k oblasti vášho vzťahu alebo spoločných záujmov. 

Inzercia

Majte aj plán B a C

Všeličo by sa mohlo vyvinúť inak než očakávate. Platí to o každom rande, preto, úprimne, nezaškodí mať náhradný plán po zvyšok vášho života. Nezabudnite brať do úvahy deti a iné záležitosti, ktoré sa nedajú predvídať. Balíček, ktorý ste objednali na túto špeciálnu príležitosť, pošta nemusí doručiť načas. Film, ktorý ste vybrali, sa môže ukázať ako príliš intelektuálny alebo príliš hlúpy alebo príliš… niečo iné alebo sa nebude hodiť do atmosféry daného večera. Dieťa, ktoré zvyčajne spí najtvrdšie a najdlhšie, môžu zobudiť nočné mory. Ak si vopred premyslíte, čo by ste podnikli na záchranu svojho rande („Počuj, spadol nám internet, poďme sa namiesto toho pozerať na hviezdy“), pomôže to všetkým. 

Skúste „randiť“ popoludní, kým deti spia

Ak by každému viac vyhovovalo víkendové popoludnie než večer, stojí to za pokus. Sadnite si vonku s detskou vysielačkou a užite si pár spoločných chvíľ alebo nezvyčajnú aktivitu. 

Takže: pozrite si svoj diár, naplánujte dátum, ktorý by vám vyhovoval a zaznačte si ho. Potom sa rozhodnite, či si spolu pozriete nejaký thriller a zožeňte si všetko, čo potrebujete na mliečny koktail. V dohodnutý deň všetko pripravte, urobte maximum pre to, aby sa deti náležite unavili a poproste Svätú rodinu o príhovor, aby ste si užili pekný večer. A ak by nič nešlo podľa plánu, môžete to skúsiť v dohľadnom čase zas. Všetko je to milosť. Prajem pekné rande! 

Preklad: Miriam Bicková

Zdroj: Aleteia.org

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.