Zatnúť tú sekeru?

Po minulotýždňovej erupcii koaličných nápadov sa neviem rozhodnúť, koho mám voliť. Roba/Pelleho? Andreja? :-)

Žartujem.

Lenže. Zvýšenie prídavkov na deti je rozhodne dobrý nápad. Aj napriek účelovo zvolenému času. Demografický problém Slovenska sa tu desaťročia neriešil a finančná podpora rodín zanedbávala. Niekde sa ide dokonca proti rodinám, a to celkom drsným spôsobom. Príklad z prvej ruky: v bratislavskom Starom Meste kádeháci, progresívci, saskári, kiskovci a obyčajní zvýšili mesačný poplatok za škôlky z 25 na 45 €. Zato pridali státisíce úradníkom, bližšie tu. A verím, že inde to nie je inak.

Ale ten zbytok?

Nie, že by som dôchodcom nedoprial vyššie dôchodky a sebe aj ostatným diaľnice „zadarmo“. 50€ za ročnú diaľničnú známku však nie je likvidačná položka a plní aj funkciu odrádzania sviatočných šoférov. Možno stačilo ju primerane zľavniť a argumentovať cenou v susedných štátoch vzhľadom na počet zjazdných kilometrov a úroveň poskytovanej služby.

Dôchodky by zas mali kopírovať výkonnosť ekonomiky a počítať s tým, že detí ktoré na ne robia, je čoraz menej a dôchodcov čoraz viac. A tiež, že výška dôchodkov ľudí, ktorí vychovali ďalších prispievateľov do dôchodkového systému, by mala túto skutočnosť zohľadňovať. Jednoducho: viac peňazí pre zodpovedných rodičov. Nie sypať peniaze hlava nehlava, najmä, keď si na to budeme musieť požičať.

Dobrou správou je opätovné odmietnutie Istanbulského dohovoru vládou. Postoj prezidentky Čaputovej a liberálno – progresívnych elít k demokratickým princípom v kultúrno-etických témach to asi nezmení, ale faktom je, že sa téma drží na popredných stránkach médií.

Znamená to, že téma obrany pred neomarxistickou ideológiou je naozaj pre spoločnosť dôležitá, aj napriek hlasom, ktoré by nám chceli tvrdiť niečo iné. A tiež, že schopnosť Slovákov rozoznávať veci normálne (ochrana žien, ale nie na spôsob neinformovanej Oľgy Pietruchovej) a nenormálne (365 rodov na každé ráno) stále existuje.

A to je dobre.

Skúsim to zhrnúť. Keď sa pozriem na koalíciu, ako si nás chce všetkých kúpiť, nie je mi dobre. Keď sa pozriem na progresívne priority v programoch strán, ktoré by mali túto koalíciu nahradiť, nie je mi o nič lepšie. 

Možno variant, keď dnešná koalícia zatne sekeru dnes, aby tá budúca nemala čo zaťať, nie je úplne márny. Prašť jako uhoď.

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo