Misie = zbieranie peňazí?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Misie = zbieranie peňazí?

Pred rokom a pol som začal moju službu pre Pápežské misijné diela a mal som veľa otáznikov a obáv. Nikdy som nebol na misiách v ďalekých krajinách. Prečo mám viesť organizáciu, ktorá ma zbierať peniaze pre misie? Mal som dojem, že celá organizácia je len o tom.

Neskôr sme sa ako zástupcovia Pápežských misijných diel z celého sveta stretli v Ríme s pápežom Františkom. Bol som na takomto stretnutí prvýkrát ako zástupca Slovenska a započúval som sa do slov Svätého Otca veľmi pozorne: „Začnite najskôr modlitbou. Ste viac ako mimovládna organizácia. Vašou hlavnou úlohou nie je zhromažďovanie milodarov, ale máte pomáhať celej Cirkvi stať sa viac misionárskou a vzbudzovať misionárske nadšenie.“ Boli to Petrove slová, ktoré som bral osobne a ktoré dali väčší zmysel tomu, prečo mám konať túto službu. 

Cieľom misii je predstaviť ľuďom Boha, ktorý každého z nás hľadá. Misia je ponúkaním viery. Boh sa nevnucuje, Boh sa ponúka. Všetko, čo robíme z lásky, vytvára základný vzťah viery. Ak človek miluje, okamžite sa snaží vytvárať vzťahy.

Ján Pavol II povedal biskupom: „Celá obnova Cirkvi musí mať za cieľ misijné poslanie, aby neupadla do rizika, že sa stane Cirkvou zameranou na seba.“

Potrebujeme nadšenie pre misie. Niekedy sa nám zdá, že sme skôr uplakaní, než akoby sme mali radosť evanjelia, o ktorej hovorí pápež František vo svojich povzbudeniach. Áno, aj Pán zaplakal, ale pokračoval ďalej s ešte väčším nadšením.

Slovensko už nie je len krajinou, kde sa zbierajú milodary pre misijné krajiny, ale je krajinou, kde by mala byť misia v centre.

Pri mojich prvých návštevách v misijných krajinách som zistil, že je v nich živá viera. Napríklad v Rwande prišla v bežný deň do kostola matka s dieťaťom na chrbte, pokľakla si a dlho sa modlila. Zažíval som to aj pri slávení nedeľných svätých omší v Keni a v Rwande, kde je nadšenie, spevy a oslava Boha tancom veľmi silná. Sme to my ľudia v Európe a na Slovensku, ktorí súrne potrebujú misiu.

FOTO: Sri Lanka, Pápežské misijné dielo detí

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo