Celoplošné testovanie: dobrý nápad?

S dosť podobnými podmienkami sa pasujú politici, ktorí riadia krajinu v čase pandémie. Sú v nezávideniahodnej situácii a z médií vidíme, že sa často musia utiekať k improvizácii, so snahou čo najviac odvrátiť negatívne dopady (zdravotné, sociálne, ekonomické, vzdelanostné), ktoré pandémia so sebou prináša.
Je veľa oblastí, ktorým sa treba venovať
Dá sa predpokladať, že vládnuci politici by sa radšej venovali rozpočtu na budúci rok, aby nerátal s tak výrazne zhoršeným schodkom v porovnaní s predošlými rokmi. Taktiež by si v tomto čase zaslúžil oveľa väčšiu pozornosť „Plán obnovy pre Európu“, z ktorého k nám pritečú miliardy Eur a na ktorý sa potrebujeme dobre pripraviť. Ale môžeme hovoriť aj o sľúbených krokoch pre sanáciu zdravotníctva, reformu školstva, obnovu justície a ďalších odvetviach, ktoré idú momentálne, vďaka pandémii, bokom.
Je otázne, ako sa budeme na toto obdobie pozerať o pár rokov, keď už bude po pandémii. Či ho budeme brať ako veľké šťastie pre Slovensko, lebo sme odvrátili mimoriadne nebezpečenstvo, alebo ho budeme považovať za stratené a premárnenú šancu na rozvoj Slovenska.
Testy: ísť či nie?
Aktuálne rezonujúca téma celoplošného testovania vyvoláva rôzne reakcie. Pri rozhovoroch sa môžeme stretnúť s pozitívnymi aj negatívnymi názormi. Celej problematike nenapomáhajú ani vyjadrenia pána premiéra, ktorý by mohol nechať radšej odborníkov, aby vysvetľovali niektoré veci širokej verejnosti.
Treba povedať, že problém s COVIDom je problém číslo jeden. Ak ho chceme vyriešiť, musíme zastaviť jeho šírenie. Pomôže to zdravotníctvu, sociálnej oblasti aj ekonomike. Hoci mladším generáciám v prípade infekcie vírusom nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo života, mali by brať ohľad na starších a chorých, pre ktorých táto infekcia môže znamenať výrazné komplikácie zdravia. Celoplošné testovanie výrazne napomôže k selekcii a dočasnej izolácii prípadných „roznášačov“. Je nám to všetkým nepríjemné, vyžaduje si to dávku trpezlivosti, ale pozitívny výsledok v boji s pandémiou toto rozhodnutie vlády určite prinesie. Verím, že na jar budúceho roku sa mnohé vráti do „normálu“ a vláda sa bude môcť venovať tomu, čo si predsavzala.
Na koho pleciach je zodpovednosť?
Na záver ešte jedna myšlienka. Pandémia COVIDu spôsobila na celom svete nevyčísliteľné bolesti. Straty na životoch, sociálne problémy, prepady ekonomiky. Kto je za to zodpovedný? Príroda? Zvieratá? Človek? Niektorá krajina? Okrem hodnotenia našej vlády za zvládnutie, alebo nezvládnutie korona-krízy, bude zaujímavé sledovať, ako sa na medzinárodnej scéne vyhodnotí zodpovednosť sa pandémiu.