Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. december 2019

Misie = zbieranie peňazí?

Pred rokom a pol som začal moju službu pre Pápežské misijné diela a mal som veľa otáznikov a obáv. Nikdy som nebol na misiách v ďalekých krajinách. Prečo mám viesť organizáciu, ktorá ma zbierať peniaze pre misie? Mal som dojem, že celá organizácia je len o tom.
Misie = zbieranie peňazí?

Neskôr sme sa ako zástupcovia Pápežských misijných diel z celého sveta stretli v Ríme s pápežom Františkom. Bol som na takomto stretnutí prvýkrát ako zástupca Slovenska a započúval som sa do slov Svätého Otca veľmi pozorne: „Začnite najskôr modlitbou. Ste viac ako mimovládna organizácia. Vašou hlavnou úlohou nie je zhromažďovanie milodarov, ale máte pomáhať celej Cirkvi stať sa viac misionárskou a vzbudzovať misionárske nadšenie.“ Boli to Petrove slová, ktoré som bral osobne a ktoré dali väčší zmysel tomu, prečo mám konať túto službu. 

Cieľom misii je predstaviť ľuďom Boha, ktorý každého z nás hľadá. Misia je ponúkaním viery. Boh sa nevnucuje, Boh sa ponúka. Všetko, čo robíme z lásky, vytvára základný vzťah viery. Ak človek miluje, okamžite sa snaží vytvárať vzťahy.

Ján Pavol II povedal biskupom: „Celá obnova Cirkvi musí mať za cieľ misijné poslanie, aby neupadla do rizika, že sa stane Cirkvou zameranou na seba.“

Potrebujeme nadšenie pre misie. Niekedy sa nám zdá, že sme skôr uplakaní, než akoby sme mali radosť evanjelia, o ktorej hovorí pápež František vo svojich povzbudeniach. Áno, aj Pán zaplakal, ale pokračoval ďalej s ešte väčším nadšením.

Slovensko už nie je len krajinou, kde sa zbierajú milodary pre misijné krajiny, ale je krajinou, kde by mala byť misia v centre.

Inzercia

Pri mojich prvých návštevách v misijných krajinách som zistil, že je v nich živá viera. Napríklad v Rwande prišla v bežný deň do kostola matka s dieťaťom na chrbte, pokľakla si a dlho sa modlila. Zažíval som to aj pri slávení nedeľných svätých omší v Keni a v Rwande, kde je nadšenie, spevy a oslava Boha tancom veľmi silná. Sme to my ľudia v Európe a na Slovensku, ktorí súrne potrebujú misiu.

FOTO: Sri Lanka, Pápežské misijné dielo detí

 

 

Odporúčame

Blog
30 rokov nadšenia, ktoré sa nekončí

30 rokov nadšenia, ktoré sa nekončí

V roku 1989 som zmaturoval a na Teologickej fakulte UK som prežil zmenu k slobode. Na našej izbe, kde sme boli v tom čase ubytovaní po desiatich seminaristoch, v izbe bez pracovných stolíkov, horela sviečka od 17. novembra až do pádu komunizmu.

Blog
Dôverovať a byť naivný je rozdiel

Dôverovať a byť naivný je rozdiel

Každý človek si v živote veľakrát prechádza údoliami cynizmu a kopcami dôvery. Deti nepotrebujú na vloženie dôvery do rodiča úradné pečiatky ani veľké úspory, pre ne je to prirodzené. Úplne dôverujú a potom sa sklamú – raz to prísť musí. Potom zas dôverujú a zase sa sklamú, až kým detskú naivitu nevystrieda riadna dávka pubertálneho cynizmu. Aj táto fáza je však dôležitá, pokiaľ v nej adolescenti nezamrznú... doživotne.