Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. jún 2021

Patriť do Ježišovej rodiny

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Mk 3, 20 - 35) prináša polemiku o pôvode Ježišovej božskej moci.
Patriť do Ježišovej rodiny

Ježiš zo synagógy, z posvätného miesta židovského náboženstva, vstupuje do domu. Dom je miesto, kde žije človek, je miestom vzájomného zdieľania: členovia rodiny bývajú spolu, zdieľajú chlieb, život, prácu a prežívajú vzájomné vzťahy. Dom predstavuje Cirkev, ktorú vytvárajú tí, ktorí sú vo vnútri a počúvajú, a nie dav, ktorý je vonku. 

Skutočná rodina

Pán Ježiš sa stal skutočným človekom v konkrétnom čase, mieste a národe. Narodil sa do ľudskej rodiny, čím vytváral aj pokrvné putá. Byť spriaznený s Ježišom neznamená to isté, ako byť jeho pokrvným príbuzným. Jeho bratom, sestrou, či matkou sa stávame tak, že ho napodobňujeme, počúvame jeho hlas a uskutečňujeme Božiu vôľu.

Ježiš posúva a zväčšuje rodinu z prirodzenej roviny do nadprirodzenej roviny. Zdieľať

Ježišova matka Mária nie je jeho matkou iba preto, že ho počala a porodila, ale je vzorom prijatia, pretože povedala „áno“ Otcovej vôli (porov. Lk 1,38). Ježiš posúva a zväčšuje rodinu z prirodzenej roviny do nadprirodzenej roviny. Ako ešte potrebujeme pracovať na formovaní našich farských spoločenstiev, aby žili ako skutočná rodina, ktorá prináša tomuto svetu životný štýl Božích detí. 

Hriech proti Duchu Svätému

Mohol si sa dopustiť vážnych previnení a veľkých hriechov. V okamihu, keď prepukneš v ľútosť a pri sv. spovedi vzývaš s dôverou Božie milosrdenstvo, dosiahneš odpustenie.

Hrešiť proti Duchu Svätému znamená odmietať Božie odpustenie. Zdieľať

Hrešiť proti Duchu Svätému znamená odmietať Božie odpustenie. To nie, že by Boh nechcel odpustiť, ale človek ho odmieta. Pristupujme k sviatosti zmierenia s presvedčením, že v slovách „ja ťa rozhrešujem od tvojich hriechov…“ nás Boh prijíma za svoje milované deti.  

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Blog
Cesta (Podnet pre dušu)

Cesta (Podnet pre dušu)

PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 6. diel. Niekedy sa cítime ako obeť okolností. Prečo musíme toľko trpieť? Občas by sme možno chceli mávnuť čarovným prútikom a urobiť zázrak. Nedá sa? Nick Vujicic nám radí: "Ak nevieš urobiť zázrak, staň sa ním." A ide nám úžasným príkladom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.