Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. august 2020

Prečo sa Edwin a 1 200 ugandských detí môže dnes usmievať

Edwin je milý, usmievavý ugandský chlapček. Pomaly bude mať päť rôčkov. Vždy, keď je v škôlke, žiari šťastím. Veľmi rád kreslí a v škôlke majú aj farbičky. Doma to tak nie je. Do škôlky chodieva rád. Má tam kamarátov a môže sa v nej hrať s peknými hračkami. On aj ostatné deti dostávajú v škôlke aj kašu, ktorá im chutí a je výživná.
Prečo sa Edwin a 1 200 ugandských detí môže dnes usmievať

Edwin a jeho štyria súrodenci sú polosiroty. Vychováva ich a stará sa o ne mama. Edwinov otec zomrel pred niekoľkými mesiacmi. Naša miestna koordinátorka a spolupracovníčka, doktorka Barbora Šilhárová, nám napísala z Ugandy o situácii v Edwinovej rodine: „Mama Suzan  je na výchovu a starostlivosť o päť detí, žiaľ, sama. Po chorobe a smrti svojho manžela musela splatiť dlhy za účty v nemocniciach. Bola nútená kvôli tomu predať časť pôdy, ktorú predtým vlastnili. Vo zvyšnej záhradke sa snažia dopestovať aspoň základné potraviny. S prácou pomáhajú aj tri staršie deti. Najmladšie z detí, Musoke, má iba rok. Kvôli zlepšeniu situácie rodiny sa mama snaží privyrábať. Keď má možnosť, pracuje ako nájomná robotníčka na poliach. Je to však sezónna práca a jej príjem je nízky. Zaplatiť školské poplatky pre svoje deti preto nie je v jej silách. Kvôli chudobe a nedostatku financií chodia deti do školy len nepravidelne.“

Vďaka pomoci zo Slovenska môžu ugandské deti zažiť detstvo. (Foto: Archív SKCH)

Príbehov, ako je príbeh Edwinovej rodiny, je, žiaľ, v Ugande veľa. Sme preto veľmi vďační našim darcom za podporu detí v núdzi.  Pravidelná pomoc znamená pre ugandské dieťa šťastnejšie detstvo, možnosť prístupu k vzdelaniu a možnosť zdravého fyzického i psychického rozvoja. Edwin už má svojho adoptívneho rodiča na diaľku zo Slovenska. Jeho dar vo výške 20 eur mesačne umožňuje Edwinovi veľa. Chodí do škôlky, kde je vďaka pravidelnému jedlu sýty, v prípade potreby má zabezpečenú zdravotnú starostlivosť, učí sa základným hygienickým návykom, rozvíja jemnú motoriku a pripravuje sa tak na nástup do školy. 

Ugandské deti zapojené v Adopcii na diaľku® majú možnosť lepšej stravy a prístup k pitnej vode. (Foto: Archív SKCH)    

Vďaka zapojeniu do projektu Adopcia na diaľku® je túžba a vízia  jeho mamy Suzan, že malý Edwin bude môcť raz chodiť na základnú školu pravidelne, reálna. Do projektu aktuálne plánujeme zapojiť ďalších 25 ugandských detí, ktoré sa nachádzajú v podobnej životnej situácii ako Edwin. Veríme, že s Vašou podporou sa nám to podarí. Vďaka tomu sa budú môcť i ďalšie ugandské deti šťastne usmievať, budú sýte a neostanú negramotné. Zapojiť sa môžete vyplnením prihlášky TU. Ďakujeme za akúkoľvek formu pomoci – za zaslanie finančného daru, zdieľanie na Facebooku aj za Vaše modlitby za našu misiu a poslanie. Viac informácií nájdete na našej webovej stránke: www.adopcianadialku.sk.

Autorka blogu: Alena Dostálová, projektová koordinátorka, email: adopcianadialku.uganda@charita.sk

 
Ugandský chlapček Edwin. (Foto: Archív SKCH)

Inzercia

Projekt Slovenskej katolíckej charity, ktorý realizujeme 25 rokov. Je zameraný na pomoc deťom v núdzi v chudobných a rozvojových krajinách. Naše poslanie vykonávame výlučne vďaka darcom. Projekt nie je podporovaný žiadnou štátnou ani cirkevnou organizáciou. Viac informácií www.adopcianadialku.sk .

Odporúčame

Blog
Ako vyzerá bežný školský deň na Haiti?

Ako vyzerá bežný školský deň na Haiti?

Kenia je dievčatko z Haiti. Každé ráno vstáva skoro, pretože do školy kráča pešo takmer 4 kilometre. To jej však nevadí, pretože sa teší na svoje kamarátky. V škole sa učí až dva jazyky ale ani jeden z nich nie je angličtina. Ktoré sú to a ako vyzerajú ďalšie časti Keniinho školského dňa?

Blog
Covid - 1/ Šírenie koronavírusu SARS-CoV-2

Covid - 1/ Šírenie koronavírusu SARS-CoV-2

Ako sa vlastne tento vírus šíri? Ide o rovnomerné alebo nerovnomerné šírenie, je to podobné ako iné vírusy šíriace sa kvapôčkovou infekciou? To sú aktuálne otázky, ktoré trápia vedcov, ale aj nás bežných ľudí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.