Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. 04. 2020, 13:37

Nechcem takúto Veľkú Noc!

Aj pri takejto myšlienke som prichytila samu seba ešte pred časom. Nechcem Veľkú Noc bez návštevy chrámu, bez rodiny. Chcem "normálnu" Veľkú Noc!
Nechcem takúto Veľkú Noc!

Nechcem Veľkú Noc bez návštevy chrámu, bez obradov, bez sviatosti zmierenia, bez sv. prijímania, ... iba my dvaja s mužom doma. Nechcem Veľkú Noc bez rodiny, bez detí, bez vnúčat, ... iba my dvaja s mužom doma. Aká to bude Veľká Noc? Nechcem takú Veľkú Noc! Ako to všetko v pokoji prijať? Ako to môže Boh dopustiť?  Ako v tomto režime prežijem podstatu Veľkej Noci? Dokážem sa sama ponoriť do jej hĺbky? Aké bude ovocie tejto obety? Chcem sa na Veľkú Noc tešiť tak ako každý rok doteraz!  Nechcem ju len pretrpieť. Nechcem len Sviatky jari, chcem skutočnú Veľkú Noc s jej podstatou! Nechcem pandemickú Veľkú Noc, chcem tradičnú Veľkú Noc! Nechcem krízovú Veľkú Noc, chcem "obyčajnú" Veľkú Noc!

Aj takéto myšlienky mi lietali hlavou ešte v utorok pred Kvetnou nedeľou. Tak som to prežívala. Odďaľovala a odsúvala som všetko, čo s témou tohtoročnej Veľkej Noci nejako súviselo.

Bol najvyšší čas s tým niečo urobiť. 

Rozhodla som sa dať si na túto tému koučing. Najskôr som išla cez samokoučing, ale výsledok ma neuskpokojil. Tak som oslovila kolegyňu kresťanskú koučku (ona ešte nie je zapísaná v RKKS, je absolventka výcviku a môže koučovať) a po hodinke bolo vybavené - po hodinke pomáhajúceho koučovacieho rozhovoru online som sa na tohtoročnú Veľkú Noc začala tešiť a teším sa stále. Nie som teraz pripravená a nechcem popísať môj výsledok rozhovoru. Dôležité je, že som našla svoju cestu. Vďaka Ti Duchu Svätý!

Často sa stretávam s požiadavkou na uvereňovanie skutočných príbehov z mojej praxe mediátora a kresťanského kouča - pri oboch to zásadne odmietam, nakoľko je to veľmi osobný, dôverný, diskrétny rozhovor, na tom vzťah stojí. Tento stručný príbeh som zverejnila v hrubých obrysoch preto, lebo je môj osobný a nepopisujem v ňom detaily cesty k výsledku ani výsledok, ktoré sú len pre mňa. Moje. Iný človek, ktorý by mal rovnakú tému koučovacieho rozhovoru, by išiel svojou cestou a prišiel by k jeho výsledku. Aj v tom je čaro koučingu - každý rozhovor je unikátny, tak ako je unikátny každý človek v danej situácii. Žiadne kópie, iba originály! 

Pán nie je v karanténe. Je čas otvoriť chrámy v našich rodinách. Je čas otvoriť chrám vo mne. 

Áno, aktívne nájdenie osobnej cesty k hĺbke podstaty veľkonočných sviatkov je pre mňa náročnejšie ako tradičné, niekedy možno aj pasívne pripájanie sa k veľkonočným obradom.    

Želám všetkým pokojné a hlavne duchovne bohaté prežitie tejto historicky jedinečnej Veľkej Noci v zdraví a nádeji.

Dodka

 

Odporúčame

Blog
Dôležité je nenechať nikoho osamote

Dôležité je nenechať nikoho osamote

Prežívame náročné obdobie, z ktorého ak chceme vyjsť čo najskôr von s čo najmenšími negatívnymi dôsledkami, musíme dodržiavať preventívne opatrenia. Hoci na jednej strane obmedzujú našu osobnú slobodu, majú nás tiež chrániť.

Blog
Pozor na prehnaný optimizmus

Pozor na prehnaný optimizmus

Čakali sme, že čísla nakazených budú rásť exponenciálne, keď sa zvýši počet testovaných. Pribudnú nám stovky pľúcnych ventilácii a na sviatky má platiť zákaz pohybu osôb, ktorý má zabrániť šíreniu vírusu. Ako to však naozaj je? Aké informácie sú v pozadí a nehovorí sa o nich?

Blog
Dobré čísla - čo je za nimi?

Dobré čísla - čo je za nimi?

Pokiaľ sa chceme vyvarovať vážnych chýb v opatreniach reagujúcich na dobrý priebeh epidémie na Slovensku, je kľúčové porozumieť faktorom, ktorým za aktuálnu situáciu vďačíme.