Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. máj 2021

Zostať uprostred tohto sveta Božími priateľmi

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Jn 15, 9 – 17) je pokračovaním Ježišovej reči vo Večeradle o viniči a ratoslestiach, ktorá zaznela minulú nedeľu. 
Zostať uprostred tohto sveta Božími priateľmi

V  úryvku ešte zaznieva obraz predchádzajúcej nedele o viniči. Pán Ježiš vyzýva svojich učeníkov, aby prinášali ovocie. Tým ovocím je vernosť jeho prikázaniam a bratská láska, ktorá vyžaruje do sveta. 

Byť Božími priateľmi

V dnešnom úryvku však Pán Ježiš vo Večeradle hovorí svojim učeníkom: „Už vás nenazývam sluhami..., nazval som vás priateľmi, pretože som vám oznámil všetko, čo som počul od svojho Otca.“ Ak učeníci robia to, čo od nich Ježiš žiada, teda ak veria a milujú, Syn ich uznáva ako „priateľov“. Toto puto priateľstva pochádza zo skutočnosti, že Ježiš povedal svojim priateľom všetko, čo počul. Je to pozvanie k hlbšiemu vzťahu  s Bohom, ktorý sa vyznačuje vernosťou a láskou pozemského syna a dcery voči svojmu nebeskému Otcovi. V Starom zákone boli napríklad  Abrahám a Mojžiš označení Božími priateľmi. Môžeme o sebe povedať, že máme poslušnosť a vernosť týchto biblických postáv? 

Koľko deformácií a karikatúr dokáže človek nazvať láskou. Zdieľať

Čo máme robiť ako Ježišovi učeníci? Milovať iných, lebo Boh najskôr miloval nás. V druhom čítaní dnešnej nedele počujeme výnimočné slová: Láska je v tom, že nie my sme milovali Boha, ale že on miloval nás.“ Ľudskej láske, často, žiaľ, chýba nezištnosť a čistota úmyslov. Nepodľahnime pokušeniu, že milujeme Boha iba tak, že o tom rozprávame, že si to myslíme a prajeme. Božia láska je iná. Neriadi sa príťažlivosťou alebo túžbou po moci. Je to láska, ktorá nemiluje podľa zásluh, víta vzpurného syna a ponúka priateľstvo tomu, kto sa chystá zradiť. Je to vzťah lásky medzi Otcom a Synom, ktorú nám Syn ukázal.  

Milovať ako Boží Syn

Svätý Augustin povedal: „Môžete mať všetky sviatosti a byť zlí, ale nemôžete mať lásku a byť zlí.“ Ježišovi učeníci sa neusilujú o lásku podľa vlastných predstáv. Koľko deformácií a karikatúr dokáže človek nazvať láskou. Sme toho svedkami aj v dnešnej dobe. Náš Učiteľ nám kladie porovnanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás.“ Spojka „ako“ plní dôležitú úlohu. Kristus zostáva vzorom. 

Keď naša sekularizovaná spoločnosť žiada od kresťanov a Cirkvi zmeny,  jednoducho žiada, aby sme sa dištancovali od Boha. Zdieľať

Rovnaký vzťah, ktorý existuje medzi Otcom a Synom, nastáva aj medzi Synom a učeníkmi a medzi učeníkmi navzájom. V centre dnešného úryvku je samotný Ježiš Kristus, ktorý dal život za svojich priateľov. Napodobňujme ho!

Ani kresťania ani Cirkev nemôžu nasledovať módne vlny alebo kritériá sveta. Nie Kristus sa má prispôsobiť svetu, v ktorom žijeme; sme to my, ktorí máme premieňať náš život na Ježiša Krista. Toto nás musí prinútiť premýšľať. Keď naša sekularizovaná spoločnosť žiada od kresťanov a Cirkvi zmeny, jednoducho žiada, aby sme sa dištancovali od Boha. Kresťan musí zostať verný Kristovi a jeho posolstvu. 

 

 

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.