Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. september 2020

Mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle

Pomohla by im dlhšia doba na premyslenie.
Mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle

Jedna zo základných mantier obhajcov potratov je, že ak už raz matka žiada o potrat, má to poriadne premyslené, jej rozhodnutie je pevné a nemali by sme ju viac obťažovať. Takto argumentuje poslankyňa Cigániková aj proti predĺženiu doby na premyslenie zo 48 na 96 hodín, ktoré bude čoskoro prerokované v parlamente. Realita je však často iná.

Na Postoji vyšiel pred časom článok, v ktorom 22 ročná Simona hovorí o svojej nerozhodnosti – termín na potrat si objednala až trikrát, no všetky termíny zrušila a teraz sa teší zo synčeka, ktorý jej dáva zmysel života.

Táto skúsenosť nie je ojedinelá. Rovnaké zážitky rozprávajú aj psychologičky a sociálne pracovníčky z poradenských centier, v ktorých radia tehotným matkám pred potratom. Niekedy sa stačí s váhajúcou mamičkou porozprávať, niekedy jej pomôžu informácie o tom, že má nárok na sociálnu pomoc, či výživné od otca dieťa. Neraz sa na ne obracajú práve matky, ktoré sú neisté, alebo na ne tlačí okolie a oni sa potrebujú vyzbrojiť emočne či argumentačne, aby tomuto tlaku odolali.

To, že mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle vyplýva aj zo štúdie Vincenta M. Rue a kol., ktorá porovnávala traumatický stres po potrate u Američaniek a Rusiek. Okrem iného sa matiek, ktoré šli na potrat, pýtali, či potrebovali viac času na rozhodnutie. Spomedzi Rusiek odpovedalo áno 33,3% respondentiek a spomedzi Američaniek to bolo až 51,9% respondentiek.

V tej istej štúdii sa ich tiež pýtali, či si v čase potratu neboli isté svojim rozhodnutím. Neistotu v rozhodnutí pociťovalo 38% Rusiek a 54,2% Američaniek.     

Okrem týchto zistení je pozoruhodné aj množstvo žien, ktoré sa cítili byť do potratu nútené (pressured) niekým iným. Na túto otázku odpovedalo kladne 37,2% Rusiek a až 64% Američaniek.

Inzercia

Z uvedeného vyplýva, že mnohé matky nie sú o potrate skalopevne rozhodnuté, ako to tvrdí poslankyňa Cigániková a uvítali by viac času na rozhodnutie. Aj fakt, že sa mnohé cítia byť do potratu tlačené je argumentom v prospech toho, aby boli riadne pred potratom poučené a mali dostatok času na premyslenie a kontaktovanie organizácií, ktoré im môžu pomôcť získať odvahu, aby odolali tlaku iných ľudí.

 

Patrik Daniška
Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku, o.z. (www.hfi.sk)

 

Ilustračná fotka: José Luis Photographer na Pexels

HFI je občianske združenie, ktorého cieľom je najmä podpora a ochrana základných ľudských práv a slobôd, podpora rodiny založenej na manželstve muža a ženy a rozvoj náboženskej slobody, slobody svedomia a práv rodičov na výchovu svojich detí. www.hfi.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ťažká alebo žiadna diskusia s liberálmi.

Ťažká alebo žiadna diskusia s liberálmi.

Pohľad na citlivé témy o interupciách, antikoncepcii, umelom oplodnení, manželstve je vždy konfrontačný zo strany liberálov a ľavicových marxistov. Konzervatívne strany majú v tejto otázke jasno, vedia kedy začína v živote ženy nový život, či možno ukončenie života umelo chápať inak ako zabitie. Príkladom môžu byť vymyslené nepravdy, že do určitej doby to nie je živé dieťa, ale embryo je vraj bez charakteristík živého organizmu. Ako je to?