V predchádzajúcom blogu sme sa venovali základnému prístupu k svätej omši ako ku sviatosti daru, ktorý nám dáva Otec cez osobu svojho Syna a zároveň daru, ktorým sa človek snaží odpovedať Otcovi.
Svätá omša je centrom kresťanského života a mala by sa stať aj centrom náboženskej výchovy dieťaťa. Dnes sa budeme viac venovať liturgii slova. Bibliu ako živé Božie Slovo sme si už predstavovali.
Liturgia slova je prvou časťou sv. omše. Všetci sme v nej pozvaní počúvať Boží hlas volajúci osobitne každého z nás po mene. Je to hlas Dobrého pastiera, ktorý o sebe hovorí: “On volá svoje ovce po mene a vyvádza ich.” (Jn 10, 3b) a tiež “Ja som dobrý pastier. Poznám svoje a moje poznajú mňa.” (Jn 10,14). Boh chce ku každému z nás prehovoriť cez čítanie zo Sv. písma, dotknúť sa nášho srdca a prebývať v ňom. Prehovára nielen k dospelým, ale aj k najmenším deťom.
Prostredníctvom liturgie slova máme možnosť uvažovať nad tým, s akou láskou a ako veľkolepo Boh všetko pripravil pre nás ľudí, ako nás dejinami sprevádza svojou starostlivosťou a pozýva nás k spolupráci na diele spásy.
Celý text sme vydali v splupráci s portálom zastolom.sk.
Autor: Lenka Bene, Mária Sroková