Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. november 2019

Kde sa stala chyba?

Obhajcovia aj odporcovia potratov hovoria o rovnosti, napriek tomu zastávajú presne opačné pozície.
Kde sa stala chyba?

Dostala sa ku mne pozvánka na akciu Nebudeme ticho! Pochod za rešpektovanie reprodukčných práv. Na demonštráciu sa nechystám, ale musím sa priznať, že viaceré výroky ma oslovili.

„Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za nás.”

„Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať práva všetkých ľudí – vrátane žien a ďalších ľudí s maternicou, ľudí zo sexuálnych, etnických a iných menšín. Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať všetky práva vrátane sexuálnych a reprodukčných práv.”

„Preto je potrebné, aby sme spolu aktívne vytvárali spoločnosť založenú na princípoch rodovej rovnosti a podnikali všetky potrebné kroky na to, aby sme zabránili snahám väčšmi prehlbovať existujúce rodové, sociálne a triedne nerovnosti.”

„Súčasťou štruktúrneho násilia je systematické odopieranie, obmedzovanie a porušovanie ľudských práv zo strany štátnych inštitúcií.”

Slovník je na môj vkus trošku moc genderistický (ženy a ďalší ľudia s maternicou – no uznajte!) ale základná myšlienka je fajn – rovnosť medzi ľuďmi, rovnosť žien, odmietanie diskriminácie, boj za ľudské práva pre všetkých...

Fascinuje ma, ako je možné, že sa s týmito hodnotami stotožňujem, no napriek tomu v téme potratov zastávam opačnú pozíciu ako organizátorky podujatia. Kým pre mňa je potrat porušením ľudských práv a rovnosti, organizátorky ho považujú za jeho naplnenie (resp. podmienku).

Pýtam sa, kde sa stala chyba? Veď tie slogany si pýtajú, aby sme ich vložili do úst nenarodeným deťom, ktoré sú potratom ničené.

„Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za nás!” Presne o tom je umelý potrat – rozhodnutie o tele a živote iného človeka – nenarodeného dieťaťa.

„Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať práva všetkých ľudí!“ Waw, krásne vystihnuté čo sa pro-life hnutie snaží presadiť.

Inzercia

Tvrdíme, že sme proti nerovnosti, že bojujeme proti diskriminácii, že chceme ľudské práva pre všetkých. No napriek tomu máme presne opačné postoje k legálnosti umelých potratov.

Niekto tu robí obrovskú chybu.

Patrik Daniška

Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku, o.z. (www.hfi.sk)

 

Ilustračná fotka na titulke: Flickr, Grzegorz Żukowski: women's day protest in Warsaw, licencia: CC BY-NC 2.0

 

HFI je občianske združenie, ktorého cieľom je najmä podpora a ochrana základných ľudských práv a slobôd, podpora rodiny založenej na manželstve muža a ženy a rozvoj náboženskej slobody, slobody svedomia a práv rodičov na výchovu svojich detí. www.hfi.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
10 otázok kňazovi Kuffovi

10 otázok kňazovi Kuffovi

Na utvorenie volebnej koalície strany Kuffovci - KDŽP a Kotlebovej ĽSNS reagovali biskupi Stanoviskom, žiadajúcim ukončiť angažovanie klerikov a menovite kňaza Kuffu v politických stranách. Kuffa následne na Trnavskej novéne označil konzervatívneho novinára Danišku za „liberálneho katolíka“. Rozprúdila sa kontroverzná diskusia či a ako sa Kuffa politicky angažuje. Vyjasniť by to pomohli Kuffove jasné odpovede na otázky o jeho politických postojoch.