Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. jún 2020

Od Tatier do Piešťan na bajkoch

V predošlých dvoch blogoch, publikovaných ešte minulú jeseň, som opisoval zážitky z cyklo-putovania okolo Váhu a o našom sne, dostať sa až k prameňu Váhu. Poslednú etapu sme zakončili v Krpeľanoch pri hrádzi a tam sme si dali rodinný sľub, že sa o rok pokúsime dostať až do Tatier.
Od Tatier do Piešťan na bajkoch

Tak sme v polovici júla nastúpili na ôsmy vlak Piešťany - Košice, ktorý nás zaviezol do Kraľovian. O tri dni sme mali prísť na Štrbské Pleso. Táto záverečná časť nášho putovania mala niekoľko špecifík. Najdôležitejšou bolo, že sa k nám pridala sestra s rodinou, rodičia a brat, čo bolo silným obohatením. Ďalšie špecifikum bola zmena terénu. Až po Krpeľany sme išli stále po rovine, ale od Liptova sa naša cesta veľmi zvlnila. Nebolo možné držať sa striktne Váhu, nakoľko v jeho okolí je silná vegetácia a tak sme sa viac krát od neho vzdialili, čo so sebou prinieslo prekonanie miernych kopčekov. Nevyspytateľné počasie sa nám snažilo skrížiť plány, ale nedali sme sa J Zmena cien za ubytovanie je ďalšou vecou, ktorú som si všimol. V porovnaní z predošlých etáp, boli ceny ubytovania na Liptove a v Tatrách asi o 1/3 vyššie. Ale Liptov je skutočne vychytená lokalita preto sme sa nárastu cien nečudovali. Posledný špecifikom bola prítomnosť medveďov. Našťastie žiadneho sme nestretli, ale boli sme ostražitejší ako doteraz a aj bicykle sme si obohatili o sústavne zvoniace rolničky.

Z Kraľovian nás čakalo asi 5 km cesty po mimoriadne frekventovanej ceste do obce Rojkov. Z hľadiska bezpečnosti to bol asi najťažší úsek, ale krajnica je dosť široká a tak sme o pol hodinu šťastne prešli na ľavú stranu cesty, odkiaľ sme sa pohodlne dostali po Stankovany. Po ľavej strane Váhu sme prišli až do Ružomberka. Cesta nás videla cez lesík s miernym stúpaním okolo rozostavanej diaľnice pri ktorej sme si zaspomínali na budúcnosť, že raz tadiaľ pôjdeme autom a budeme si hovoriť: „Tadiaľto sme išli na bicykloch“. Bolo krásne počasie, cesta ubiehala rýchlo a tak sme sa v Ružomberku osviežili zmrzlinou, čo ocenila najmä mladšia časť výpravy. Po osviežení dostali deti ešte lepšiu náladu a cestujúc na bicykloch s chuťou vyspevovali. Prešli sme okolo železničnej stanice a okolo Váhu sme sa cez Ivachnovú dostali do Liptovskej Teplej. Prvú noc sme strávili v „Penzióne za mlynom“. Veľmi pekné ubytovanie, s krásnym záhradným jazierkom, dobrou kuchyňou a rôznymi hrami, ktoré sú deťom k dispozícii nám spríjemnilo večer. Na stolíkoch sme mali poháre s čapovanou kofolou, deti sa hrali a chichotali a uvedomoval som si, že v mozgovej kôre sa mi tvorí nová pamäťová brázda, ktorá raz za čas vytiahne spomienku na tieto krásne chvíle. Na druhý deň naše putovanie pokračovalo cez Bešeňovú a Liptovský Michal. Stále platilo, že sme sa chceli vyhýbať frekventovaným cestám a preto sme volili radšej trasu cez lúky na ktorých sa pásli kravy a polia s obilím, cez ktoré sme prechádzali po kolajách od traktorov. Zanechali sme za sebou obec Sokolče a pokračovali sme okolo výbežku Liptovskej Mary. V týchto miestach nás trochu potrápilo počasie, ale pred silným dažďom sme sa stihli včas skryť. Cez google.maps som detailne naplánoval celú trasu, ale v jednom úseku dlhom asi 500 metrov som nemal predstavu, ako ho zdolať. Boli sme za obcou Galovany na pravej strane diaľnice a potrebovali sme sa dostať k priehrade. Asfaltka a následne poľná cesta nás doviedli až po Liptovskú Maru a najbližšia schodná cesta bola o pol kilometra ďalej. Skúšali sme prejsť po brehu, ale pre bujnú vegetáciu to s bicyklami nebolo možné. Vyslali sme „prieskumný tím“, aby našli cestu, ktorou sme mali pokračovať a spôsob, ako sa k nej dostať. Jediná možnosť, bola okolo železnice. A tak dospelá mužská časť výpravy najskôr na viac krát previedla bicykle. Potom sme sa vrátili pre ostatných a opatrne sme zvládli aj tento úsek. Následne sme sa okolo priehrady dostali do Liptovského Mikuláša, a odtiaľ nás čakal kvalitný cyklochodník a poľná cesta okolo Váhu až do Liptovského Jána. Ubytovali sme sa v penzióne Sankt Johan a keďže počasie bolo trochu pochmúrne, deti sa po večeri pobrali do postelí. Brat ma ešte vytiahol na prechádzku. Večerný Ján je veľmi pekný a s troškou vína, ktoré brat predvídavo zobral so sebou, sa mi zdal až romantický.

Na tretí deň ráno pršalo a silný vietor umocňoval dojem zlého počasia. Chvíľu sme čakali s odchodom a zvažovali, či pokračovať ďalej. Pozerali sme na predpovede počasia, ktoré hlásili slnečno. Rozhodli sme sa pokračovať a oplatilo sa. V Liptovskom Jánovi sme cez mokrú lúku odbočili k Váhu. Neprešli sme ani tridsať minút a vyšlo hrejivé slnko. Zvliekli sme pršiplášte a cez lesík, okolo Váhu sme prešli do Liptovského Hrádku a cez Liptovskú Porúbku sme prišli až do Kráľovej Lehoty. Táto časť trasy bola ako zo zahraničných katalógov o cestovaní. Silný zážitok umocňovala sýta zelená farba pasienkov, neďaleká ihličnatá hora, vzdialený spev vyzváňajúcich kravských zvoncov a čistý výhľad na niekoľko kilometrov do okolia. Všetci sme si uvedomovali neopísateľnú zvláštnosť scenérie a na chvíľu sme zastavili a nechali sa premknúť tou nádherou. Škoda, že sme nemohli dlhšie, ale čas bežal a mali sme pred sebou ešte riadny kus cesty. Počas celého putovania sme navštívili krásne obce, do ktorých sa bežne nechodí na výlety. Takto na mňa zapôsobila aj Kráľova Lehota, v ktorej sa zlieva Biely a Čierny Váh. Na stene obecného úradu uprostred obce majú tabuľu s menami slávnych osobností pochádzajúcich z obce: spisovateľka Krista Bendová, herečka Zora Kolínska, maliar Júlisu Štetka a ďalší. S deťmi sme na internete vyhľadali zopár informácií o každej z nich. V potravinách oproti sme kúpili chlieb, vodu a napolitánky a pokračovali okolo Bieleho Váhu smerom na Východnú. Keď sme sa miestnej pani pýtali na cestu, odporučila nám, aby sme si cez les dávali pozor, lebo vraj keď chodia na hríby často stretnú medveďa. Lesná cesta bola príjemná, chvíľu sa ťahala okolo Váhu, potom okolo železnice. Les nebol príliš hustý, tak sme dookola mohli sledovať prípadných medveďov. Rolničky nám hrkotali a asi aj preto sme žiadneho nestretli. Keď sme zazreli železničnú zástavku Východnej, všetkým sa uľavilo. Od zástavky sme sa po asfaltke vyštverali do najvyššieho kopca počas celej trate Piešťany – Vysoké Tatry a odmenou nám bola prekrásna panoráma na obec Východná a neďaleké končiare. Z Východnej sme pokračovali po širokej hlavnej ceste na Važec, a neďaleko Nemeckého vojenského cintorína sme sa rozlúčili s Váhom, ktorý sa ďalej kľukatil svojou cestou vysoko pod Tatranské štíty.  Posledných tridsať minút cesty opäť silno pršalo a na zubačku v Tatranskej Štrbe sme nastupovali celí premočení. Tá nás vyviezla na Štrbské Pleso, kde sme nocovali v poslednú noc nášho dlhého putovania.

