Mária má už termín pôrodu a s Jozefom sa musia ísť zapísať do Betlehema. Tam hľadajú, hľadajú a nenájdu miesto, kde by ich prijali do domu. Všetci ich vyženú. Nakoniec sa zložia v jaskyni, kde sa schovávali ovce a iné zvieratá na noc, pretože v Palestíne sú studené noci. V maštali, v zime a na slame sa narodil Ježiš – Spasiteľ sveta.
V tejto chvíli nám Boh ponecháva tajomstvo Vianoc, ktoré sa rodia v ľudskom srdci. Aj náš život je podobný maštali, ale Ježiš ho mení. Ak sa cítiš osamelý, chorý, všetkými opustený a nepochopený alebo sklamaný láskou. Ak je v tvojej rodine nepokoj, pretrvávajú hádky a možno aj na Vianoce si poviete: „Prečo sa musíme hádať ešte aj na Vianoce?“ Tu sa rodí Ježiš. Chce premeniť teba aj tvoju rodinu – tvoju maštaľ na niečo krásne.
Kostol je druhý betlehem, kde sa spoločne radujeme z veľkého Daru, ktorý nám bol daný z neba. Vždy, keď spievame na polnočnej svätej omši pieseň Tichá noc, uvedomujem si, že Ježiš nás spája. Spojil nás aj v podpore Pápežských misijných diel. Milí priatelia misií, ďakujem vám za vašu podporu, štedrosť a modlitby v uplynulom roku. Želám vám požehnaný rok 2020 a na každý jeho deň vám vyprosujem od nebeského Otca hojnosť Božích milostí.