Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. máj 2021

Pri Prešove sa rekonštruuje budúce centrum rómskej misie

Výzva nasledovať Ježiša: „Ty poď za mnou!“ bola pre budúcich učeníkov prísľubom zaujímavej a netradičnej skúsenosti. Výzva: „Vezmi svoj kríž a nasleduj ma!“ už bola menej lukratívna. Nové prikázanie: „Milujte sa navzájom!“ sa spočiatku zdalo samozrejmým, no časom vyžadovalo hlbokú skúsenosť odpustenia a milosrdenstva. Veľké poslanie: „Choďte do celého sveta…“ znamenalo tvrdú prácu s prenasledovaním. Výzva na jednotu vyžadovala vodcu – Ježiša. Výzvy Božieho slova platia i dnes. Sú všeobecné. A vždy ich nasledujú konkrétne výzvy. Tie, ktoré vnímame v duchu, ktoré Pán potvrdzuje cez proroctvo či cez ľudí… Takto nás Kristus Ježiš, náš Pán, vedie aj konfrontuje.
Pri Prešove sa rekonštruuje budúce centrum rómskej misie

História našej služby priniesla mnohé výzvy. Najprv voči mne a mojej rodine – prijať na faru v Hlinnom dvoch rómskych chlapcov. Minúť rodinné úspory na rozbehnutie centra pre Rómov v Čičave. Čeliť dražbe budovy centra. Zažiť Božie zaopatrenie. Pre spoločenstvo v Hlinnom bolo výzvou presunúť bohoslužby do Vranova a dochádzať tam (vďaka tomu prišlo prebudenie do ďalších dedín). Výzva postaviť prístavbu centra v Čičave, rozbehnúť spoločenstvá, skauting, biblické školy, získať pozemok a postaviť centrum v Soli, neskôr v Jastrabí n/T a v Hlinnom. Výzva dávať mesačne desiatky alebo dary pre podporu evanjelizácie a rómskych pastoračných pracovníkov. Výzva zriadiť cirkevnú štruktúru pastoračnej práce v rómskych komunitách. Otvoriť centrá GRM v ďalších okresoch a mnohé ďalšie. Odísť z Čičavy.

Tak začala ďalšia etapa GRM. Výzva kúpiť budovu bývalého internátu lesníckej školy na Sigorde pre Centrum Gréckokatolíckej rómskej misie. Kupujeme! Momentálne je to ešte „dieťa“, ktoré sa len rodí. Treba mu dať meno. Treba ho usmerňovať, pomáhať mu a tešiť sa z neho.

Ponúkam ho všetkým – Rómom i Slovákom ako naše spoločné „dieťa“. Ako plod spoločnej viery i služby. Pán nás uznal byť správcami niečoho, čo nás teraz presahuje.

Verím, že toto „dieťa“ privedie mnoho Rómov do Božieho kráľovstva. Vytrénuje mnoho dobrovoľníkov, služobníkov i lídrov. Sprostredkuje pomoc biednym. Prinesie bratstvo, spoluprácu a úctu medzi služobnosti v rámci katolíckej cirkvi a medzi denomináciami i medzi národmi.

Vyzývam ťa ku viere, modlitbe, žehnaniu, dávaniu a praktickej pomoci pre rodiace sa „dieťa“. Potrebuje mnoho sŕdc i mnoho rúk. Ak je od Pána, tak si to zaslúži.

Inzercia

P.S.: Budovu sme kúpili v decembri 2019. Čo sa udialo odvtedy? Dozviete sa onedlho!

o. Martin Mekel

 

Gréckokatolícka rómska misia: Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (16 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 9 gréckokatolíckych kňazov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na romskamisia.sk. Rómska misia je misia možná!

Sprevádzať rómsky ľud na ceste do radostnej večnosti cez zmierenie, zbožnosť a angažovanosť. Viac ako 15 rokov duchovne slúžime pre Rómov a s Rómami v 4 okresoch (18 obciach) Prešovského kraja. Sme tím 7 gréckokatolíckych kňazov, 20 pracovníkov a viac ako 50 spolupracovníkov a dobrovoľníkov. Aktuálne meníme bývalé SOU lesnícke v chatovej časti Sigord (pri Prešove) na krajské centrum rómskej misie. Viac na misiamozna.sk. Rómska misia je misia možná!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Keď po rómskej akcii nebolo čo upratovať

Keď po rómskej akcii nebolo čo upratovať

Bola pekná májová sobota. Do Raslavíc sa hrnuli davy Rómov. Chystal sa tam rómsko-slovenský hudobný festival FestRom, ktorého hlavným cieľom je spájať slovenský a rómsky národ. Tentokrát sa tam podarilo dostať aj mne.

Blog
Juraj Drobný: Ak katolícky portál ide proti pápežovi, niečo tu nesedí

Juraj Drobný: Ak katolícky portál ide proti pápežovi, niečo tu nesedí

O čo možno oprieť dôveryhodnosť slovenských masmédií? V čom sa odlišujú tie katolícke? Možno sa 100 %-ne spoľahnúť, že katolícke masmédiá nepoužívajú manipulatívnu rétoriku?Juraj Drobný má obavu, že sa hlas katolíckych masmédií v informačnom šume covidovej spoločnosti stráca. Pravdu a serióznosť ťažko možno nájsť tam, kde je plno invektív od tmárov cez ovce až po Sorosových agentov, hovorí dramaturg TV LUX Juraj Drobný (58), s ktorým sa rozprávame o kritériách a dôveryhodnosti katolíckych masmédií.

Blog
Nové impulzy pre diecézne stretnutia mladých

Nové impulzy pre diecézne stretnutia mladých

Kongregácia pre laikov, rodinu a život zverejnila v utorok 18. mája pastoračné pokyny pre slávenie Svetových dní mládeže na úrovni miestnych cirkví. Pripomeniem, že k zverejneniu došlo na výročie 101 rokov od narodenia dnes už svätého pápeža Jána Pavla II. V súčasnej situácii, keď mnohí (nielen) mladí sa cez pandémiu pohodlne a potichu rozlúčili s Cirkvou, obsahuje dôležité impulzy pre diecézne stretnutia mladých. Je to príležitosť nanovo osloviť mladých, ktorá by sa mala využiť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.