Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. november 2021

Štyri tipy na slávenie Adventu v rodine alebo Ako dobre prežiť Advent s deťmi

Štyri tipy na slávenie Adventu v rodine alebo Ako dobre prežiť Advent s deťmi

Ilustračný obrázok: pixabay.com

Autorka: Mária Kohutiarová 

Čas Adventu je vynikajúcou príležitosťou pre spoločné trávenie času: vonku už nie je veľmi príjemne a krátke dni núkajú priestor na aktivity vo vnútri, ktoré môžu byť aj iné ako hranie sa s legom alebo bábikou. Môžu mať oveľa duchovnejšiu náplň napriek tomu, že sa vám môže zdať vek vašich deťúreniec primalý.

Čas nadchádzajúcich Vianoc tomu len praje: deti sa na deň, keď príde Ježiško, veľmi tešia a je preto úplne prirodzené s nimi a s touto túžbou pracovať. Najprv však je potrebné deťom (a možno aj vám) pôvod a zmysel Adventu vysvetliť.

Čo je Advent?

Adventom sa začína cirkevný rok v Katolíckej Cirkvi, a je to zároveň prípravný čas stíšenia a ponorenia sa do seba, aby sme sa pripravili na príchod Pána v zmysle biblického „Pripravte cestu Pánovi!“

Táto príprava má dvojaký význam: ten bližší je skutočnou prípravou na narodenie Pána, ten vzdialenejší alebo tiež eschatologický, je ten, ktorý znamená prípravu na druhý príchod Pána na konci vekov. Advent je špecifický aj v tom, že sa v tomto čase obracia aj na Matku Máriu a jej prežívanie očakávania Pána v jej živote. Všetky tieto udalosti sú podporované vynikajúcimi čítaniami v liturgii slova vo svätých omšiach, ktorými nás povzbudzuje k obnove života, zmene či úprave cesty, po ktorej kráčame k nemu, ohlasovaniu radostnej zvesti a tiež „výuke“ v odovzdaní svojho života do Božej vôle podľa Máriinho „Fiat“. Sú čerpané často z textov Svätého písma od proroka Izaiáša, ktorý prorokoval príchod Pána.

Dejiny Adventu

Samotné slávenie Adventu sa v Cirkvi začalo praktizovať v 4. storočí, ale až pápež Gregor Veľký ho zjednotil na štyri týždne pred Vianocami. V západnej Európe, hlavne v Galii a Španielsku, sa Advent začínal už na sviatok sv. Martina alebo 24. novembra, v rímskej kúrii pôvodne Advent trval dva týždne. Advent má podobne ako pôst kajúci charakter, ale nie je ukrátený o spev „Aleluja“ - je chápaný ako príprava, a nie ako pokánie. Advent sa začína 1. adventnou nedeľou medzi 27. novembrom a 3. decembrom. Zvykom je pripraviť si na tento čas adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré by mali byť tri fialové a jedna ružová v súlade s liturgickým rúchom (fialová ako farba pokánia či čakania a ružová ako farba radosti v tretiu adventnú nedeľu). Tento zvyk pochádza z germánskych krajín. Deti často lepšie strávia a prežijú Advent so svojím adventným kalendárom, ktorý nemusí byť práve z obchodu čokoládový – pretože našou úlohou je aj ich pritiahnuť ku skutočnému prežívaniu Adventu.

Ako s deťmi alebo Štyri tipy na adventné slávenie v rodine

Komercia v obchode kresťanskému chápaniu a výchove k Adventu veľmi nepomáhajú – ale skúsme si pomôcť sami a jednoducho. Deti sú veľmi vnímavé a citlivé od najmenšieho veku a nebýva problém ich usmerniť k tomu, aby Advent prežívali s nadšením aj bez sladkostí.

V prvom rade rodičov čaká (aj keď opätovne) rozhovor s deťmi o pôvode a zmysle Adventu primerane ich veku – určite však potrebujú vedieť, že je to príprava na príchod Ježiška do betlehemských jaslí, ktoré v prvom rade zosobňuje ich srdce. Preto by malo byť čisté a plné dobra, dobrých skutkov.

Potom prichádza na rad „podporná skupina“ – teda piesne, vystrihovanie, lepenie. My vám prinášame štyri tipy na rodinné slávenie Adventu:

1. Mnohým rodinám sa osvedčilo púšťať počas Adventu spievaný „Anjel Pána“ alebo „Rorate coelli“, ktoré deti pri svetle sviečok očarí a pripraví na prežívanie tajomstva, aj keď sú ešte malé. V jednoduchšej verzii určite pomôžu piesne zo Spievatka, napr. Prídi k nám, Pane...

Inzercia

2. Z aktivít „robených rukami“ sa určite osvedčili rôzne formy adventných kalendárov, ktoré pomáhajú deťom dobrými skutkami priniesť darček Ježiškovi pod stromček. Nemusia sa robiť len v rámci farnosti: z rôznych tipov ponúkame určite nasledujúce dva:

Ak máte doma peknú servítku s motívom adventného venca, kúsok kartónu, lepidlo, štetec a fixky, raz-dva prilepením servítky na primeraný rozmer kartónu vyrobíte adventný kalendár, na ktorý po uschnutí napíšte 24 čísel – počet dní – do Vianoc, ideálne do krúžkov. Potom na horných rohoch predierujte, prevlečte stužku a zaveste na dobre viditeľné miesto, ideálne je to aj na vchodových dverách. Urobte popri výrobe s deťmi dohodu, že ten z nich, ktorý prinesie v jednotlivý deň najviac dobra do rodiny, môže večer verejne preškrtnúť príslušné číslo. Deti z toho majú veľkú motiváciu a tiež rady o tom rozprávajú aj susedom, čo prinesie malú evanjelizáciu.

Pre veľmi šikovné a tvorivé rodinky je vynikajúcim nápadom adventný kalendár zo zápalkových krabičiek. Na jeho výrobu treba len menšiu krabicu z obchodu a 24 zápalkových krabičiek, ktoré sa oblepia (ideálne tavnou pištoľou) okolo krabice (jej otváranie sa ponechá ako dvierka) okolo nej po výške a na vrchnú stenu. Do vnútra za dvierka treba nalepiť obrázok Svätej rodiny v Betleheme. V každej krabičke je na každý deň malá odmena za dobré skutky, dvere maštaľky sa však otvoria až na Štedrý večer.

3. Ďalší tip – umiestnite na stôl alebo miesto, kde sa spoločne ako rodina modlievate, prázdne jasličky. Každý večer si s deťmi prejdite deň, ktorý máte za sebou a za každý dobrý skutok môže dieťa do jasličiek vložiť kúsok slamy v podobe suchej trávy alebo aranžérskeho sisalu či aj obyčajného machu – aby sa tam Ježiškovi dobre ležalo.

4. Pre väčšie deti je zaujímavým spôsobom prípravy na Vianoce aj práca s knižkou so samolepkami (môžete si kúpiť napr. TU).

Takže – prajeme vám všetkým v rodinách požehnané, príjemné a užitočné trávenie Adventu aj s deťmi vo vôni škorice a medu, lásky a dobra.

Článok bol pôvodne publikovaný na stránke zastolom.sk 26. novembra 2014.

 

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Pyšná pseudopravda

Pyšná pseudopravda

Každý deň sa pýtam, čo odo mňa chce Boh. Vyzvedám od Neho aj to, čo si prajú ľudia, ktorých stretávam na potulkách životom. Potrebujem dávať otázky, aby som sa nestratila vo vlastnej schránke pyšnej preudopravdy.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.