V hoteli nás čakalo milé prekvapenie, lebo rodičia zorganizovali malú rodinnú oslavu ako pamiatku na zvládnutie cesty z Piešťan až po Vysoké Tatry. Počas tejto cyklotúry sme zažili množstvo krásnych momentov na ktoré radi spomíname. Čas strávený s rodinou je najvzácnejší. Vždy som si hovoril, že ak bude KDH v parlamente, pousilujem sa o vytvorenie cyklotrasy z Vysokých Tatier až po Dunaj. Napriek tomu, že KDH tam nie je, som rád, že niektoré samosprávy tak už robia.

Nastávajúce prázdniny budú iné ako zvyčajne. Možno niektorí zvažujete, či niekam ísť, keď sme boli toľko doma a ani deti nie sú unavené zo školy. Ale o to dôležitejšie je zmeniť prostredie, lebo doma sme, najmä deti, strávili už dostatok času. Ak náhodou neviete kam ísť, vyberte sa na cyklotúru a verím, že objavíte niečo nové, také čo ste ešte nepoznali. Držím Vám v tom palce.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Problém otvorených obchodov v nedeľu je širší ako sa zdá

Problém otvorených obchodov v nedeľu je širší ako sa zdá

V poslednom období si kresťania užijú veľa narážok, výsmechu a urážok v súvislosti s otázkou otvorených obchodov v nedeľu. Niekto sa veľmi silno snaží prezentovať túto tému len ako ideologický boj medzi kresťanmi a zvyškom Slovenska. Kresťanov prezentujú ako spiatočníckych, odporcov modernizácie, násilníkov, ktorí chcú ostatným nariadiť svoje videnie sveta. Pritom na otvorenie obchodov v nedeľu sa treba pozerať zo širšieho pohľadu.

Blog
Koronavírus a situácia muslimov vo svete a na Slovensku

Koronavírus a situácia muslimov vo svete a na Slovensku

Koronavírus zasiahol do životov muslimov rovnako ako do životov ľudí iných vierovyznaní. Nákazy, bezpečnostné opatrenia, zákaz združovania sa a mnoho iného. V nasledujúcom článku sa dozviete: - ktoré muslimské krajiny vykazujú najväčší počet nakazených; - prijaté opatrenia a fatwy na zamedzenie šírenia vírusu vrámci islamských právnych škôl; - aká je situácia muslimov na Slovensku v súvislosti s nákazou.

Blog
Slovenský hold Adolfovi Hitlerovi

Slovenský hold Adolfovi Hitlerovi

Snem Slovenskej republiky na slávnostnom zasadaní za účasti celej vlády vzdal hold Adolfovi Hitlerovi, „najväčšiemu štátnikovi a tvorcovi Novej Európy, z príležitosti Compiègnského prímeria“, ktoré spečatilo kapituláciu Francúzska po úspešnom útoku nacistického Nemecka. Aj s textom tohto Vyhlásenia z 26. júna 1940 takto pred 80 rokmi informoval denník Slovenská politika. Dokument - význam a súvislosti tejto udalosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.