Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. marec 2020

Svetové misie - Azerbajdžan

Témou nášho časopisu Svetové misie je vždy jedna z krajín sveta, ktorá je pre Slovensko a misie zaujímavá. Tentoraz je to Azerbajdžan – krajina, v ktorej je jediná farnosť a vedú ju saleziáni zo Slovenska na čele s biskupom Vladimírom Feketem.
Svetové misie - Azerbajdžan

Okrem rozhovoru s ním nájdete na stránkach časopisu reportáž s rodinou, ktorá sa zrodila aj vďaka misijnej skúsenosti v Azerbajdžane, a mnohé iné zaujímavosti o tejto bývalej sovietskej republike granátového jablka. Katolícka cirkev v Azerbajdžane je veľmi malá, ale v spoločnosti je vnímaná pozitívne a ľudia vítajú stretnutia vo farnosti.

Počas minulých mesiacov som náhodou stretol viacerých známych na rozličných miestach Slovenska – počas svätej omše v Pominovci, pri Reinerovej chate vo Vysokých Tatrách či v Bratislave. Boli to letmé stretnutia, ale veľmi ma potešili. Vždy, keď sa stretneme, dozvieme sa o sebe viac a sme si bližší. Naším základným spojivom je spoločná viera – kresťanstvo. Ďakujme za tento dar. Koľkí z nás by sa nepoznali, keby nás nespájala viera! 

„Kristus, živý chlieb, ktorý zostúpil z nebies, je jediný, ktorý môže zasýtiť ľudí vo všetkých časoch a na každom mieste zeme. A každý, kto sa rád sýti pri jeho stole, stane sa živým nástrojom jeho lásky, milosrdenstva a pokoja,“ povedal pápež Ján Pavol II., od narodenia ktorého uplynie v máji sto rokov. Eucharistia je pre nás prameňom každej lásky: lásky k Bohu, ľuďom, svetu, sebe samému; lásky priateľskej, manželskej, rodičovskej, kňazskej, rehoľnej - lásky realizovanej v každom povolaní a stave života. 

Ľudské priateľstvo nás posilňuje a vždy sa tešíme na stretnutie s človekom, ktorého máme radi. Už sme netrpezliví, kedy sa s ním stretneme, aby sme mu všetko povedali. On nás počúva, a to nie len ušami, ale srdcom. Adorácia je takouto chvíľou stretnutia s naším Pánom. Môžeme mu povedať všetko o svojej rodine, radostiach aj starostiach, o svojom stretku i svojich plánoch... Každý potrebuje ľudských priateľov a potrebujeme aj priateľstvo s Bohom. Krátka adorácia v kostole či vychádzka do prírody môžu byť stretnutiami s Bohom. Aj krátke stretnutie obohatí a poteší.

 V tomto období si oveľa viac takéto stretnutia budeme vážiť. 

Časopis SVETOVÉ MISIE 

AZERBAJDŽAN je krajinou granátového jablka. Pozrite si, ako krája granátové jablko Azerbajdžanec Alexander. VIDEO

Inzercia

Odporúčame

Blog
Maštaľ

Maštaľ

Predstavme si realitu Ježišovho narodenia. Aj náš život je podobný maštali, ale Ježiš ho mení.

Blog
Máme zatvorené kostoly, ale sme živé chrámy

Máme zatvorené kostoly, ale sme živé chrámy

"Keby si poznala Boží dar (Jn 4, 10)". Prežívame bolesť z toho, že nemáte prístup k Eucharistii, ku kostolu. Ale dnes vám chcem s Ježišom povedať: keby ste poznali Boží dar! Táto doba nás pozýva upriamiť našu pozornosť na dar, ktorého sú si mnohí menej vedomí, dar Božej prítomnosti, ktorá je trvalá, je v nás, je to dar krstu, krstnej milosti, posväcujúcej milosti, dar prítomnosti Trojice v pokrstenom. V čase zatvorených kostolov môžme odhaliť, že sami sme Božími chrámami. V tomto čase mnohí opakujú, že si uvedomujú, akým darom je eucharistická prítomnosť, svätá omša, sväté prijímanie. Tento čas nás však pozýva objaviť aj iný dar Božej prítomnosti, ktorú dar Eucharistie a iných sviatostí má zachovávať, zveľaďovať a obnovovať. Chcel by som Vám ponúknuť niekoľko impulzov k uvažovaniu nad dôležitými pravdami našej viery o prítomnosti Boha v nás.