Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. júl 2020

Alojzovi Hlinovi bude KDH chýbať ... a opačne

Počas uplynulého týždňa poskytol Alojz Hlina rozhovor denníku SME (https://www.youtube.com/watch?v=b8SaViVgdrg). Ihneď viacerým členom KDH prišla výzva, aby sme sa od slov bývalého predsedu KDH dištancovali, čo sa napokon aj stalo. Dokonca prišla už aj výzva, aby sme ho z KDH vylúčili.
Alojzovi Hlinovi bude KDH chýbať ... a opačne

Sláva ako suchá tráva

Tieto slová mi prichádzajú na myseľ v posledných týždňoch. Ešte pred pol rokom vítali Alojza Hlinu na stretnutiach s potleskom, úsmevmi, chválami a ováciami. Dnes si mnohí doňho radi kopnú. Dokonca sa od jeho slov dištancujeme. Je to také zvláštne. Mohlo by sa zdať málo konzervatívne tak rýchlo sa vzdať myšlienok bývalého predsedu. Niekedy to naberá znaky miernej „stádovitosti“.  Často si kladiem otázku, kde bola úprimnosť voči Alojzovi Hlinovi, keď bol ešte predseda. Prečo ho mnohí už vtedy neupozorňovali, že robí veci zle. Česť výnimkám, lebo pár ich takých bolo. Vo vyššiespomenutom rozhovore boli niektoré vyjadrenia nesprávne. Ale všetko by mohlo byť inak.

Niekoľkokrát to medzi nami nepríjemne zaškrípalo

Predstavím pár osobných skúseností s „Dodom“, ako sme familiárne Alojza Hlinu oslovovali. Inak by sa mohlo zdať, že som zarytý „Hlinovec“ a nevidím nikoho lepšieho.

Prvýkrát som Dodovi oponoval pár mesiacov po zvolení nového predsedníctva, v deň keď sme sa dozvedeli, že z KDH odchádza skupina okolo Martina Fronca. Boli sme spolu na školení v Taliansku a pri osobnom rozhovore som vysvetľoval, že by sme o nich mali zabojovať a nenechať ich odísť. Oťukávali sme sa, ešte sme si vykali. Bol to prvý stret našich rozdielnych názorov.

Veľmi nepríjemná situácia otvoreného vzájomného konfliktu prišla o niekoľko mesiacov neskôr. Mali sme zasadnutie predsedníctva v Žiline. Dohadovali sme prvotné kontúry krajských volieb 2017. Hovorili sme o koalícii so stranami SaS a OĽaNO. Dodo predstavil návrh na rozdelenie kandidátov v pomere cca 40% pre SaS a OĽaNO a 20 % pre KDH. S tým návrhom som otvorene nesúhlasil a viacerí sme v tom nevideli logiku. Predsedu sa to pravdepodobne dotklo, lebo keď som sa ho v rámci bodu rôzne pýtal, aké boli dôvody na prepustenie generálneho tajomníka, ktorého práve v tom čase prepustil zo zamestnania na ústredí KDH a akú má predstavu o novom generálnom tajomníkovi, tak sa, pre mňa prekvapujúco, nahnevane rozkričal.

Dosť ťažké obdobie som s predsedom zažil, keď sme vylučovali z KDH istého bývalého poslanca NRSR. Vyriešenie situácie som skôr videl vo vzájomnom dialógu, ako v jeho vylúčení. Môžem povedať, že môj osobný rozhovor s predsedom na túto tému bol veľmi emotívny a nerád naň spomínam.

Naše nezhody sa definitívne preukázali počas kampane do Eurovolieb. Jedna z najväčších ťažkostí každých volieb sú financie. Mať ich dostatok. Predseda vtedy zohnal aspoň časť financií pre všetkých kandidátov okrem vtedajšieho a zároveň aktuálneho europoslanca, bývalého eurokomisára a mňa. Hoci sa ma to dotklo, o to viac som cítil slobodu v mojom prístupe k predsedovi a jeho návrhom.

