Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. október 2020

Kresťanskí muži

Aké povahové črty má mať katolícky muž dnes? Slušný, ohľaduplný a empatický, alebo rázny, pravdivý a silný? Skôr ako poviete, že sa tieto vlastnosti nevylučujú, položte si otázku. Nerozdeľujeme to my na buď alebo?
Kresťanskí muži

Premiéra BBC série Gunpowder (2017) vzbudila v tom čase, už aj v spoločnosti zvyknutej na násilie, veľkú kontroverziu z toho, čo tam bolo zobrazené. The Guardian uverejnil recenziu: „it is Game of Thrones minus dragons plus history.“ A nemýlil sa. Kto videl aspoň jednu časť Game of Thrones pochopí. To, čo tu špeciálne vyrušuje je história. Áno, anglický katolíci boli v tom období tvrdo perzekvovaní vyššou mocou. Nechcem sa však dostať k téme útlaku katolíkov svetskou mocou, lebo to tu zatiaľ nie je v takej razantnej miere. Aj keď... Akokoľvek chcem písať o mužoch kresťanoch vtedy a dnes. 

V seriáli, kde je aj známa postava Guy Fawkes, sa šľachtic Robert Catesby a jeho bratranec Thomas Wintour rozhodnú razantne zakročiť voči šľache a kráľovi Jakubovi I. Vyhľadajú anglického vojaka a rímskeho katolíka Guy Fawkes. Jeho symbolická maska z filmu V for Vendetta sa stala symbolom anti-systémových protestov. Rozhodnú sa zorganizovať ozbrojený puč proti tyranskej moci, zhromaždiť armádu a začať útok tým, že skutočne veľkým množstvom pušného prachu vyhodia do vzduchu parlament aj s kráľom a šľachtou. Bohužiaľ sa im to nepodarí. Sprisahanie je odhalené. Sprisahanci zomrú v boji, ktoý začal skôr než plánovali a útlak katolíkov pokračuje. 

Čo je však krásne, je odhodlanie mužov položiť život za niečo čo ich presahuje. To boli katolíci. Silní, odhodlaní, bojaschopní a rázni muži pevných názorov. Vtedy.

A teraz sa pozrime na katolíckych mužov dnes. A hlavne mladých, alebo v strednom veku. Buď slušný. Buď silný, ale len v posilke alebo duchovne. Nekrič. Nenadávaj. Nebuď hrubý. A hlavne, nepresadzuj razantne to, čo považuješ za správne. Toleruj. Načúvaj a sa snaž pochopiť, prečo druhý koná to čo koná. Vcíť sa do jeho kože. A podobné veci. To by bolo v poriadku, keby sa nevyžadovalo len toto a nič iné.

Kresťanskí muž sa degradoval len nato, aby riešil čistotu, modlitbu, ohľaduplnosť, slušnosť a službu a iné osobné oblasti. Aby nevyrušoval. Nehovorím, že to nie sú dôležité a ťažké veci, ale je to málo. A hlavne správny muž musí vyrušovať. Katolícke náboženstvo, ktoré bolo kedysi duchovnou aj fyzickou silou silných mužov žiť v tomto svete čo najsprávnejšie, sa stalo ženskou vecou. Kostol a bohoslužba je vec viac žien ako mužov. Naozaj je to tak. Lebo na jedného farára je tam päťdesiat  žien. Obnovy, život vo farnosti, spoločenstvá... Všetko je v duchu istého hippies kresťanského naladenia. A potom tu je ešte mužom.sk. Neviem čo si mám o tom myslieť, ale z toho čo sledujem sú to fajn semináre, rozhovory, duchovné boje a občas si dajú rozcvičku. Dôležité veci, ale málo. 

Za čo by dnes dokázal zomrieť katolícky muž? Keď vidím, za čo nie je ochotný zniesť diskomfort nesúhlasu a odmietnutia napríklad v tak zásadnej téme ako je pro-life, tak sa mi zdá, že za nič. Lebo každý má nejaký dôvod, prečo koná tak ako koná a ja nemám právo proti tomu čo i len niečo hovoriť. Lebo kto som ja?

Stali sme sa impotentnými diskutujúcimi schránkami, ktoré majú byť slušné, dobre zarábať a nevyhľadávať konflikt. A potom, to čo muža robí mužom prenechávame grázlom, ktorí to zneužívajú a ohrozujú slabých.  

Ježiš vravel nastav druhé líce. A to chce naozaj chlapa. Lebo ak dokáže zniesť aj druhú ranu, on vie dať v prípade nutnosti stále tretiu.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Prečo nebyť horlivým Progresívcom

Prečo nebyť horlivým Progresívcom

Slovenské národné divadlo na konci minulej sezóny uviedlo antickú hru Bakchantky od Euripida. Čo nám táto antická dráma hovorí dnes? Prečo je stále dôležité pripomínať si tak starý text? Aké je jej posolstvo?

Blog
Keď ostrihali Samsona

Keď ostrihali Samsona

V Knihe Sudcov máme zaznamenaný príbeh o silnom mužovi, Božom vyvolencovi menom Samsom. O tom, že sa nebál nepriateľa a bol plný sily a moci od Boha nám dosvedčujú skutky, ktorí konal proti nepriateľom Božím - najmä filištíncom.

Blog
"Len" pár desiatok mŕtvych

"Len" pár desiatok mŕtvych

Vraj to najkrehkejšie a najvzácnejšie, čo máme, je naša sloboda. Podľa mňa sú to vzťahy. Najkrehkejšia vec nie je vec, sú to ľudia. A nemôžu byť témou pre Slovákov len vtedy, ak je to ekonomicky prínosné. O korone a vnímaní s porozumením.