Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. jún 2021

Pán nás nezachraňuje pred búrkou, ale v búrke!

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Mk 4, 35 - 41) prináša príbeh utíšenia búrky na mori.
Pán nás nezachraňuje pred búrkou, ale v búrke!

V roku 1986 sa podarilo dvom bratom objaviť vo vodách Galilejského jazera loď z čias Ježiša Krista. 2000 rokov stará loď mala dĺžku 8,2 m, šírku 2, 3 m a hĺbku 1,2 m. Dnes je vystavená v múzeu Ginosar na brehu Galilejského jazera. Bolo vôbec možné, aby človek zaspal v malom priestore len niekoľko metrovej loďky a k tomu ešte uprostred búrky? Celý príbeh preto nesie predovšetkým symbolický význam.

Prechod cez Galilejské jazero symbolizuje prechod života. Zdieľať

Loďka života

Pán Ježiš povedal učeníkom: „Prejdime na druhý breh.“ Prechod cez Galilejské jazero symbolizuje prechod života. More je moja rodina, moje spoločenstvo, moje srdce. Iste, ide o malé „moria“, v ktorých sa však občas dokáže rozpútať nečakaná a prudká búrka. Jestvujú prírodné búrky, ale aj búrky v našom živote a možno najťažšie búrky sú tie v našom srdci. Kto by to z nás už nezažil, keď sa všetko zlé, tmavé a negatívne začne prelievať z každej strany do nášho života. A nám sa zdá, že Boh „spí“. Ježiš nám nesľúbil, že s ním v loďke ku žiadnej búrke nepríde! Sľúbil nám silu ju prekonať, keď o to budeme žiadať. Posolstvo nedeľného evanjelia je dôvera v Boha aj vtedy, keď sa zdá, že je ďaleko.

Učeníkov zachránilo pred potopením lode nie to, že Ježiša nechali na brehu, ale že bol s nimi v čase plavby. Zdieľať

V skutočnosti je vždy s nami. Keď prídu ťažké chvíle do nášho života, neobracajme sa na Boha s vyčítavým tónom, ale prosme ho, aby posilnil našu vieru. Možno sa to deje v životoch niektorých: Rozhodli sa jednoducho Ježiša vyložiť z loďky svojho života v domnení, že to zvládnu sami a lepšie.  Učeníkov zachránilo pred potopením lode nie to, že Ježiša nechali na brehu, ale že bol s nimi v čase plavby. To je aj odpoveď pre nás. Vždy sa usilujme mať Ježiša pri sebe!

Zlož svoje starosti na Pána

Čítal som v jednom komentári, že v staroveku námorníci v čase búrky zvykli liať do vody olej, aby sa vlny upokojili. Nebojme sa aj my vliať na naše životné obavy a úzkosti olej dôvery v Boha.

Nebojme sa aj my vliať na naše životné obavy a úzkosti olej dôvery v Boha. Zdieľať

Autor Prvého Petrovho listu nás povzbudzuje: „Na neho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás stará.“ (1 Pt 5, 7) Pán nás nezachraňuje od bolesti, ale v bolesti! Pán nás nezachraňuje od kríža, ale v kríži! Pán nás nezachraňuje od búrky, ale v búrke! Veľká mystička stredoveku, svätá Juliána z Norwichu (1342 - 1430), mala videnia, ktoré zozbierala v knihe Zjavenia Božej lásky. V nej sa vyjadruje aj na tému, ktorá zaznieva často aj z úst veriacich: Ak je Boh nadovšetko dobrý, ako to, že existuje zlo a trpia nevinní ľudia? Svätá Juliana odpovedá: „Z Božej milosti som sa naučila, že musím zostať neochvejná vo viere; teda pevne a dokonale musím veriť, že všetko sa na dobré obráti...“

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Blog
Preskúmajme učenie islamu

Preskúmajme učenie islamu

ISLAM je názov náboženstva, ktoré založil Mohamed na začiatku siedmeho storočia po Kristovi, čo z neho robí najmladšie svetové takzvané „veľké“ náboženstvo. Pojem islam znamená „rezignácia“ alebo „plné podriadenie sa“. Posvätnou knihou islamu je Korán. Skladá sa zo 114 súr alebo kapitol, ktoré majú veršové rozdelenia podobné Biblii, až na to, že tieto veršové rozdelenia nie sú vôbec jednotné, zatiaľ čo niektoré verzie veršové rozdelenie vôbec nemajú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.