Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. október 2020

Domáca cirkev/Praktické tipy na slávenie novembrových sviatkov počas lockdownu

Takto môžete prežiť sviatok Všetkých svätých a Pamiatku zosnulých vo vašich rodinách
Domáca cirkev/Praktické tipy na slávenie novembrových sviatkov počas lockdownu

Zdá sa, že najbližšie dni neponúkajú práve „ružové“ vyhliadky. Vonku je sychravo, vnútri je pre rodiny s deťmi príliš plno, pre ľudí žijúcich osamote veľmi prázdno. Obmedzenia nám nedávajú veľmi na výber. No do toho všetkého nám ako darček prichádzajú krásne dni, ktoré môžeme prežiť o to intenzívnejšie vo svojom vnútri  – bez naháňania sa za umelými vencami či blikotajúcimi elektrickými sviečkami.

Prinášame vám pár nápadov, ako prežiť tieto dni.

     1. Sviatok Všetkých svätých

V niektorých farnostiach zvyknú robiť v predvečer/ v deň tohto sviatku párty Všetkých svätých. Čo tak preniesť si ju tento rok do tepla našich domovov? Stačí celkom málo – ak už máte svojho obľúbeného svätého, skúste si vyrobiť kostým, prípadne použite nejaký symbol, ktorý ho charakterizuje. Ak nemáte, začítajte sa do niektorej z kníh o svätých. Krásnou pomôckou, ktorú môžete potom celoročne využívať, sú aj kartičky So svätými k Bohu. Ak nemáte momentálne po ruke nič z toho, skúste si pozrieť životopisy svätých online

Párty si môžete urobiť v duchu, ktorý je ušitý práve pre vašu rodinu – môžete si spoločne napiecť mafiny a na špáradlá pripevniť mená vašich obľúbených svätcov („Mami, jem mafin svätého Tomáša!“ „Chutí ti? A čo vieš o svätom Tomášovi?“), vyzdobiť si kuchyňu, zahrať si kvíz – pripraviť podľa veku detí nejakú aktivitu na spoznanie svätcov, nakresliť si komiks o ich živote... 

Celkom určite sa k večeru hodí aj pesnička Taký malý, taký veľký, ktorú sa môžete spoločne naučiť a rozospievať ňou najbližšie dni!

K modlitbe si tiež môžete pripraviť oltárik, pridať obrázky vašich obľúbených svätcov, zažatú sviečku a tí, ktorí to zvládnu, sa môžu pomodliť aj Litánie ku všetkým svätým. Alebo pre menšie deti môžeme použiť na záver modlitby invokácie k svätým, ktorých poznajú – k ich patrónom, obľúbeným svätcom. 

Ďalšie tipy :

Šablóny obrázkov svätých na sklo 

Šablóna - nebo

Iné nápady na slávenie sviatku Všetkých svätých

     2. Dušičky

Na Pamiatku zosnulých zvykneme chodiť na cintorín, zapaľovať sviečky, priniesť veniec, navštevovať krypty. Čo môžeme urobiť tento rok, keď je zodpovedné zostať doma?  

Dušičkové dni nám prinášajú veľmi krásny a dôležitý čas. Čas, kedy môžeme so svojimi deťmi hovoriť o smrti, o večnom živote.

Pred pár týždňami bol blahorečený Carlo Acutis. Tento mladý chlapec hovorí: „Našou métou nemá byť koniec, ale večnosť. Večnosť je naša vlasť. Už od počiatku sme v nebi očakávaní.“ Inokedy hovorí: „Ak Boh bude vlastniť naše srdce, my budeme vlastniť večnosť!“

Hovorme s deťmi o kráse neba, o tom, že smrť je bránou do večnosti, že je narodením sa pre nebo! Všimli ste si, že termín sviatkov svätých v kalendári je väčšinou určený práve dňom, kedy zomreli, teda narodili sa pre večnosť s Bohom?

