30 rokov nadšenia, ktoré sa nekončí

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
30 rokov nadšenia, ktoré sa nekončí

V roku 1989 som zmaturoval a na Teologickej fakulte UK som prežil zmenu k slobode. Na našej izbe, kde sme boli v tom čase ubytovaní po desiatich seminaristoch, v izbe bez pracovných stolíkov, horela sviečka od 17. novembra až do pádu komunizmu.

Pre mňa i pre mnohých spolužiakov to bol začiatok neskutočných zmien a nadšenia. Kresťanské knihy, ktoré začali slobodne vychádzať, sme prvé roky kupovali doslova všetky. Stíhali sme aj všetky aktivity, prednášky, kurzy, chceli sme všetko obsiahnuť. Neviem, či sme mali až takú silnú vieru, ale mali sme túžbu vrchy prenášať.

Cirkev bola pre nás miestom nadšenia a tešili sme sa na kňazstvo. Neustále sme hľadali inšpirácie a premýšľali sme, čo všetko prinesieme do farností, kde budeme pôsobiť. 

Tajný biskup Korec bol pre nás otec Ján. Rovnako tomu bolo aj vtedy, keď sa hneď stal naším rektorom, a následne diecéznym biskupom a kardinálom. Na kolokviu pred kňazskou vysviackou v roku 1994 sme išli do jeho petržalského bytu už ako k svojmu diecéznemu nitrianskemu biskupovi. A na oplátku, keď prišiel do seminára už ako kardinál, nevítali sme ho v reprezentačných priestoroch, ale v seminárskej izbe, kde sme bývali. 

Mnohé spoločenstvá spred roka 1989 sa prentransformovali na organizácie, a tak som začal aj svoju cestu v eRku – Hnutí kresťanských spoločenstiev detí. Nadchla ma myšlienka „Radostnou cestou viery kráčame spolu malí aj veľkí.“ 

Takouto radostnou cestou je pre mňa 25 rokov kňazstva s mnohými krížmi, ktoré sme ochotne alebo aj s nechuťou prijímali. Nadšenie, ktoré sme prijali a začali v roku 1989 pretrváva a napĺňa ma vďačnosťou za 30 rokov slobody a 25 rokov kňazstva. 

Sloboda je dar od Boha a našou odpoveďou je zodpovednosť. Situácia, v ktorej sa ocitáme po 30. rokoch slobody, ma motivuje s Božou silou k ešte väčšiemu nadšeniu pre službu v Cirkvi.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo