Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. november 2021

Adventné „prekvapká“ pre manžela

Adventné „prekvapká“ pre manžela

Autorka: Laura Lehmannová 

Pred pár rokmi som sa pri pohľade na štyri rovnaké adventné čokoládkové kalendáre v nákupnom košíku pozastavila: „Ale sa majú tí drobci!“ Okrem sladkostí ich ešte čaká ušitý kalendár s prekvapeniami a odkazmi na každý deň zavesený v chodbe. Ďalší kalendár majú v škôlke a v škole. Ako poznám starkých, aj tí niečo chystajú... No ale čo my – rodičia?

V rámci snahy vedome pracovať na manželskom pute, pripravila som teda jeden adventný kalendár aj pre môjho drahého. Na manželovu skrinku s oblečením som prilepila motúzik a miništipce „zacvakli“ očíslované farebné kartičky rôznych veľkostí.

Deti tatinkovi závideli! Samozrejme, že chceli vedieť, čo je napísané na zadnej strane kartičky, najlepšie hneď a na všetkých, ale tí naši potomkovia, ktorí vedeli čítať, boli statoční, a tí, ktorí nevedeli, mali smolu. Tatino bol prekvapený. Kartičky si otáčal niekedy ráno, niekedy po návrate z práce, a takmer vždy s úsmevom.

Kartičky prvého týždňa som mala ako tak vyplnené – kúsok z básne našej obľúbenej knihy; indície na vystopovanie malého darčeka; menu večere, na ktorej som si dala záležať; vtip; citát z Písma; domáce kino s pukancami; prvá snímka z ultrazvuku nášho najmenšieho...

Láska je vynaliezavá – to bude brnkačka! Oprášime trochu romantiku a vyplniť zvyšné kartičky niečím originálnym nemôže byť predsa problém.

No, úprimne... V polovičke to už vôbec nebolo také jednoduché, tvorivosť dochádzala, vytrvalosť akosi tiež. Bola to celkom zaujímavá konfrontácia – čo viem o svojom mužovi – čo má a čo nemá rád?; ako je to s našou romantikou a zmyslom pre randenie po dekáde s malými deťmi?; v čom sme sa obaja zmenili – v čom sme podrástli a v čom chceme rásť? A ďalšia vec – byť tu pre manžela s balíčkom lásky a pozornosti v každý adventný deň, aj v taký, keď som nervózna z detí, unavená z práce, zranená zo zlej komunikácie s ním, neochotná uzmierovať sa, potlačiť ego a znova sa otvárať láske... Toto je už iný level. Taký naozajstný – manželský: „Budem ťa milovať po všetky dni svojho života...“ Nie iba prvý, štvrtý, jedenásty... Každý!

A tak sa z adventného kalendára pre mužíčka napokon pre mňa vykľulo celkom zaujímavé adventné dobrodružstvo. Rada si ho po tieto dni znova zopakujem. A niektoré manželky z nášho spoločenstva tiež. Ako dámy skonštatovali, osvedčil sa:

Marta: „Adventný kalendár som pre manžela pripravovala s úmyslom osviežiť náš duchovný život a podporiť manželskú komunikáciu. Manžel to absolútne nečkal. Veľmi sa mu kalendár páčil – aj drobnosti pre neho, aj duchovný obsah, ktorý ho povzbudzoval počas Adventu. Premýšľal, ako môže byť ku mne, k našej rodine ešte pozornejší...“

Lucia sa tento rok chystá urobiť úplne jednoduchý kalendár – do vázy dá vetvičky a na ne zavesí vrecúška s krátkym citátom liturgických čítaní daného dňa na rozjímanie. V rámci spoločnej rannej modlitby to hlava rodiny rozbalí a prečíta.

Inzercia

Iná milujúca žienka sa chystá namiesto adventných čokoládok prejaviť svojmu manželovi pochvalu, dať mu najavo svoju úctu k nemu. Chce sa v tom cvičiť, lebo jej to zatiaľ veľmi nejde, ako vraví.

Zopár tipov do kalendára pre milovaného:

 • citáty z kníh o manželskej láske,
 • obľúbená večera, raňajky do postele, špeciálna desiata do práce,
 • spoločná káva/ vínko/ čaj na balkóne,
 • maškrta, z ktorej mu neodjedia deti,
 • masáž, spoločná vaňa,
 • hádanky, šifry rôzneho druhu, indície k ďalšiemu pokladu,
 • kvíz o nás dvoch (čo o sebe vieme – nevieme),
 • vytlačená spoločná fotka,
 • pohľadnica poslaná poštou,
 • spoločné sledovanie západu slnka,
 • večerná prechádzka bez detí, pozvánka na pivo,
 • rozprávka na dobrú noc, uspávanka,
 • spoločný film, zápas,
 • permanentka na spoločný squash/ plávanie/ iný šport,
 • vyžehlenie košele,
 • veselá sms každú hodinu v práci,
 • drobnosti, ktoré manžel potrebuje, ale nemá na ne čas,
 • rozpísaný napínavý príbeh na viac dní...

Ešte pár drobných rád:

 • Mamina Katka upozorňuje na dobré plánovanie (neplánujme si spoločné kino, keď je v telke dôležitý zápas).
 • Marte sa neosvedčili „vouchery“ – voľný večer mimo domu podľa manželovho gusta, lebo v rodine s malými deťmi to bolo náročné zrealizovať.
 • Prudko tvorivé manželky v kombinácii s čisto praktickými manželmi by mali rátať aj s reakciou, keď ich vlastnoručne vyrobený výtvor bude prijatý s rozpakmi a skončí na poličke so slovami „Jéj, pekné! A čo ja s tým?“

Tak si poprajme požehnané adventné dobrodružstvá!

 
Článok bol pôvodne publikovaný na stránke zastolom.sk 25.novembra 2016.

 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Idem na omšu

Idem na omšu

Doteraz som iba ticho nesúhlasil. Ale už nechcem a myslím, že by som nemal. Nejdem vyvolávať masové demonštrácie ani nechcem ohrozovať zdravie a bezpečnosť ľudí. Už však máme vytvorené podmienky na to, aby zákaz verejných bohoslužieb nebol nutný. Preto idem na omšu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.