Ešte niečo veľmi vzácne nám ponúkajú tieto dni – rozhovory o nám blízkych ľuďoch, ktorí už zomreli. Možno si deti na niektorých z nich pamätajú – prastarí/starí rodičia, rodinní kamaráti, známi z okolia...  A možno si už ani nepamätajú, možno ešte ani nežili, keď zomreli ľudia, ktorí vo vašich životoch zanechali nejakú stopu. Práve tieto dni však môžu byť časom, kedy je dobré obnoviť si spomienky na týchto ľudí, ktorí pre nás veľa znamenajú. Môžete im porozprávať niečo o ich živote, nejakú drobnú príhodu, ktorú ste spolu zažili, ak si ich pamätajú aj deti, obnovte spoločne tie spomienky, nájdite a pomenujte to, prečo boli pre vás dôležití a vzácni. Ak ešte stále cítite bolesť z ich straty, môžete im povedať aj o tej – je dôležité nechať deti stretnúť sa so všetkým, čo život prináša, nerobiť z toho „nedotknuteľné témy“. Takto im môžeme pomôcť vnímať rôznosť a niekedy aj protichodnosť emócií – na jednej strane vďačnosť, na druhej bolesť.

Smrťou sa život ani vzťah nekončia. Aj v tom je Cirkev krásna – tvorí jedno spoločenstvo – tých, čo sú ešte tu na zemi spolu s tými, ktorí už žijú nebo. Ak máte možnosť, vytlačte si ich fotku, ak nie, nakreslite si obrázok – hoci len paličkového panáčika. Môžete si obrázky dať ku sviečke, ktorá nám pripomína, že ich život nezhasol, len teraz je skrytý u Boha, a nasledujúce dni pridať modlitbu: „Odpočinutie večné daj im, Pane, a svetlo večné nech im svieti, nech odpočívajú v pokoji.“ Alebo nájdite iné slová, ktoré budú vychádzať z vašich sŕdc, napríklad: „Ty, Pane, buď ich svetlom, nech ťa chvália celú večnosť.“

Inzercia

V týchto dňoch, keď denne zomiera mnoho ľudí kvôli pandémii, sa môžeme modliť aj za všetkých ľudí, ktorí zomierajú v nemocniciach, osamotení, bez blízkych, aj za ľudí, ktorí zomreli, a nikto sa za nich nemodlí.

Ďalšie tipy :

Námety pre dušičkové tvorivé dielne.

Vyrobte vašim drahým zosnulým dušičkový veniec.

Pracovný list pre predškolákov.

Komiks o smrti.

     3. Sviečka za nenarodené deti

Večer 2. novembra je už tradične venovaný aj spomienke na nenarodené deti. Mnohé rodiny si prešli touto skúsenosťou osobne, a preto má pre ne symbol zapálenej sviece v okne špeciálny  a hlboký význam. 

Aj všetci ostatní sme pozvaní pripojiť sa k spomienke na deti, ktoré boli v svojej rodine iba krátko. Na deti, ktoré sa nemohli narodiť. A zároveň na všetkých ľudí, ktorí si týmto bolestným procesom prešli. 

Väčšinou sú v kostoloch ponúkané sviečky s logom. Tento rok je však v mnohom výnimočný a dáva nám veľa podnetov na vlastnú tvorivosť. Originálne vytvorený a vyzdobený svietnik môžete spolu s deťmi večer zapáliť a položiť do okna – tak, aby žiaril v tme ako symbol úcty ku každému počatému životu. Rozsvieťme spolu naše okná! 

(Ak si svietnik vytvoríte dostatočne bezpečne – sviečka bude v nehorľavom materiáli, môžete ju nechať horieť celú noc!)

Viac na https://sviecka.forumzivota.sk/

Mária Rešutíková

Autorka článku je manželka svojho muža. Tu na zemi mamina 3 detí. Žije, učí, behá, tvorí, číta, objavuje a obdivuje v Bratislave. A niekedy aj na kopaniciach.

Foto: Barbara Reháková, pixabay.com, forumzivota.sk

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.