Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. október 2020

Celoplošné testovanie: dobrý nápad?

Viesť krajinu v čase vojny je to najhoršie, čo sa môže politikovi stať. V takom čase neplatia ekonomické poučky ani politické pravidlá, podľa ktorých by sa dalo vládnuť. Je to stav, kedy sa veľa improvizuje, tzv. „chodí sa po tenkom ľade“, a každé rozhodnutie môže byť neskôr vyhodnotené ako nesprávne.
Celoplošné testovanie: dobrý nápad?

S dosť podobnými podmienkami sa pasujú politici, ktorí riadia krajinu v čase pandémie. Sú v nezávideniahodnej situácii a z médií vidíme, že sa často musia utiekať k improvizácii, so snahou čo najviac odvrátiť negatívne dopady (zdravotné, sociálne, ekonomické, vzdelanostné), ktoré pandémia so sebou prináša.

Je veľa oblastí, ktorým sa treba venovať

Dá sa predpokladať, že vládnuci politici by sa radšej venovali rozpočtu na budúci rok, aby nerátal s tak výrazne zhoršeným schodkom v porovnaní s predošlými rokmi. Taktiež by si v tomto čase zaslúžil oveľa väčšiu pozornosť „Plán obnovy pre Európu“, z ktorého k nám pritečú miliardy Eur a na ktorý sa potrebujeme dobre pripraviť. Ale môžeme hovoriť aj o sľúbených krokoch pre sanáciu zdravotníctva, reformu školstva, obnovu justície a ďalších odvetviach, ktoré idú momentálne, vďaka pandémii, bokom.

Je otázne, ako sa budeme na toto obdobie pozerať o pár rokov, keď už bude po pandémii. Či ho budeme brať ako veľké šťastie pre Slovensko, lebo sme odvrátili mimoriadne nebezpečenstvo, alebo ho budeme považovať za stratené a premárnenú šancu na rozvoj Slovenska.

Testy: ísť či nie?

Inzercia

Aktuálne rezonujúca téma celoplošného testovania vyvoláva rôzne reakcie. Pri rozhovoroch sa môžeme stretnúť s pozitívnymi aj negatívnymi názormi. Celej problematike nenapomáhajú ani vyjadrenia pána premiéra, ktorý by mohol nechať radšej odborníkov, aby vysvetľovali niektoré veci širokej verejnosti.

Treba povedať, že problém s COVIDom je problém číslo jeden. Ak ho chceme vyriešiť, musíme zastaviť jeho šírenie. Pomôže to zdravotníctvu, sociálnej oblasti aj ekonomike. Hoci mladším generáciám v prípade infekcie vírusom nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo života, mali by brať ohľad na starších a chorých, pre ktorých táto infekcia môže znamenať výrazné komplikácie zdravia. Celoplošné testovanie výrazne napomôže k selekcii a dočasnej izolácii prípadných „roznášačov“. Je nám to všetkým nepríjemné, vyžaduje si to dávku trpezlivosti, ale pozitívny výsledok v boji s pandémiou toto rozhodnutie vlády určite prinesie. Verím, že na jar budúceho roku sa mnohé vráti do „normálu“ a vláda sa bude môcť venovať tomu, čo si predsavzala.

Na koho pleciach je zodpovednosť?

Na záver ešte jedna myšlienka. Pandémia COVIDu spôsobila na celom svete nevyčísliteľné bolesti. Straty na životoch, sociálne problémy, prepady ekonomiky. Kto je za to zodpovedný? Príroda? Zvieratá? Človek? Niektorá krajina? Okrem hodnotenia našej vlády za zvládnutie, alebo nezvládnutie korona-krízy, bude zaujímavé sledovať, ako sa na medzinárodnej scéne vyhodnotí zodpovednosť sa pandémiu.

Odporúčame

Blog
Economia ammalata

Economia ammalata

Chorá ekonomika – týmito slovami sa koncom augusta prihovoril sv. otec pápež František počas generálnej audiencie. Dokonca sa vyjadril ešte tvrdšie, keď odvážne pomenoval príčinu sociálnych nerovností v nespravodlivom ekonomickom raste, ktorý umožňujú mnohé politické zriadenia sveta. Upozornil na fakt, že hŕstka ľudí má väčší majetok ako zvyšok celého sveta.

Blog
Keď sa dočasné stane trvalým

Keď sa dočasné stane trvalým

Neverím, že keď sa otestuje celý národ na koronu – spoločne a zodpovedne – že sa vírus zľakne a okamžite sa stratí. Neverím, že rúška sú tu len dočasne. Mám obavy z toho, čo nám hrozí a preto všetci – chráňme si to najzraniteľnejšie a najvzácnejšie, čo máme – našu slobodu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.