Inzercia

Podobných momentov bolo za štyri roky viac a niekto by sa možno teraz tešil, že sa toho na Alojza Hlinu dosť „sype“, ale vždy som sa snažil pozrieť na veci z nadhľadu a odbúrať osobné pocity a dojmy. Tak to robím aj teraz. 

Alojza Hlinu vidím ako potrebnú súčasť KDH

Keď som pozeral spomenuté video, počas celej doby som si hovoril, že je vidieť, že nie sme v kontakte, že sa nestretávame, lebo inak by niektoré veci nespomenul. Problematické vidím najmä dve pasáže, kde hovorí o p. Druckerovi a jeho predkoch. Ak by kádéhákom na p. Druckerovi niečo prekážalo, tak určite nie jeho rodinný pôvod. Druhú problematickú pasáž vidím v tom, keď hovorí o úmyselnom poškodzovaní plodu. Je to príliš odvážne tvrdenie a nepredpokladám, že má niekto dostatok dôkazov na to, aby ich praktiky dokázal.

O Alojzovi Hlinovi si myslím, že neustále rozmýšľa, dáva dohromady súvislosti, kombinuje a hneď koná. Často nás na predsedníctve prekvapil a zaskočil svojimi nápadmi a myšlienkami. Predstavil nám ich a veľakrát sa stalo, že sme mu ich vyvrátili, alebo argumentáciou upravili. Na témy v dvoch vyššie spomenutých pasážach by určite reagoval inak, lebo by sme v rámci debaty predsedníctva o nich hovorili a názor, ktorý nakoniec prezentoval, by sme mu vyvrátili.

Alojz Hlina sa necíti na odchod do politického dôchodku. Je aktívny, tvorivý, politika ho očividne baví. Má zmysel pre vyhľadávanie talentov: niektorí ľudia pôsobia na komunálnej, krajskej a európskej úrovni vďaka nemu. Na každý problém má hneď pripravené aspoň tri nápady, čo je v politike nevyhnutné.

Je to človek, ktorý rany rozdáva, ale ich aj dostáva. Je ako rýchly pretekársky čln, ktorý má výkon trikrát tak silný ako všetci dookola. Ale tento čln, plaviaci sa po politických vlnách, je ťažko ovládateľný a potrebuje okolie, aby išiel správne.

Politická strana je ako mechanizmus hodiniek. Sú v nich mnohé ozubené kolieska a každé z nich má svoju úlohu. Samostatne jedno koliesko nezvládne nič, a predsa ak by jedno koliesko chýbalo, celý mechanizmus nebude fungovať. Alojz Hlina je jedným z  „koliesok“ KDH. Vzájomne sa potrebujeme. Chce pôsobiť v politike. Bude hľadať cesty, ako to dosiahnuť. Mali by sme mu v tom pomôcť. Nakoniec je lepšie mať ho za spolupracovníka ako za oponenta.

Ekonóm, komunálny politik, člen Kdh

Odporúčame

Blog
Parlament, KDH a nový pohľad

Parlament, KDH a nový pohľad

Za uplynulé dni sa v politike vyskytli viaceré zaujímavé situácie, ale chcem sa venovať dvom z nich a na záver opíšem nový pohľad na veci, ktorý mi Pán Boh dožičil.

Blog
Winnetou zomrel ako kresťan

Winnetou zomrel ako kresťan

V týchto dňoch slovenská televízia opäť premietala filmovú sériu príbehov o Winnetouovi a Old Shatterhandovi, na ktorej vyrástla celá naša generácia. Pozrel som si počas dovolenky len záver poslednej časti "Posledný výstrel", v ktorej Winnetou zomiera v Old Shatterhandovom náručí. Film naznačuje Winnetouovu otvorenosť pre náboženstvo bielych spomienkou na zvony zo Santa Fe, keď Winnetou predpovedá svoju blížiacu sa smrť. Možno je dobré pripomenúť, čo sa v pôvodnom texte románu Karla Maya literárne stalo: Winnetou zomiera ako kresťan! Možno toto ľahké zamyslenie pre letné dovolenkové dni niekoho poteší.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.