Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. december 2015

Aký darček kúpiť na Vianoce (nie len) bežcovi?

Sme v plnom prúde nie len duchovného adventu, ale aj predvianočného zhonu a nakupovania. Ak máte medzi svojimi blízkymi nejakého bežca, tak práve pre vás je tento text určený.
Aký darček kúpiť na Vianoce (nie len) bežcovi?

 

Isteže, Vianoce by nemali byť iba o materiálnych darčekoch. To hovoríme naším deťom a často aj sebe. Avšak Vianoce sú sviatkami darovania - "Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna...".

 Vhodný dar naozaj veľmi poteší - tak obdarovaného ako aj samotného darcu. Ak vyberáme starostlivo, tak je to vyjadrením nášho záujmu  o osobu človeka. Predsa len, peniaze v obálke (s poznámkou: "Ty najlepšie vieš, čo potrebuješ...") alebo hrubé ponožky nevypovedajú veľa o našej aktivite, kreativite, či spontánnom záujme, ale len o povinnosti niečo dať.

Čo by teda mali robiť blízki ľudia bežcov? Tu je pár zásad:

 

1. Vnímajte

Počúvajte očami a dívajte sa ušami. Na to, aby sme vybrali vhodný dar je potrebné vedieť, po čom piští bežcovo srdce. Vnímajte, čo hovorí potencionálne obdarovaný o rôznych druhoch oblečenia, obuvi, sporttesteroch, pretekoch... Odporúčam prezrieť nie len šatník, ale aj históriu webových stránok.

Ku klasike - bežeckému oblečeniu a obuvi sa ešte dostaneme, ale existujú aj iné cesty... Napríklad časopisy pre bežcov - predplatné takéhoto časopisu môže potešiť nejedného začínajúceho bežca (Pozor! Mnohí skúsenejší borci nimi niekedy doslova opovrhujú.).

Alebo štartovné na vysnívané preteky - to je u nás stále originálny darček.

Sporttesterom, o ktorom bežec často hovorí, ale ostýcha sa ho kúpiť, často vyriešite všetky darčeky (jeho cena je totiž celkom slušná...).

Víkendový wellness pobyt, alebo permanentka k masérovi poteší ubolené telo každého bežca.

Ak nechcete zruinovať domáci rozpočet, tak nič nepokazíte pekným bežeckým kalendárom.

Mohli by sme ešte vymenovať rôzne jonťáky, gély, energy tyčinky....

Sortiment „potrieb pre bežcov“ je dnes naozaj neskutočne rozmanitý.

 

Inzercia

Práve takéto a im podobné darčeky môžu "nakopnúť" začínajúceho a nie príliš aktívneho bežca k tomu, aby sa od nového roka do toho poriadne zahryzol a behával. Je veľmi motivujúce a na začiatok vôľu posilňujúce, ak si človek povie: "Už kvôli tomu budem behať, veď to nestálo pár eur. Tak nech to neleží nevyužité." Viem o čom hovorím, sám som takto začínal. 

 

2. Buďte dôslední!

Treba si všímať každú drobnosť. Skúsime si to na najkomplikovanejšej a najšpecifickejšej  oblasti bežeckej výbavy - topánkach.

Dnes nie je problém kúpiť ako dar ani vhodnú bežeckú obuv. Len musíte o nich aj niečo vedieť. Veľkosť chodidla je samozrejme u každého bežca individuálna a stačí  sa pozrieť na jazyk topánok. Z vlastnej skúsenosti asi každý vie, že u rôznych výrobcov obuvi môže byť tá istá veľkosť rôzne veľká. Paradoxne, ale je to tak. V rámci jednotlivých rád vnútri značiek už takýto problém obvykle nebýva. "Dobre", poviete si, "takže kúpim jeho/jej značku s totožnou veľkosťou a je to!" Nie je to tak celkom pravda... Pretože bežci obvykle uprednostňujú nie len jednu značku, ale aj radu.  Poviem to na príklade značky Adidas. Je to celkom zaujímavé, ale Adidas má kvalitnú, ale aj menej kvalitnú bežeckú obuv. Napríklad radu Duramo neodporúčam, ale už taká Response je v pohode. Ale samozrejme závisí to od preferencie bežca.

Teda "značka, rada, veľkosť"- to je všetko???  "Nie!" Pretože ešte môže byť delenie na obuv cestnú, trailovú.  Kúpiť pre bežca, ktorý behá iba po asfalte trailové topánky nie je práve najvhodnejšie. Taktiež, ak by ste darovali "lesnému runnerovi" obuv s podrážkou vhodnou na cesty.

Existuje aj podskupina pretekárskej obuvi, ktorá je určená iba na preteky - tú by som pre istotu ako dar nekupoval.

 

3. Darujte niečo zo seba

Znie to ako romantické klišé, ale v tomto prípade myslím na čisto psychologický mechanizmus. Totižto, môžete vnímať, čo by váš blízky potreboval, zohľadniť značku, radu, typ a druh, ale v konečnom dôsledku výber robíte vy. A vy sa budete rozhodovať napríklad o farebných kombináciách, "konzervatívnom"/odvážnom prevedení, alebo len o takom detaile ako je farba, dĺžka alebo typ šnúrok.

A tak to má byť. Tmavé, sychravé ráno je hneď krajšie, keď si pred vybehnutím, počas obliekania, či obúvania spomenieme na blízkeho človeka, ktorý nám daroval niečo z bežeckej výstroje.

 

P.S.: Ak sa vám tieto rady hodia k výberu akéhokoľvek vianočného darčeka, nebojte sa ich použiť. Sám môžem potvrdiť, že fungujú univerzálne.

Otec rodiny. Psychológ pôsobiaci v CŠPP Košice, elokované pracovisko Gelnica. Bežec.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Chlpaté právo nad život

Chlpaté právo nad život

“Policajti odhalili muža, ktorý ešte v júni na Orave na smrť utýral nemeckého ovčiaka. Z týrania zvierat obvinil vyšetrovateľ dvadsaťročného mladíka. Incident sa odohral za poľnohospodárskym družstvom v obci Rabča v okrese Námestovo. Ako agentúru SITA informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana ...

Blog
Prichádzame z Iraku

Prichádzame z Iraku (List irackého kresťana Slovákom)

Som iracký kresťan. V mojej krajine je to nebezpečná vec. Za posledných 15 rokov viac ako 90 % mojich kresťanských bratov a sestier bolo vyhnaných, unesených alebo zavraždených. Chcem ísť na Slovensko lebo je to kresťanská krajina a nie sú tam moslimovia. Váš premiér mne a mojej rodine prisľúbil pomoc, ale zrazu nás nechce. Nerozumiem tomu.

Blog
Rada ministrov a naša zvrchovanosť

Rada ministrov a naša zvrchovanosť

KDH s uspokojením prijalo správu o tom, že vo štvrtok 3. decembra na rokovaní Rady ministrov EÚ pre vnútro a spravodlivosť nebol schválený legislatívny návrh, ktorý mal okrem iného upravovať otázky vlastníckeho práva pre manželstvá osôb rovnakého pohlavia a registrované partnerstvá v rámci EÚ. K jeho schváleniu bola potrebná jednomyseľnosť.