Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. september 2020

Economia ammalata

Chorá ekonomika – týmito slovami sa koncom augusta prihovoril sv. otec pápež František počas generálnej audiencie. Dokonca sa vyjadril ešte tvrdšie, keď odvážne pomenoval príčinu sociálnych nerovností v nespravodlivom ekonomickom raste, ktorý umožňujú mnohé politické zriadenia sveta. Upozornil na fakt, že hŕstka ľudí má väčší majetok ako zvyšok celého sveta.
Economia ammalata

Pred niekoľkými rokmi som bol účastníkom vyjednávaní predaja pozemkov pod výrobné haly. Investor v stredných rokoch, pochádzajúci zo zahraničia, prichádzal na rokovania na luxusnom súkromnom prúdovom lietadle. V jeden deň sa časť rokovania uskutočnila v Piešťanoch a popoludní pokračovala v Bratislave. Keďže je to kúsok, navrhol som, aby sme išli mojím autom. Investor sa rozhodol ísť vlastným lietadlom. Na popoludňajšom stretnutí sme dohadovali finálnu cenu so starším pánom, ktorý bol majiteľom pozemkov. Počas predošlých rokovaní investor poriadne zatlačil a skresal cenu o tretinu. Majiteľovi sa to už znepáčilo a žiadal navýšenie o desať tisíc – čo bola pri celkovom objeme symbolická suma. Akonáhle investor počul túto požiadavku, hneď z neho vyhŕklo: „Toľko nemám.“ Neveril som vlastným ušiam. V duchu som rozmýšľal, ako môže niečo také povedať, keď len prelet z Piešťan do Bratislavy ho musel stáť skoro osemsto eur a pritom mohol ísť zadarmo autom. Vo vyjednávaní som sa postavil na stranu majiteľa a po pol hodine jednaní, dôvodení, slovných prešmyčiek a úskokov sme dosiahli navýšenie.

Vtedy som si uvedomil, ako naša generácia síce veľmi rada opakuje, že už viac ako 70 rokov žijeme v mieri bez vojny, ale pritom každodenne prebiehajú tvrdé ekonomické súboje medzi bohatými a chudobnými, medzi mocnými a tými, čo nemajú moc. Tento boj je nerovný a bohatí a mocní v ňom majú navrch.

Poznám ľudí, ktorí netušia, či ročne zarobia stopäťdesiat alebo stošesťdesiattisíc, a poznám aj takých, čo presne vedia že im mesačne príde na účet 485 Eur a ak by im prišlo o euro menej, tak by im to v rodinnom rozpočte chýbalo. Jeden pán dokonca o sebe tvrdí, že ak nezarobí štyri milióny ročne (nie jeho firma, ale on sám), tak neprežije.

Túžba po dobrom zárobku nie je zlá a je správne, aby šikovní ľudia, s chuťou do práce, boli náležite ohodnotení. Problém nastáva, ak politické usporiadanie umožňuje generovanie výrazných ekonomických rozdielov, ktoré sa následne pretavia do výrazných spoločenských rozdielov. Toto dáva priestor na neusporiadané túžby po vlastníctve a moci, teda chcieť vlastniť aj to, čo má slúžiť všetkým a chcieť ovládať aj tých, na ktorých nemám právo.

Pred nejakým časom vznikol v pohorí Považský Inovec problém, lebo niekto si kúpil les, v ktorého jednej časti viedol turistický chodník. Nový majiteľ si svoj les ohradil a tým zrušil turistickú trasu. Turisti si pre daný úsek musia nájsť novú cestičku – až dovtedy, zakiaľ si nový majiteľ nekúpi susedný les. Je to jednoduchý príklad na ľahké predstavenie si problému neusporiadanej túžby po vlastníctve tých dobier, ktoré majú slúžiť všetkým. Ak si namiesto kúska lesa dosadíme nerastné bohatstvá, vodu, potlačovanie ekologických riešení, uvedomíme si, že problém sa stáva veľkým.

Mohlo by sa nám zdať, že takéto príklady sú nedostatočné a ojedinelé. Dokonca, že sa tým nateraz nemusíme zaoberať. Ale ako bude vyzerať Slovensko o desať rokov? Tendencia zatiaľ ukazuje, že rozdiely sa budú zväčšovať. Bude to pre našu spoločnosť dobré? Politici majú právo a myslím, že aj povinnosť usporiadať zákony tak, aby boli vlastnícke a mocenské práva usmerňované a dodržiavané, no najmä aby politické a ekonomické usporiadanie negenerovalo výrazné spoločenské rozdiely. Ak sa vláda vydá touto cestou, podporu v KDH určite nájde.

A čo slová svätého Otca? Nezostanú bez povšimnutia. Nie je to prvý krát, čo pápež hovorí o nespravodlivej ekonomike, sociálnych problémoch, ľahostajnosti voči životnému prostrediu a pritom svetové mocnosti by ho tak radi počuli rozprávať len o pastorácii ovečiek. Možno mu za to pošlú nejakú „odmenu“ vo forme diskreditácie. Akokoľvek, vďaka za odvážneho pápeža, ktorý vidí dopredu a je politikom skvelým príkladom.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Majerského tímu treba fandiť

Majerského tímu treba fandiť

„Vytrvaj v tom, čo ti je zverené a čo si sa naučil.“ „Urob všetko, čo je v tvojich silách, ostatné nechaj na Boha“. (Sv. Ján Bosco) Tieto dva citáty zazneli včera na sneme KDH a povzbudili ma, aby som opäť kandidoval do predsedníctva hnutia.