V nasledujúcej chvíli som si spomenul na náš rozhovor pred niekoľkými dňami. Paul je kňaz z východnej Afriky pôsobiaci v americkej diecéze Richmond. Pochádza z početnej rodiny. Dvaja z jeho bratov zomreli násilnou smrťou. Niekto ich otrávil. Keď som sa ho pýtal prečo, iba smutne pokrčil plecami: „V Ugande sa to stáva.“
V ďalšom myšlienkovom slede som sa vrátil o tri roky späť do minulosti, keď v košickej nemocnici na rakovinu zomieral môj otec. Choroba mala rýchly priebeh. Keď otca diagnostikovali, mal 62 rokov a bol v plnej sile. Bol to najlepší chlap, akého som poznal. Jeho smrť mi nedávala veľký zmysel. Azda prvýkrát od kňazskej vysviacky som nedokázal prijať niečo, čo mi predostrel život. „Bože, prečo?“
Odpoveď na príčinu zla, do ktorého spadá násilie a všetky formy utrpenia na svete, pozná každý kňaz. Je to dedičný hriech. Boh nezavinil zlo a utrpenie. Zlo a utrpenie sú nepredvídanými alebo aj predvídanými dôsledkami slobodného uvažovania, ktorým Boh obdaril svoje stvorenie.

Keby som veril, že politickými alebo ekonomickými prostriedkami sa dá získať spása od zlého, nestal by som sa kňazom. Som ním, pretože verím v Boha, ktorý tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v Neho verí, ale aby mal večný život. Nemám inú odpoveď na prítomnosť zla vo svete, ako modlitbu privádzajúcu veriaceho človeka pred tajomstvo Kristovho kríža. A zmŕtvychvstania.
Modlitba a viera, to nie je žiadna pasívna rezignácia. Dedičný hriech nikoho nezbavuje osobnej zodpovednosti. Strašná je predstava Božieho súdu, pred ktorým teraz stoja teroristické duše. Do modlitby vkladám obete násilia a ich blízkych. Ale modlím sa už dlho hlavne za to, aby dušu nestratila naša spoločnosť. Ak totiž chceme žiť iba preto, aby sme si užívali, a strácame schopnosť zmobilizovať sa s pomocou Božou, s pomocou Cirkvi na akýkoľvek zápas za obranu hodnôt života a ľudskej dôstojnosti, potom zatiahnime oponu nad našou spoločnosťou už teraz.
Tu ale neskončím. Istý katolícky priateľ mi svojimi knihami pripomenul dôležitú lekciu, ktorú mi príkladom svojho života daroval nebohý otec. Je to viera, že dobro v ľudskom srdci nakoniec vždy zvíťazí.