Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. apríl 2020

Knižný tip pre deti aj dospelých: o komunizme a obrátení

Máloktorá detská kniha – najmä ak si odmyslíme nedostižného Lewisa a Tolkiena – ostane aj dospelému po prečítaní ešte dlho ležať v hlave. Ostanú tam postavy, zápletka, pointa... Treba stráviť. Alebo prečítať ešte raz?
Knižný tip pre deti aj dospelých: o komunizme a obrátení

V našom kultúrnom priestore opakovane dosahuje takýto efekt Pražáčka Zuzana Holasová. Momentálne úspešnou novinkou Taumur – cesta temným lesem k beránkovi.

Zuzana Holasová obľubuje dobrodružstvá malých detských partičiek vo vymyslených svetoch à la Narnia: súrodenci, resp. kamaráti sa niekam prepadnú, prejdú nástrahami a zobudia sa doma bez časovej straty. V bestselleri Popoupo – podivuhodná pouť pouští sa putovalo nehostinnou krajinou, bojovalo s drakom a najmä so samým sebou. V Strašidelnom meste sa z pazúrov vládcu Temnej ríše zachraňovalo vlastné (vnútorné) svetlo. Áno, didaktický rozmer tam je, ale neprekáža. Autorka spletá a rozuzľuje dej tak šikovne, že sme jej za tie posolstvá ešte aj vďační.

Taumurom neputujeme do vymysleného sveta, iba do nedávnej histórie. Socializmus obalila Zuzana Holasová do alegorických pomenovaní a symbolov (Ríša červeného draka namiesto ČSSR, resp. Sovietskeho bloku; dračia stupaj na každom rohu namiesto kosáka s kladivom; strašiaci namiesto VB a ŠtB; ľudožravci namiesto cvičených pohraničných vlčiakov atď.).

Ani prepojenie s duchovným a poučným rozmerom nie je také „premakané“, tak dôkladne zapracované do deja a postáv. V Taumurovi sme svedkami veľmi jednoduchého konceptu: rozprávanie príbehu sa strieda s postupným prerozprávavaním Biblie – od Adama po Apokalypsu. Postavy, ktoré vedia a veria, rozprávajú tej, ktorá netušila, ale túži.

Dá sa však postrehnúť aj prepojenie medzi dejom a Bibliou: medzi komunistickým väzením, útlakom a týraním – a vnútorným väzením hriechu a zla. Taumurovo posolstvo platí pre obe väzenia: „Vždy sa môžeš rozhodnúť.“ Nemusíš spolupracovať, nemusíš súhlasiť, nemusíš voliť zlo. Vždy si môžeš vybrať.

Namiesto súrodeneckej skupinky máme v tejto knihe dvoch tínedžerov z iných svetov. Jakub, alias Taumur (vznik prezývky je vtipno-hlboký a typický pre autorkino šikovné hrajkanie sa s významami), je synom politického väzňa v uránových baniach, správny, pevný, vyzretý. Vyzná sa v lese, preberá zodpovednosť, vie sa postarať. Miria je zanedbávaná dcéra matky apáratčičky a otca, ktorý odišiel za milenkou. Musí sa starať o nezvládnuteľných malých bratov dvojčatá. Situácia ju ničí fyzicky aj psychicky.

Autorka na úvod zamieša karty tak, aby sa tieto dva svety stretli a postavy aby boli nútené stráviť spolu tri dni v divočine hornatého českého pohraničia. Samotný príbeh je veľmi jednoduchý, pútavý skôr situačne, hoci v závere vygradovaný (čitateľ dokonca ustrnie v napätí, či sympatický hlavný hrdina nejde umrieť...). Ten hlavný príbeh sa odohráva vnútri (druhej sympatickej hlavnej postavy).

Inzercia

Kombinácia oboch príbehových línií – dobrodružstva chlapca a dievčaťa z odlišných svetov + dejín spásy – je jednoduchá, až primitívna, ale funguje. Deti chcú „ešte, ešte“, dospelý má problém nepodvádzať a nelistovať dopredu. Ak prijme tempo deja, pomaly objavuje nové vrstvy Božieho slova a činu.

Taumur je o komunizme – deti sa vďaka nemu veľa o tej dobe dozvedia a aspoň čosi pochopia.

Je o Biblii – deti aj dospelí získajú „veľký obraz“ dejín spásy a nechajú sa osloviť niektorými novými pohľadmi na ne.

A je o obrátení – čitatelia sprevádzajú hrdinku a hrdinka sprevádza ich... K Baránkovi.

Foto: obálka knihy

Vyštudovala žurnalistiku, ktorú vyučuje na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Pracovala v Katolíckych novinách a vo Vatikánskom rozhlase. Špecializuje sa na vzťah cirkvi a médií a na slovenskú štylistiku. Je členkou Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Odporúčame

Blog
"Nespoznali ho" - originalita myslenia alebo ťarbavosť srdca

"Nespoznali ho" - originalita myslenia alebo ťarbavosť srdca

Často sa stáva, že samo Božie Slovo, najdôležitejšie skutky, najvýznamnejšie diela nadprirodzenej lásky, tie najlepšie texty, najprenikavejšie kázne, ktoré obsahujú najhlbšie nadprirodzené pravdy, nemajú najväčší ohlas, nemajú najvyššiu čítanosť, sú skryté. Nie sú dané mnohým, len niekoľkým. Tak je to s duchovnými skutočnosťami: živočíšny človek nemá zmysel pre Božie veci, len ťažko sa k nim dopracúva. Koľkokrát boli zaznávaní v dejinách tí, ktorých svet nebol hoden. Ježiš konštatuje: „Mnohí proroci a králi chceli vidieť, čo vidíte vy, ale nevideli, a počuť, čo vy počúvate, ale nepočuli.“ (Lk 10, 24) Čo zaťažuje srdce a myseľ v nevere, ťarbavosti porozumieť? Naša vôľa ovplyvnená neresťami, sebestrednosťou a sebevzťažnosťou, pýchou a márnivosťou, smútkom a urazenosťou, pohodlnosťou a chamtivosťou, žiadostivosťou a povrchnosťou... Niektorí si upravia vieru na spôsob ,urob si sám‘, ktorá redukuje Boha na obmedzený priestor vlastných želaní a vlastných presvedčení...

Blog
Záhrada

Záhrada

V nej Adam stvorený bol, tam Boh do jeho nozdier dych vdýchol. I Eva bola vzatá k životu. Boh ich stvoril ako jednotu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.